Bóle menstruacyjne - objawy, rodzaje, leczenie, łagodzenie dolegliwości
Ból menstruacyjny to najczęstszy objaw krwawienia miesiączkowego. Miesiączka, zwana także menstruacją lub okresem, to nic innego, jak krwawienie z dróg rodnych, wywołane częściowym złuszczaniem się śluzówki trzonu macicy i usuwaniem jej fragmentów przez pochwę. Krwawienie miesiączkowe ma miejsce, gdy nie doszło do zapłodnienia, a w konsekwencji, jajo płodowe nie zagnieździło się w błonie śluzowej. Cykl menstruacyjny jest naturalnym procesem biologicznym u kobiety. Pojawienie się miesiączki świadczy o dojrzewaniu młodej dziewczyny, a później o gotowości organizmu do zajścia w ciążę. Regularny okres ma też ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego kobiety.
1. Objawy bólu menstruacyjnego
Najczęstszą dolegliwością ginekologiczną u kobiety są bóle menstruacyjne. W przypadku większości pań, comiesięcznemu krwawieniu miesiączkowemu towarzyszą dolegliwości bólowe w okolicy krzyżowej i podbrzusza. Pojawia się także dyskomfort związany ze skurczami macicy. Bolesne miesiączki często występują w parze z migrenami, nudnościami, brakiem apetytu, bólami głowy, a także nerwowością i depresją. Badania dowodzą, że podczas menstruacji ponad 75% dziewcząt w wieku 14-18 lat odczuwa ból.
2. Rodzaje bólu menstruacyjnego
Generalnie, bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwszy typ dotyczy przede wszystkim młodych kobiet – od 15 do 20 lat. Z kolei bóle miesiączkowe wtórne wywołane są konkretnymi czynnikami, takimi jak stan zapalny czy wady rozwojowe narządu rodnego.
Dolegliwości bólowe podczas okresu najczęściej objawiają się u kobiet po 2-3 latach od rozpoczęcia miesiączkowania, a więc po utrwaleniu cyklu menstruacyjnego. Co więcej, najbardziej podatne na wystąpienie bolesnych miesiączek są osoby szczególnie wrażliwe, nieodporne na stres, niestabilne emocjonalnie, znakomite uczennice i studentki, kobiety perfekcyjnie wykonujące swoje cele, nawet te wydające się być ponad ich siły.
Wyniki badań klinicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wskazują na fakt, iż intensywny stres może podwoić prawdopodobieństwo wystąpienia bólów menstruacyjnych i w okolicy krzyża. Dodatkowo, większe zagrożenie bólem podbrzusza związane jest z czynnikami psychicznymi działającymi na kobietę w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, niż w drugiej.
Pierwotne bóle miesiączkowe wywołane są zmianami hormonalnymi w organizmie młodej kobiety. Zaburzenie wydzielania hormonu prostaglandyny, który pojawia się w układzie w większej niż normalnie ilości, powoduje zwiększone napięcie oraz częste i mocne skurcze mięśnia macicy – bezpośrednią przyczynę dolegliwości bólowych. Jak wynika z badań, u zdrowych pań cierpiących na bolesne miesiączki produkcja prostaglandyn przez macicę jest wzmożona. Wysokie stężenie prostaglandyn jest przyczyną napięcia macicy i jej częstych skurczów.
3. Leczenie bolesnego okresu
Pierwszym krokiem w leczeniu bolesnego okresu jest stosowanie leków przeciwbólowych, które hamują działanie hormonów powodujących skurcze macicy, czyli prostaglandyn. Leki przeciwbólowe zmniejszają dolegliwości u ponad 70% przypadków. Stosowanie ibuprofenu przez trzy dni przed spodziewaną miesiączką zmniejsza nasilenie bólu w trakcie krwawienia. Należy jednak unikać aspiryny. Leki z jej zawartością tylko nasilają krwawienia.
Terapię uzupełniającą stanowią specyfiki rozkurczowe i łagodne środki uspokajające, najlepiej ziołowe. Ulgę przynoszą również miejscowe okłady rozgrzewające, a także delikatny masaż okolicy podbrzusza. Regularnie stosowane ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza rozciągające, wykonywane przy ulubionej muzyce, również pomagają na ból miesiączkowy. Odciągają uwagę od odczuwanych dolegliwości.
4. Łagodzenie dolegliwości bólu menstruacyjnego
Jeśli dokuczają ci silne bóle menstruacyjne, stosuj się do następujących wskazówek:
- Od połowy cyklu miesięcznego unikaj soli i ostrych przypraw.
- Zwiększ w diecie ilość produktów zawierających wapń i magnez.
- Unikaj picia mocnej herbaty, kawy oraz coca-coli.
- Pij napary, mające właściwości rozkurczowe, a więc rumianek, miętę, herbaty malinowe.
- Stosuj ciepłe, ale nie gorące, okłady na brzuch (zwilżony ręcznik, plastry rozgrzewające).
Bóle miesiączkowy to nie wyrok - można go skutecznie łagodzić, wprowadzając kilka zmian do swojego trybu odżywiania. Pomocne są również ciepłe okłady.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.