Trwa ładowanie...

Lek na reumatoidalne zapalenie stawów lekarstwem na łysienie plackowate

Avatar placeholder
24.04.2019 13:22
Lek na reumatoidalne zapalenie stawów lekarstwem na łysienie plackowate
Lek na reumatoidalne zapalenie stawów lekarstwem na łysienie plackowate (123RF)

Pewien mężczyzna w średnim wieku pracujący w branży nieruchomości był już kompletnie łysy. Nie było to początkujące łysienie. Zdiagnozowano u niego łysienie plackowate, czyli chorobę autoimmunologiczną. Ponadto, jego brwi i rzęsy również zniknęły. Często ludzie sugerowali, że przeszedł chemioterapię. Thomas (jego prawdziwe imię nie zostało podane) zaczął uciekać od ludzi.

„To miało wpływ na każdą sferę mojego życia. Bardzo mnie ta sytuacja przygnębiała” – mówi Thomas.

W tym roku Thomas zaczął brać leki przeznaczone do terapii chorób stawów, po czym w ciągu siedmiu miesięcy włosy całkowicie odrosły.

„To było niesamowite. Jestem bardzo szczęśliwy, że włosy spowrotem urosły” – powiedział Thomas.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Lek stosowany na stawy okazał się skuteczny w leczeniu męskiego łysienia
Lek stosowany na stawy okazał się skuteczny w leczeniu męskiego łysienia (Shutterstock)

W ramach badań, przeprowadzonych w Stanford i Yale (Stany Zjednoczone), Thomas wraz z 65 innymi badanymi, cierpiącymi na łysienie plackowate brali lek, przeznaczony do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów o nazwie Xeljanz. U ponad połowy z badanych włosy odrosły. W innym badaniu, biorąc podobny lek 9 z 12 badanych odzyskało ponad 50 procent utraconych włosów.

Choć naukowcy twierdzą, że jest to dobra wiadomość dla osób chorych na łysienie plackowate, to problem polega na tym, że osoby młodsze nie mogą zażywać tego leku.

Więc dermatolog Thomasa wpadł na inny pomysł, a mianowicie wsmarowywanie maści zawierającej Xeljanz w skórę głowy. Niektórzy dermatolodzy podchodzą do tego badania bardzo optymistycznie, niektórzy sceptycznie.

Badania przeprowadzone na myszach, również potwierdziło działanie maści w leczeniu łysienia.

„Może się wydawać, że u ludzi maść zadziała w ten sam sposób. Jednak skóra myszy jest dużo cieńsza. Skóra ludzka jest gruba i zawiera też w swojej strukturze warstwę tłuszczową. Największym problemem jest skuteczne przeniknięcie leku przez skórę” – powiedziała asystentka profesora dermatologii na Uniwersytecie w Kolumbii, dr Angela Christiano.

1. Dlaczego łysienie typu męskiego jest tak trudne do zatrzymania?

2.

Niestety, fizjologia wzrostu włosów jest znacznie bardziej skomplikowana. Choroby autoimmunologiczne, takie jak łysienie plackowate, są bardzo trudne do wyleczenia. Ponadto, na leczenie takich schorzeń przeznaczone jest o wiele mniej pieniędzy.

Duże firmy farmaceutyczne obawiają się wprowadzenia leków na łysienie, które faktycznie mogą być skuteczne, ponieważ obawiają się, że nie zostaną one zatwierdzone, jeśli będą wykazywały skutki uboczne, ponieważ jest to leczenie problemu kosmetycznego a nie zdrowotnego.

Niektórzy mężczyźni podkreślają jednak, że przez to schorzenie cierpi też ich zdrowie psychiczne, szczególnie w przypadku, gdy łysienie dotyka ich w młodym wieku.

ZOBACZ TAKŻE:

Profesor dr George Cotsarelis z Uniwersytetu w Pensylwanii zajął się badaniami przy użyciu komórek macierzystych i za pomocą inżynierii tkankowej, która polega na wszczepianiu do skóry głowy małych części będących rusztowaniami pomocnymi w odrastaniu utraconych włosów.

Profesor ma nadzieję, że w końcu zostanie opracowanych kilka metod leczenia łysienia męskiego, po czym każdy borykający się z tym problemem będzie mógł sprawdzić, która metoda jest w jego przypadku najskuteczniejsza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze