Trwa ładowanie...

Biofenac - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 09:48
Biofenac jest lekiem przepisywanym na receptę
Biofenac jest lekiem przepisywanym na receptę (123rf.com)

Biofenac jest lekiem wypisywanym tylko na receptę. Przepisywany jest na przykład przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Biofenac jest lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowany jest głównie w reumatologii.

spis treści

1. Co to jest Biofenac?

Biofenak to lek, który stosowany jest głównie w chorobach reumatologicznych. Substancją czynną preparatu jest aceklofenak, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Aceklofenak blokuje także rozwój stanu zapalnego oraz łagodzi objawy stanów zapalnych takich jak obrzęki oraz ból i sztywność stawów. Biofenac jest lekiem niesteroidowym. Występuje w postaci tabletek oraz w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Przed rozpoczęciem leczenia biofenackiem należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach oraz przyjmowanych lekach, ponieważ środek ten wchodzi w interakcje z innymi lekami.

2. Kiedy można stosować lek?

Biofenack stosuje się w leczeniu bólów stawów oraz w stanów zapalnych stawów. Wskazaniami do stosowania biofenacku są więc: choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna) [13 zdjęć]

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Biofenac jest lekiem, którego nie mogą przyjmować wszyscy. Główne przeciwwskazania do przyjmowania biofenacu to astma oraz ostre zapalenie błony śluzowej nosa. Biofenacu nie mogą stosować także osoby przy skurczu oskrzeli oraz z czynną lub z nawracającą chorobą wrzodową. Biofenac nie jest zalecany także osobom z ciężką niewydolnością nerek wątroby lub serca. Należy pamiętać, żeby nie przyjmować biofenacu, jeśli jesteśmy uczuleni lub nadwrażliwi na którykolwiek składnik leku. Kobiety w III trymestrze ciąży także nie mogą zażywać preparatu. Lek nie jest przeznaczony także do zażywania przez dzieci oraz młodzież.

4. Skutki uboczne Biofenacu

Biofenac jest lekiem przepisywanym na receptę, więc mogą wystąpić po jego zażyciu skutki uboczne. Występują one stosunkowo rzadko, jednak do najczęstszych skutków ubocznych zażywania biofenacu zaliczamy: ból brzucha, niestrawność, mdłości, krwawe wymioty, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zespół Leśniowskiego-Crohna, bóle głowy.

Może występować także drżenie, nadmierna senność, zawroty głowy, uszkodzenie wątroby, zapalenie wątroby, parastezje, zaburzenia smaku, stany depresyjne, kołatanie serca, niewydolność serca, zapalenie naczyń, zaburzenia widzenia, agranulocytoza, ból gardła, gorączka, objawy podobne do grypy, zmęczenie, krwotok z nosa, wysypka, pokrzywka, zapalenie skóry, skurcz oskrzeli, napad astmy, ryzyko zawału serca lub udaru, zwiększenie masy ciała, rumień wielopostaciowy. Bardzo rzadko skutkiem ubocznym po zażyciu biofenacu jest martwica toksyczna rozpływna naskórka, obrzęk krtani i języka oraz problemy z oddychaniem.

Zobacz także:

5. Dawkowanie leku

Dawkowanie leku jest ściśle określone przez lekarza. Na ulotce producent zaleca, aby osoby dorosłe stosowały 100 mg dwa razy na dobę, natomiast osoby z zaburzeniami czynności wątroby nie powinny przekraczać 100 mg na dobę. Nie należy zwiększać dawki zalecanej przez lekarza, ponieważ nie wpłynie to na działanie lecznicze, a jedynie doprowadzi do skutków ubocznych oraz problemów ze zdrowiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze