Trwa ładowanie...

Antykoncepcja - wybór odpowiedniej metody, rodzaje

Avatar placeholder
30.03.2021 18:54
Antykoncepcja - wybór odpowiedniej metody, rodzaje
Antykoncepcja - wybór odpowiedniej metody, rodzaje (123RF)

W wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji, wskazana jest wizyta u ginekologa. Lekarz z pewnością pomoże wybrać najwłaściwszą antykoncepcję.

spis treści

1. Jak wybrać metodę antykoncepcji?

Właściwie dobrana antykoncepcja powinna być niezawodna, łatwa w użyciu i nie powinna przeszkadzać podczas stosunku. Bardzo ważne jest również by antykoncepcja nie zagrażała zdrowiu kobiety.

Odpowiednio dobrane środki mogą:

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"
  • regulować pojawianie się okresu,
  • zapobiegać bolesnemu miesiączkowaniu,
  • korzystnie wpływać na stan skóry i włosów,
  • likwidować uciążliwe migreny,
  • przynosić korzyści psychologiczne – zmniejszają stres podczas stosunku, wywołany lękiem przed nieplanowaną ciążą.

Seks i antykoncepcja to kwestia indywidualna, więc metoda antykoncepcji powinna być dobrana odpowiednio do potrzeb każdej kobiety. W tym celu należy udać się do lekarza. Po przeprowadzonych badaniach i wywiadzie lekarskim, ginekolog przepisze odpowiednią antykoncepcję. Środków antykoncepcyjnych nie można stosować, będąc w ciąży. Przeciwwskazane jest używanie niektórych metod kiedy kobieta choruje, np. ma mięśniaki macicy.

Antykoncepcja powinna być dobrana pod kątem twoich planów i stylu życia. Ważne będą dla lekarza informacje dotyczące planów na przyszłość, kiedy planujesz mieć dziecko, czy palisz papierosy.

2. Rodzaje antykoncepcji

  • Chemiczne środki plemnikobójcze

Są to dopochwowe pigułki, zawierające preparat uszkadzający plemniki. Dzięki tej metodzie plemniki mają trudności w dostaniu się do macicy i do jej zapłodnienia. Środki plemnikobójcze mogą być stosowane jako uzupełnienie prezerwatyw. Jest to niedroga i ogólnie dostępna antykoncepcja, ale niestety mało skuteczna. Poza tym, choć antykoncepcja ta jest mało inwazyjna, może wywoływać uczulenie i swędzenie.

  • Wkładka domaciczna (spirala)

Jest to przedmiot przypominający literkę T, wkładany przez ginekologa do macicy. Wkładka domaciczna ma za zadanie zmienić śluz szyjkowy, tak by plemniki nie mogły się dostać do macicy. Jeżeli jednak jakiś plemnik tam się zabłąka, wówczas wywołuje zapalenie macicy i nie może dojść do zagnieżdżenia. Niewątpliwa zaletą tej antykoncepcji jest jej długoterminowość - może być zmieniana raz na pięć lat – i duża skuteczność. Poza tym niestety może powodować wiele szkód. Podczas instalowania wkładki może dojść do uszkodzenia kanału szyjki macicy. Antykoncepcja ta sprzyja powstawaniu infekcji, a także wydłuża czas trwania miesiączki i zwiększa jej bolesność.

  • Wkładka hormonalna

To skuteczna metoda antykoncepcji, która polega na stałym uwalnianiu małych dawek progestagenu. Dzięki temu śluz szyjkowy staje się gęstszy, przez co plemniki nie mogą się łatwo przemieszczać i docierać do komórki jajowej. Wkładka hormonalna chroni przed ciążą przez 5 lat. Należy pamiętać o wadach tej metody antykoncepcji - mogą wystąpić krwawienia z pochwy, ból, a także nieregularność miesiączek.

 

  • Plastry antykoncepcyjne

Są to plastry, które wydzielają estrogen i gestagen. Przykleja się je do ciała raz w tygodniu. Nie są tak szkodliwe jak tabletka, gdyż hormony przenikają prosto do krwi, omijając wątrobę. Plaster może być nieskuteczny kiedy jest niestarannie przyklejony lub jeśli waga kobiety przekracza 80 kg. Antykoncepcja ta jest na receptę, więc przed rozpoczęciem stosowania, należy wybrać się do lekarza.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne

Zawierają gestageny, które zmieniają konsystencję śluzu szyjkowego i jamy macicy. Dzięki temu plemniki nie są w stanie przeniknąć, a zapłodniona komórka jajowa nie może się zagnieździć. Zastrzyki jako metodę antykoncepcji przyjmuje się co trzy tygodnie. Jest to duża dawka hormonów, która może doprowadzić do przedłużenia się krwawienia. Poza tym antykoncepcja ta przyczynia się do powstania osteoporozy.

Ta metoda antykoncepcji w swoim składzie może mieć dwa hormony – estrogen i gestagen lub jeden hormon – gestagen. Przyjmując pigułkę blokujemy owulację, śluz szyjkowy nie przepuszcza plemników, a śluzówka macicy chroni przed zagnieżdżeniem. Ta antykoncepcja skutecznie chroni przed ciążą.

  • Antykoncepcja po

Zawiera dużą dawkę gestagenów, które nie pozwalają zarodkowi zagnieździć się w macicy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze