Rak żołądka rozwija się podstępnie. Tak może się maskować
W przypadku nowotworów, kluczowe jest wczesne wykrycie – im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Niestety, nie wszystkie nowotwory są łatwe do zidentyfikowania na wczesnym etapie. Rak żołądka należy do tych, które często pozostają niewykryte przez długi czas, co utrudnia wczesną diagnozę i leczenie.
1. Nowotwór łatwo pomylić z innymi dolegliwościami
Objawy nowotworu żołądka często bywają mylone z innymi problemami zdrowotnymi. Niektóre z nich łatwo przeoczyć lub zwyczajnie zignorować, gdyż wielu pacjentów uznaje je za niestrawność.
Wśród najczęściej wymienianych symptomów raka żołądka wymienia się zgagę i refluks, problemy z połykaniem (dysfagia), często odbijanie się i bardzo szybkie uczucie sytości. W początkowym stadium nie są szczególnie niepokojące.
Lekarze z Cancer Research UK zauważają, że chorzy mogą także doświadczać utraty apetytu lub nagłego spadku wagi. W górnej części brzucha może być wyczuwalny mały guzek, który z czasem zaczyna powodować ból.
Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, warto je skonsultować z lekarzem. W przypadku nowotworów liczy się czas. Wcześnie podjęte leczenie zmniejsza ryzyko powikłań, a rokowania są znacznie bardziej optymistyczne.
2. Na co jeszcze zwracać uwagę?
Oczywiście pojawienie się któregokolwiek z objawów nie oznacza od razu, że to rak żołądka, jednak wizyta u lekarza jest koniecznością, jeśli przykre dolegliwości nie ustępują przez kolejne trzy tygodnie.
Rozwijającemu się nowotworowi może także towarzyszyć ogólne zmęczenie i osłabienie oraz pogorszenie się samopoczucia. Cancer Research UK dodaje, by również zwracać uwagę podczas wizyt w toalecie.
Bardzo ciemny stolec, prawie czarny, może oznaczać krwawienie żołądka. "Wczesny i zaawansowany rak żołądka może krwawić do żołądka. Z czasem zmniejsza to liczbę czerwonych krwinek we krwi" - wyjaśniają eksperci.
Ryzyko raka żołądka możemy zredukować, rzucając palenie, ograniczając spożycie alkohol u oraz utrzymując zdrową wagę. Znaczącym czynnikiem w rozwoju nowotworu jest także wiek oraz zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.