Trwa ładowanie...

Afobam – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 08:50
Afobam to lek, który ma postać tabletek
Afobam to lek, który ma postać tabletek (123rf.com)

Afobam jest lekiem przeciwlękowym, stosowanym w dziedzinach takich jak psychiatria i neurologia. Ze względu na swoje działanie Afobam jest lekiem, który wydawany jest jedynie po okazaniu recepty. Jakie są główne wskazania do jego przyjmowania? Jak wygląda dawkowanie luku Afobam?

spis treści

1. Działanie Afobamu

Pochodna benzodiazepiny, jaką jest alprazolam, to substancja czynna leku Afobam. Dzięki temu preparat ten oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, działając uspokajająco i nasennie. Lek ten, w porównaniu do innych, silniej oddziałuje przeciwlękowo, a przy tym działa przeciwdrgawkowo i zmniejsza wzmożone napięcie mięśniowe.

2. Kiedy przepisać Afobam?

Afobam przepisywany jest zazwyczaj pacjentom, którzy cierpią na stany lękowe. Wskazania do przyjmowania leku Afobam to więc zespoły lęku uogólnionego, zespoły lęku napadowego, a także zespołu lęku, którym towarzyszy wtórne obniżenie nastroju.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zaburzenia psychiczne?"

Afobam przepisywany jest zazwyczaj wtedy, gdy objawy są uciążliwe dla pacjenta i bardzo nasilone. Lek ten nie jest przeznaczony do podstawowej terapii psychoz

3. Przeciwwskazania do przyjmowania leku

Przeciwwskazanie do przyjmowania leku Afobam to przede wszystkim – jak w przypadku wszystkich innych medykamentów – uczulenie na substancje wchodzące w jego skład. Leku tego nie przepisuje się też pacjentom cierpiącym na ciężką niewydolność oddechową, nużliwość mięśni], ciężką niewydolność wątroby.

Przeciwwskazaniem jest również zespół bezdechu sennego. Afobam nie może być tez stosowany u pacjentów, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

Ważne jest też to, że w przypadku leku, jakim jest Afobam, może dochodzić do rozwoju uzależnienia od leku. Może dziać się tak w przypadkach, gdy leczenie jest długotrwałe – powstaje wtedy zjawisko tolerancji na substancję czynną. Ostrożność powinny więc zachować osoby uzależnione od leków lub alkoholu.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

Ostrożność w leczeniu Afobamem powinny zachować też zachować osoby cierpiące na depresję oraz ci, u których występują skłonności samobójcze – przyjmowanie leku Afobam może skutkować w tych przypadkach pojawieniem się manii i hipomanii. Leku Afobam nie mogą zażywać kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią.

4. Dawkowanie afobamu

Afobam to lek, który ma postać tabletek. Przyjmuje się go doustnie. Dawkowanie leku Afobam uzależnione jest przede wszystkim od choroby i wieku pacjenta. I tak na przykład w leczeniu zespołu lęku uogólnionego pacjenci dorośli zazwyczaj przyjmują początkową dawkę trzy dziennie 0,25–0,5 mg. Tylko lekarz decyduje o zwiększeniu dawki – maksymalna może wynosić 4 mg na dobę.

5. Skutki uboczne przyjmowania leku

Nadmierna senność i zawroty głowy to najczęstsze skutki uboczne przyjmowania leku Afobam. Pacjenci mogą też mieć wrażenie uczucia pustki w głowie. Niekiedy może się też pojawić nieostre widzenie.

Zobacz także:

Rzadko występujące działania niepożądane to z kolei: ból głowy, drżenie mięśni], zaburzenia pamięci i koncentracji, koordynacji, mowy, dystonia, padaczka, ataksja,omamy i halucynacje, nerwowość, gniew, agresja, objawy abstynencyjne

Gdy w leczeniu przyjmowane są duże dawki Afobamu mogą wystąpić takie skutki uboczne jak sedacja, zmęczenie czy zaburzenia koordynacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze