Bóle menstruacyjne - objawy, rodzaje, leczenie, łagodzenie dolegliwości

Bóle menstruacyjne to najczęstrze objawy krwawienia miesiączkowego. Miesiączka, zwana także menstruacją lub okresem, to nic innego, jak krwawienie z dróg rodnych, wywołane częściowym złuszczaniem się śluzówki trzonu macicy i usuwaniem jej fragmentów przez pochwę. Krwawienie miesiączkowe ma miejsce, gdy nie doszło do zapłodnienia, a w konsekwencji, jajo płodowe nie zagnieździło się w błonie śluzowej. Cykl menstruacyjny jest naturalnym procesem biologicznym u kobiety. Pojawienie się miesiączki świadczy o dojrzewaniu młodej dziewczyny, a później o gotowości organizmu do zajścia w ciążę. Regularny okres ma też ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego kobiety.

Bóle menstruacyjne - objawy

Najczęstszą dolegliwością ginekologiczną u kobiety są bóle menstruacyjne. W przypadku większości pań, comiesięcznemu krwawieniu miesiączkowemu towarzyszą dolegliwości bólowe w okolicy krzyżowej i podbrzusza. Pojawia się także dyskomfort związany ze skurczami macicy. Bolesne miesiączki często występują w parze z migrenami, nudnościami, brakiem apetytu, bólami głowy, a także nerwowością i depresją. Badania dowodzą, że podczas menstruacji ponad 75% dziewcząt w wieku 14-18 lat odczuwa ból.

Bóle menstruacyjne - rodzaje

Generalnie, bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwszy typ dotyczy przede wszystkim młodych kobiet – od 15 do 20 lat. Z kolei bóle miesiączkowe wtórne wywołane są konkretnymi czynnikami, takimi jak stan zapalny czy wady rozwojowe narządu rodnego.

Dolegliwości bólowe podczas okresu najczęściej objawiają się u kobiet po 2-3 latach od rozpoczęcia miesiączkowania, a więc po utrwaleniu cyklu menstruacyjnego. Co więcej, najbardziej podatne na wystąpienie bolesnych miesiączek są osoby szczególnie wrażliwe, nieodporne na stres, niestabilne emocjonalnie, znakomite uczennice i studentki, kobiety perfekcyjnie wykonujące swoje cele, nawet te wydające się być ponad ich siły.

Wyniki badań klinicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wskazują na fakt, iż intensywny stres może podwoić prawdopodobieństwo wystąpienia bólów menstruacyjnych i w okolicy krzyża. Dodatkowo, większe zagrożenie bólem podbrzusza związane jest z czynnikami psychicznymi działającymi na kobietę w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, niż w drugiej.

Pierwotne bóle miesiączkowe wywołane są zmianami hormonalnymi w organizmie młodej kobiety. Zaburzenie wydzielania hormonu prostaglandyny, który pojawia się w układzie w większej niż normalnie ilości, powoduje zwiększone napięcie oraz częste i mocne skurcze mięśnia macicy – bezpośrednią przyczynę dolegliwości bólowych. Jak wynika z badań, u zdrowych pań cierpiących na bolesne miesiączki produkcja prostaglandyn przez macicę jest wzmożona. Wysokie stężenie prostaglandyn jest przyczyną napięcia macicy i jej częstych skurczów.

Bóle menstruacyjne - leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu bolesnego okresu jest stosowanie leków przeciwbólowych, które hamują działanie hormonów powodujących skurcze macicy, czyli prostaglandyn. Leki przeciwbólowe zmniejszają dolegliwości u ponad 70% przypadków. Stosowanie ibuprofenu przez trzy dni przed spodziewaną miesiączką zmniejsza nasilenie bólu w trakcie krwawienia. Należy jednak unikać aspiryny. Leki z jej zawartością tylko nasilają krwawienia.

Terapię uzupełniającą stanowią specyfiki rozkurczowe i łagodne środki uspokajające, najlepiej ziołowe. Ulgę przynoszą również miejscowe okłady rozgrzewające, a także delikatny masaż okolicy podbrzusza. Regularnie stosowane ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza rozciągające, wykonywane przy ulubionej muzyce, również pomagają na ból miesiączkowy. Odciągają uwagę od odczuwanych dolegliwości.

Bóle menstruacyjne - łagodzenie dolegliwości

Jeśli dokuczają ci silne bóle menstruacyjne, stosuj się do następujących wskazówek:

  • Od połowy cyklu miesięcznego unikaj soli i ostrych przypraw.
  • Zwiększ w diecie ilość produktów zawierających wapń i magnez.
  • Unikaj picia mocnej herbaty, kawy oraz coca-coli.
  • Pij napary, mające właściwości rozkurczowe, a więc rumianek, miętę, herbaty malinowe.
  • Stosuj ciepłe, ale nie gorące, okłady na brzuch (zwilżony ręcznik, plastry rozgrzewające).

Bóle miesiączkowy to nie wyrok - można go skutecznie łagodzić, wprowadzając kilka zmian do swojego trybu odżywiania. Pomocne są również ciepłe okłady.

Redakcja abcZdrowie.pl, 5 miesięcy temu

Bolesne miesiączkowanie

Komentarze (80)
~Anna
~Anna 2 miesiące temu

Tabletki psują wątrobę najlepszym lekarstwem jest zapalić "trawy" ma działanie rozkurczowe i przeciwbólowe a przy tym działa uspokajająco możecie tego nie pochwalić ale taka jest prawda niestety ten kraj to same zakazy dobrze że alkohol i cygara zo zabija tyle osób sprzedają legalnie :-\

Odpowiedz
~Agnieszka
~Agnieszka 4 miesiące temu

Droga Kasiu, po prostu nie trafiłaś na odpowiedniego lekarza. Wszystko da się rozwiązać, nie jesteś sama z tym problemem ja tak z miesiaczkami miałam od 14roku zycia aż do 26r.ż aż w końcu poszłam prywatnie do dobrego ginekologa który zlecił komplet badań jak i przepisał leki, do pół roku przyszły efekty. Teraz mija 5lat jak nawet nie odczuwam bólu, i nawet miesiączki są mniej obfite, polecam również picie ziół nie tylko w trakcie okresu ale i pare dni przed, pamiętaj również o witaminach! :) @~Kaskawuehbdx:

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Bolesne miesiączkowanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Bolesne miesiączkowanie
Bolesne miesiączkowanie

Komórka jajowa

Komórka jajowa

W czasie miesiączki dochodzi do wydalenia śluzówki macicy oraz niezapłodnionej komórki jajowej. Zwykle jajniki produkują 1 komórkę jajową co ok. 28 dni.

Bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączki u kobiet

kobiet, z czego 10% z powodu silnych dolegliwości bólowych pozostaje w łóżku nawet na kilka dni. Bolesne miesiączkowanie jest najczęstszą przyczyną (...) budowa lub mięśniaki, jest to tak zwane wtórne bolesne...

Bolesne miesiączkowanie

Bóle ginekologiczne (WIDEO)

Bóle ginekologiczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany wystąpieniem miesiączki lub owulacji. W takiej sytuacji lekarz zleca podawanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Niestety, czasami ból ginekologiczny...

Bolesne miesiączkowanie

Przyczyny bolesnej owulacji

Ból brzucha u kobiet wiąże się najczęściej z cyklem miesiączkowym. Kobiety skarżą się na bolesne miesiączki, bóle menstruacyjne, bolesne skurcze (...) . Uciążliwa bywa też bolesna owulacja. Dlaczego niektóre...

Bolesne miesiączkowanie

Bóle menstruacyjne (WIDEO)

Bóle menstruacyjne (WIDEO) Odtwórz wideo

Bolesne miesiączkowanie jest bardzo uciążliwe dla wielu kobiet - utrudnia codzienną aktywność fizyczną, pogarsza samopoczucie i jest przyczyną rozdrażnienia. Bóle najczęściej zlokalizowane są w podbrzuszu i towarzyszą...

Bolesne miesiączkowanie

Metody na bóle menstruacyjne

: pierwotne bolesne miesiączkowanie. Pierwotne, gdyż brak jest jakichkolwiek innych przyczyn powodujących ból. Dotyka najczęściej dziewczęta przed 20. rokiem życia. Jak przetrwać bolesny okres kobiecy? Wtórne...

Bolesne miesiączkowanie

Sposoby na bolesne miesiączki

Połowa kobiet odczuwa ból podczas menstruacji. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia i proste czynności, które przynoszą upragnioną ulgę. Przyczyny bolesnych miesiączek Kobiety często obawiają się nadchodzącej miesiączki...