Trwa ładowanie...

Czujesz ten posmak? Pojawia się, gdy rak panoszy się w płucach

Avatar placeholder
27.06.2023 07:09
Czujesz ten posmak? Pojawia się, gdy rak panoszy się w płucach
Czujesz ten posmak? Pojawia się, gdy rak panoszy się w płucach (Getty Images)

Rak płuc to jedna z najgroźniejszych chorób nowotworowych, a jego wczesne wykrycie może być kluczowe dla powodzenia leczenia. Niestety, często zdarza się, że objawy takie jak kaszel czy krwioplucie pojawiają się już wtedy, gdy na leczenie może być zbyt późno. Dlatego niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na subtelne sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o obecności raka płuc. Jednym z takich sygnałów jest nietypowy posmak w ustach, zwany dysgeuzją.

spis treści

1. Nietypowy objaw nowotworu

Dysgeuzja to medyczne określenie zaburzeń smaku, które mogą objawiać się w postaci kwaśnego, nadmiernie słodkiego, gorzkiego lub metalicznego posmaku w ustach. Przyczyną tego zjawiska mogą być różne czynniki, takie jak niedożywienie, stosowanie niektórych leków, infekcje wirusowe czy niedobory witamin. Jak informuje Cleveland Clinic, dysgeuzja może być również objawem niedoczynności tarczycy, chorób wątroby, a także suchości w ustach (kserostomii), która często występuje u pacjentów z nowotworem płuc.

W badaniu opublikowanym w 2021 roku na łamach "Frontiers in Oncology" naukowcy ujawnili, że zarówno zaburzenia smaku, jak i węchu są częstymi, choć często pomijanymi objawami raka płuc. Według badaczy, mogą one dotyczyć nawet 35-38 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano ten nowotwór, a także 35-69 proc. pacjentów w trakcie leczenia, jako skutek uboczny stosowanych terapii, w tym chemioterapii.

2. Najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce

Zobacz film: "Pogarszający się węch to sygnał, który wysyła nam ciało przed śmiercią"

W Polsce rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów, z około 22 tysiącami nowych przypadków rocznie. Niestety, jest to również jeden z nowotworów o najgorszym rokowaniu. Brak charakterystycznych objawów na wczesnym etapie choroby oraz późne rozpoznawanie raka płuc wpływają na niekorzystne statystyki.

Głównym czynnikiem ryzyka raka płuc jest palenie tytoniu, zarówno czynne, jak i bierne. Za to odpowiadają substancje smoliste obecne w papierosach, metale ciężkie, takie jak ołów i kadm, nitrozoaminy, cyjanowodór i formaldehyd. Palenie papierosów jest również czynnikiem rozwoju najgroźniejszej postaci nowotworu - drobnokomórkowego raka płuc. Zgodnie ze statystykami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), palenie tytoniu jest przyczyną aż 77 proc. zgonów z powodu raka płuc na całym świecie.

Warto zwracać uwagę na objawy, które mogą wskazywać na obecność raka płuc. Należą do nich:

  • zmniejszenie wydolności fizycznej,
  • duszności i świszczący oddech,
  • kaszel,
  • ból w klatce piersiowej i barkach,
  • odkrztuszanie krwi,
  • stridor, czyli świszczący dźwięk słyszalny podczas wypuszczania powietrza z płuc,
  • nieuzasadniona utrata masy ciała,
  • zmęczenie,
  • obrzęk twarzy i szyi, zaczerwienienie skóry na twarzy - zespół żyły głównej górnej.

Znając te objawy oraz potencjalne sygnały ostrzegawcze, takie jak dysgeuzja, można zwiększyć szanse na wczesne wykrycie raka płuc i tym samym poprawić rokowanie dla pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze