Trwa ładowanie...

Czy ból może mieć związek z zaburzeniami psychicznymi?

Ból pleców stanowi poważny problem terapeutyczny, powodując znaczny stopień niepełnosprawności. Wpływa negatywnie na jakość życia i przyczynia się do rozwoju innych groźnych chorób, m.in. tych dotyczących układu kostno-mięśniowego.

Wcześniejsze badania sugerowały już, że przewlekły ból pleców lub karku jest silnie związany z zaburzeniami nastroju, uzależnieniem od alkoholu oraz zaburzeniami lękowymi. Nowe doniesienia, opublikowane w magazynie „General Hospital Psychiatry”, są skutkiem największych do tej pory badań na ten temat.

Szczegółowej analizie poddano pacjentów w wieku powyżej 18 lat, z 43 krajów, należących do krajów nisko i średnio rozwiniętych. Okazało się, że ból pleców może występować nawet u 35,1 proc. populacji, a blisko 7 proc. zgłasza przewlekły ból.

Najniższy wskaźnik bólu pleców występował w Chinach, obejmując blisko 14 proc. ludności. Dla porównania, najwyższe wskaźniki odnotowano w Nepalu, Brazylii i Bangladeszu.

Siedzący tryb życia może mieć wpływ na stany bólowe kręgosłupa
Siedzący tryb życia może mieć wpływ na stany bólowe kręgosłupa (123RF)

W badaniach zauważono, że osoby zmagające się bólem pleców były przeszło dwukrotnie bardziej narażone na jedno z pięciu zaburzeń psychicznych, takich jak: niepokój, depresja, psychoza, stres czy też zaburzenia snu. Aż trzy razy zwiększało się ryzyko epizodu depresji i ponad 2,5 razy częściej występowała psychoza.

Co ciekawe, wyniki badań nie różniły się znacząco po uwzględnieniu statusu społeczno-ekonomicznego danego państwa. To bardzo ważne wnioski, które być może zmobilizują lekarzy do skuteczniejszego leczenia pacjentów cierpiących na przewlekły ból pleców.

Jak ocenić najnowsze badania? Ponieważ zostały opracowane na podstawie analizy szerokiej grupy pacjentów, można z dużą dozą prawdopodobieństwa mówić o ich wiarygodności.

Jak uniknąć bólu pleców w 7 dni?
Jak uniknąć bólu pleców w 7 dni? [7 zdjęć]

Ustal regularny plan ćwiczeń, który składa się z ćwiczeń na krążenie, gibkość i wzmocnienie kondycji....

zobacz galerię

Nie tylko ból pleców może znacznie obniżyć jakość życia - dokładnie tak samo dzieje się w przypadku migren czy niedyspozycji żołądkowych oraz związanych z nimi bólów brzucha, nie wspominając już o chorobach nowotworowych, które faktycznie mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń na tle psychicznym.

Również comiesięczne bóle menstruacyjne u kobiet mogą przyczynić się do obniżenia jakości życia, a co za tym idzie - wpływać na rozwój chorób psychiatrycznych.

Ponieważ podobne wnioski można wysnuć w stosunku do każdego schorzenia, należy zadać sobie pytanie, co dokładnie wpływa na ogólną kondycję organizmu podczas bólu pleców.

Na pewno sam ból w swojej istocie jest mało komfortowy, podobnie jak ograniczenia ruchowe i konieczność rehabilitacji. Jednak stan zapalny toczący się w obrębie tkanek nie powinien mieć aż takiego wpływu na rozwój chorób związanych z zdrowiem psychicznym. Nowe badanie powinno więc uczulić pracowników służby zdrowia na problemy mogące pojawić się u osób doświadczających dolegliwości bólowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.