Trwa ładowanie...

Charakterystyczna zmiana na skórze. Sygnał, że rak zajął jelito grube

Avatar placeholder
04.12.2023 10:22
Nietypowe objawy raka jelita. Widać je na skórze
Nietypowe objawy raka jelita. Widać je na skórze (Getty Images)

Rak jelita grubego aż do bardzo zaawansowanego stadium może nie dawać żadnych objawów, co utrudnia i opóźnia diagnozę. Co powinno nas zaniepokoić? U części pacjentów sygnałem alarmowym jest krew w kale, czy zmiana rytmu wypróżnień. Wczesne symptomy choroby mogą pojawić się też na skórze.

spis treści

1. Rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym w Polsce. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wnika, że w 2019 r. odnotowano 10 tys. przypadków raka jelita grubego wśród mężczyzn i 8,1 tys. - wśród kobiet.

Lekarzy niepokoi nie tylko rosnąca liczba zachorowań na ten typ nowotworów, ale również obniżanie wieku pacjentów, których dotyka choroba. Rak jelita grubego coraz częściej jest diagnozowany u osób poniżej 40. roku życia. Raport American Cancer Society wylicza, że od połowy lat 90. liczba chorych poniżej 50. roku życia wzrosła o 50 proc., do 2030 r. liczba zachorowań na raka jelita grubego wzrośnie o 90 proc.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"
Blada skóra towarzysząca anemii to jeden z pierwszych objawów raka jelita grubego, wynika z krwawienia do światła jelita
Blada skóra towarzysząca anemii to jeden z pierwszych objawów raka jelita grubego, wynika z krwawienia do światła jelita (Getty Images)

2. Objawy raka jelita grubego

Eksperci podkreślają, że to bardzo podstępny typ nowotworu, w związku z tym najskuteczniejszym sposobem na jego zdiagnozowanie na wczesnym etapie jest wykonywanie regularnej kolonoskopii. Badanie pozwala wykryć raka, ale również polipy, z których rozwija się większość nowotworów. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, wystarczy je powtórzyć dopiero po 10 latach. Jakie objawy mogą wskazywać na raka jelita?

- Krew w kale, zmiana rytmu wypróżnień mogą być objawami raka jelita grubego, ale zaburzenia rytmu wypróżnień, czyli biegunki lub zaparcia to też powszechny problem pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Objawem nowotworu jelita grubego może też być krew w kale, ale najczęściej jest objawem hemoroidów - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Tadeusz Tacikowski, gastrolog.

3. Objawy skórne raka jelita grubego

Okazuje się, że zmiany związane z rakiem jelita grubego mogą ujawnić się również na skórze, jak np. ciemne plamy, zmiana koloru skóry. Wyraźne przebarwienia skóry w kolorze ciemnobrązowym lub czarnym, mogą być powiązane z krwawieniem w okolicy powierzchni skóry, co jest spotykane również przy raku jelita grubego. U części pacjentów występują też bezbolesne, czerwone guzki, pojedyncze lub mnogie.

Sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest przede wszystkim bladość skóry, może ona wynikać z niedokrwistość z niedoboru żelaza. Rak jelita grubego może prowadzić do utraty krwi podczas wypróżnień i zmniejszonego wchłaniania w jelitach źródeł żelaza z pożywienia.

Lekarze przyznają, że poza bladością, zmiany skórne przy raku najczęściej pojawiają się w zaawansowanych stadiach choroby, często mogą być też reakcją na stosowane leczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze