Trwa ładowanie...

Siarczan chondroityny na zapalenie kości i stawów

Nowe badania wykazały, że siarczan chondroityny wyraźnie łagodzi dolegliwości bólowe i poprawia funkcjonowanie dłoni u pacjentów z zapaleniem kości i stawów. Okazało się również, że stosowanie siarczanu wzmacnia siłę uścisku i likwiduje poranne zesztywnienie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Badania nad skutecznością siarczanu chondroityny

Zapalenie kości i stawów objawia się między innymi bólem stawów i zesztywnieniem. Około 10% ludzi na świecie w wieku powyżej 60 lat jest dotkniętych symptomatycznym zapaleniem kości i stawów. U ponad połowy chorych objawy dotykają dłonie. W rezultacie ich codzienne funkcjonowanie jest utrudnione, a jakość życia ulega pogorszeniu. W przeprowadzonych badaniach udział wzięło 162 pacjentów, którzy doznawali spontanicznego bólu dłoni. Część badanych otrzymywała 800 mg siarczanu chondroityny, a pozostałym podawano placebo. Kuracja trwała sześć miesięcy.

2. Wyniki badań nad zastosowaniem siarczanu chondroityny

Rezultaty badań są jednoznaczne. Osoby przyjmujące siarczan chondroityny zaobserwowały wyraźne zmniejszenie się bólu odczuwanego w związku z zapaleniem kości i stawów. Zanotowano także znaczną poprawę w funkcjonowaniu dłoni oraz złagodzenie porannego zesztywnienia stawów. Autorzy badania podkreślają, że siarczan chondroityny to bezpieczny i skuteczny związek, który może pomóc osobom dotkniętym zapaleniem kości i stawów dłoni. Inne metody łagodzenia dolegliwości związanych z tą chorobą, na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne, są skuteczne w porównywalnym stopniu, ale z ich przyjmowaniem wiążą się zwykle długoterminowe skutki uboczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Metody leczenia reumatyzmu według św. Hildegardy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza