Lek na młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów u dzieci

Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie na rynek leku, który ma znaleźć zastosowanie w leczeniu uogólnionej postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (uMIZS) u dzieci.

Czym jest uMIZS?

Uogólnione młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest typową dolegliwością wieku rozwojowego, a dotyka 20 – 30% osób chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Oprócz zapalenia stawów, choroba charakteryzuje się uogólnieniem, co znaczy, że przenosi się na inne narządy. Uogólnieniu towarzyszą wysokie gorączki i wysypki skórne, bóle mięśni, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony, wątroby a także zapalenie błon surowiczych - osierdzia i opłucnej.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Samo zapalenie stawów może towarzyszyć pacjentowi od początku choroby lub pojawić się później. U około 50% chorych objawy uogólnienia łagodzą się a dominujący staje się ból stawów. Są też tacy, u których zarówno objawy uogólnienia jak i zapalenia stawów są długotrwałe.

Lek na uMIZS u dzieci

Lek mający znaleźć zastosowanie w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o początku uogólnionym jest przeznaczony dla dzieci powyżej 2 lat, u których leczenie kortykosteroidami i niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi okazało się nieskuteczne.

Podczas leczenia uogólnionego MIZS produkt można zastosować w połączeniu z metotreksatem, co zwiększa efektywność leczenia, lub w monoterapii, jeśli organizm pacjenta nie toleruje metotreksatu. Obecnie lek ma swoje zastosowanie w leczeniu dorosłych pacjentów cierpiących z powodu czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) o rożnym nasileniu, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na leczenie lub nietolerancja niektórych składników terapii przeciwreumatycznej.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

mucocele

~karolinawil • ostatni post 3 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Rehabilitacja patologii, patologia rehabilitacji

A do tego niegospodarność w wydawaniu publicznych pieniędzy i brak kontroli ze strony resortu zdrowia - taki obraz wyłania się z analizy NIK poświęconej rehabilitacji leczniczej. Dla pacjentów największym zagrożeniem jest brak dostępności, czyli rosnące...

Ortopedia i reumatologia

Gościec - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Gościec to inna nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). To ciężka choroba, która w znacznym stopniu upośledza codzienne życie chorego. Znacznie częściej występuje u kobiet, a najwięcej zachorowań występuje około 40 -50 roku życia. Wbrew pozorom...

Ortopedia i reumatologia

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

Bóle stawów mogą być skutkiem przeciążenia związanego z treningiem. Jeżeli jednak przyczyna odczuwanych dolegliwości nie jest nam znana, warto ją dokładnie sprawdzić. Najczęściej odpowiadają za nie choroby takie jak borelioza, artretyzm czy toczeń. O...