Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Bakopa – czym się charakteryzuje i jak ją uprawiać?

Kwiaty bakopy mają liczne zastosowania zdrowotne
Kwiaty bakopy mają liczne zastosowania zdrowotne (123RF)

Bakopa to roślina chętnie uprawiana na balkonach i tarasach. Posiada gęsto kwitnące kwiaty o drobnych płatkach. Jak uprawiać bakopę i ile kosztuje? Jakie właściwości ma bakopa?

spis treści

1. Bakopa – czym się charakteryzuje?

Bakopa jest rośliną jednoroczną. Jej wysokość sięga około 10-25 cm.Należy do rodziny trędownikowatych. Wyróżnia się zwisającymi pędami o długości około 40 cm. Liście bakopy mają sercowaty kształt, są delikatne i drobne, o ciemnozielonej barwie. Okres kwitnienia bakopy trwa od czerwca do września. Może być sadzona pojedynczo lub uprawiana z innymi roślinami balkonowymi.

Wyróżnia się kilka odmian bakopy takich jak:

Zobacz film: "Lecznicze właściwości piwonii"

• White – odmiana o dużych, śnieżnobiałych kwiatach; • Everest blue – odmiana charakteryzująca się niebieskimi kwiatami; • Everest pink – ta odmiana bakopy posiada rzadziej spotykane, różowe kwiaty.

2. Bakopa – właściwości zdrowotne

Bakopa jest wykorzystywana jako składnik tabletek i preparatów zwiększających koncentrację, poprawiających pracę mózgu oraz polepszających pamięć. Bakopa posiada następujące właściwości zdrowotne:

  • Poprawia pracę mózgu – przy regularnym zażywaniu ekstraktu z bakopy wzrastają zdolności umysłowe. Zaleca się zażywanie ekstraktu u osób pracujących umysłowo, uczniom, studentom lub chorym na ADHD, alzheimera i parkinsona;
  • Pomaga w leczeniu padaczki – ekstrakt z bakopy wykazuje działanie przeciwdrgawkowe oraz w przeciwieństwie do innych leków posiada mniej skutków ubocznych;
  • Posiada właściwości antydepresyjne – bakopa drobnolistna może zmniejszać stany lękowe. Jest to spowodowane zawartymi w roślinie bakozydami;
  • Działa antyzapalnie – badania dowodzą, że ekstrakt z bakopy może leczyć stany zapalne;
  • Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo – wyciąg z bakopy dzięki zawartym składnikom takim jak m.in. kwas betulinowy może zapobiegać rozwojowi grzybów oraz bakterii;
  • Wspomaga pracę wątroby.

3. Bakopa – uprawa

Uprawa bakopy może sprawiać problemy. Roślina lubi nasłonecznione lub lekko zacienione miejsca. Źle znosi przesuszenie, dlatego trzeba ją regularnie podlewać. Przy niedostatku wody szubko zrzuca kwiaty, a następnie usycha.

Bakopa słabo kwitnie w zacienionych miejscach. Do jej uprawy wymagana jest wilgotna, próchnicza gleba, o dobrej przepuszczalności. Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko kwaśny.

Bakopa jest wrażliwa na mróz. Należy ją nawozić płynnym nawozem, dostosowanym do kwitnących roślin. Podczas kwitnienia powinna być regularnie nawożona.

4. Bakopa – zastosowanie

Bakopa służy jako element dekoracji tarasów lub balkonów. Rośnie w pojemnikach lub wiszących donicach. Może być wykorzystywana do tworzenia kompozycji z innymi roślinami balkonowymi.

Gdy balkon jest dobrze zacieniony, roślina może się nie sprawdzić. Kwiaty bakopy źle sobie radzą z niedostatkiem światła słonecznego.

5. Bakopa – cena

Cena bakopy nie jest wysoka. Za bakopę w doniczce zapłacimy około 4 zł. Nawet jeśli nasz balkon nie jest idealny do uprawy tej rośliny, warto zaryzykować. Gdy roślina się przyjmie, pięknie udekoruje taras, balkon lub wejście do budynku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze