Trwa ładowanie...

Leczenie biologiczne chorób reumatoidalnych

Pojawiły się poważne zastrzeżenia wobec procedury wyboru leku biologicznego dla osób cierpiących na choroby reumatoidalne. Członkowie Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Reumatyków REF twierdzą, iż procedura ta jest niejasna i nieuregulowana prawnie...

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Leczenie chorób reumatoidalnych

Zastrzeżenia pojawiły się wobec wybierania leku stosowanego w terapii osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów oraz na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Osoby cierpiące na te choroby kwalifikowane są do programu terapeutycznego, który wiąże się ze stosowaniem leków biologicznych. Leki te, tzw. inhibitory TNF stosuje się, gdy tradycyjne formy leczenia zawiodą. Są one drogie, ale korzyści z ich przyjmowania są niewspółmiernie duże, gdyż dzięki nim chorzy mogą normalnie funkcjonować.

2. Wybór leku do terapii inicjującej

Dotychczas to minister zdrowia co pół roku wybierał jeden z czterech dostępnych leków biologicznych o podobnym mechanizmie działania. Następnie lek ten stosowany był w terapii inicjującej wszystkich chorych zakwalifikowanych do programu terapeutycznego. Lek wybierany był po negocjacjach cenowych z koncernami farmaceutycznymi. Przedstawiciele federacji utrzymują, że taka procedura prowadzi do zmniejszenia liczby chorych korzystających z leczenia. Wynika to z faktu, iż dostępne leki biologiczne różnią się sposobem podawania. Chociaż ich działanie jest podobne, stosowanie niektórych może wymagać wizyt w szpitalu, co znacznie utrudnia chorym funkcjonowanie. Dodatkowo istnieją podejrzenia, iż firma farmaceutyczna może dostać terapię inicjującą po zaoferowaniu darmowych, tzw. charytatywnych dawek leków, które następnie docierają do szpitali z opóźnieniem lub wcale.

3. Nowe rozwiązanie

Pojawiły się pomysły na wprowadzenie limitów cenowych lub ceny urzędowej dla wszystkich leków biologicznych stosowanych w leczeniu chorób reumatoidalnych. Rozwiązania te sprawdziły się już w innych programach terapeutycznych. Dzięki nim o wyborze leku mogliby decydować lekarze, a nie urzędnicy. Procedura wyboru farmaceutyku stałaby się bardziej transparentna i uregulowana prawnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Nowy lek na zapalenie skórno-mięśniowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza