Trwa ładowanie...

Lek na młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów u dzieci

Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie na rynek leku, który ma znaleźć zastosowanie w leczeniu uogólnionej postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (uMIZS) u dzieci.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest uMIZS?

Uogólnione młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest typową dolegliwością wieku rozwojowego, a dotyka 20 – 30% osób chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Oprócz zapalenia stawów, choroba charakteryzuje się uogólnieniem, co znaczy, że przenosi się na inne narządy. Uogólnieniu towarzyszą wysokie gorączki i wysypki skórne, bóle mięśni, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony, wątroby a także zapalenie błon surowiczych - osierdzia i opłucnej.

Samo zapalenie stawów może towarzyszyć pacjentowi od początku choroby lub pojawić się później. U około 50% chorych objawy uogólnienia łagodzą się a dominujący staje się ból stawów. Są też tacy, u których zarówno objawy uogólnienia jak i zapalenia stawów są długotrwałe.

2. Lek na uMIZS u dzieci

Lek mający znaleźć zastosowanie w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o początku uogólnionym jest przeznaczony dla dzieci powyżej 2 lat, u których leczenie kortykosteroidami i niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi okazało się nieskuteczne.

Podczas leczenia uogólnionego MIZS produkt można zastosować w połączeniu z metotreksatem, co zwiększa efektywność leczenia, lub w monoterapii, jeśli organizm pacjenta nie toleruje metotreksatu. Obecnie lek ma swoje zastosowanie w leczeniu dorosłych pacjentów cierpiących z powodu czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) o rożnym nasileniu, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na leczenie lub nietolerancja niektórych składników terapii przeciwreumatycznej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.