Trwa ładowanie...

Biegunka po antybiotyku - przyczyny, sposoby leczenia

 Kinga Olchowy
17.02.2022 16:06
Biegunka po antybiotyku to dość powszechnie występująca konsekwencja antybiotykoterapii
Biegunka po antybiotyku to dość powszechnie występująca konsekwencja antybiotykoterapii (AdobeStock)

Biegunka po antybiotyku to dość powszechnie występująca konsekwencja antybiotykoterapii. Może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak sobie z nią radzić i co warto wiedzieć? Kiedy zgłosić się do lekarza?

spis treści

1. Przyczyny biegunki po antybiotyku

O biegunce mówimy, kiedy dochodzi do minimum trzech luźnych wypróżnień w ciągu doby. Może pojawić się w trakcie antybiotykoterapii lub dopiero kilka dni po zakończeniu kuracji. Pojawienie się biegunki może być spowodowane ogólnym osłabieniem kondycji układu pokarmowego - częściej występuje u osób, które w momencie kuracji miały dodatkowe problemy żołądkowe, np. wrzody, SIBO, zespół jelita drażliwego.

Biegunka po antybiotyku może pojawić się także u osób, które często sięgają po ten typ leczenia. Antybiotyki uszkadzają mikroflorę jelitową (nazywane jest to dysbiozą), przez co organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Jeśli cyklicznie podawany jest mu antybiotyk, trudno wrócić do równowagi.

2. Objawy towarzyszące biegunce

Zobacz film: "Antybiotyki mogą uszkodzić serce"

Podczas antybiotykoterapii lub krótko po jej zakończeniu poza biegunką mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, czasem także wymioty. Chory może być osłabiony, nie mieć apetytu, a także być odwodniony.

Wówczas należy choremu podawać produkty elektrolitowe, a także duże ilości przegotowanej, ciepłej wody z dodatkiem cytryny.

3. Co robić w przypadku biegunki po antybiotyku?

Jeszcze przed przyjęciem pierwszej dawki antybiotyku warto zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej biegunki. Osoby o osłabionym układzie pokarmowym, a także jakichkolwiek innych dolegliwościach pozainfekcyjnych bezwzględnie powinny sięgnąć po dostępne bez recepty probiotyki.

Powinny one zawierać dużą ilość szczepów dobroczynnych bakterii, aby mogły wesprzeć florę bakteryjną, odbudować ją i zapobiec skutkom ubocznych antybiotykoterapii. Probiotyki powinno się brać ok. pół godziny przed lub po przyjęciu antybiotyku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Jeśli biegunka jest silna lub towarzyszą jej dodatkowe objawy, należy zgłosić się do lekarza pierwzego kontaktu, który może podjąć decyzję o zmianie sposobu leczenia albo przepisać odpowiednie środki wspomagające organizm. Nigdy nie należy samodzielnie odstawiać antybiotyku, bez konsultacji z lekarzem.

Biegunka, która jest bardzo nasilona (dochodzi do nawet kilkunastu wypróżnień w ciągu doby) i której towarzyszy krwawienie z odbytu lub wysoka gorączka, może wskazywać na rzekomobłoniaste zapalenie żołądka. To poważna konsekwencja stosowania mocnych antybiotyków

Zwykle biegunka po antybiotyku trwa około dwóch tygodni. Wypróżnianie ma różny stopień nasilenia w ciągu tego czasu, a po ok. 14 dniach mija samoistnie, ponieważ flora bakteryjna się odbudowuje.

4. Biegunka po antybiotyku u dzieci

U dzieci i niemowląt bezwględnie stosuje się probiotyki podczas stosowania jakichkolwiek antybiotyków. Biegunka może się pojawić w trakcie kuracji i zwykle nie jest to powód do niepokoju. Jeśli występują dodatkowe dolegliwości, należy skontaktować się z pediatrą.

Zwykle biegunki poantybiotykowe u dzieci mają łagodną postać i czasem ustępują wcześniej, niż po 14 dniach. Bardzo ważne jest w tym czasie podawanie dużej ilości płynów, a także elektrolitów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze