Trwa ładowanie...

Dlaczego wolimy partnerów o takim samym wykształceniu?

Avatar placeholder
11.01.2017 17:18
Dlaczego wolimy partnerów o takim samym wykształceniu?
Dlaczego wolimy partnerów o takim samym wykształceniu?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego zakochałeś się w tej konkretnej osobie? Naukowcy odkryli prawdopodobną przyczynę naszego zauroczenia. Okazuje się, że nie jest to błysk w oku, cudowny, szczery uśmiech, ani też porozumienie dusz.

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że prawdziwy powód może być znacznie bardziej pragmatyczny - motyle w naszym brzuchu mogą być spowodowane przez poziom wykształcenia partnera.

Badania sugerują, że może to byś spowodowane tym, że geny prowadzą nas do relacji z kimś, kto ma podobny poziom wykształcenia.

Badaniami objęto około 1 600 osób w Wielkiej Brytanii. Wszyscy byli w związku małżeńskim lub mieszkali razem ze swoim partnerem. Naukowcy odkryli, że osoby z genami sugerującymi wybitne osiągnięcia edukacyjne mają tendencję do łączenia się w pary i posiadania dzieci z osobami o podobnym zapisie w DNA.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Nowe badania sugerują, że ludzie dobierają się pod względem poziomu wykształcenia
Nowe badania sugerują, że ludzie dobierają się pod względem poziomu wykształcenia

Naukowcy wiedzieli już od pewnego czasu, że ludzie zwykle wybierają partnerów z grona kolegów o podobnych cechach - to zjawisko określa się mianem "kojarzenia selektywnego". Jednak twierdzą oni, że jest to jedno z pierwszych badań, które sugerowałyby, że geny odgrywają rolę w wyborze partnera o podobnym poziomie edukacji.

"Nasze wyniki pokazują silne dowody na obecność genetycznego czynnika kierującego procesem kojarzenia selektywnego, jakim jest edukacja w Wielkiej Brytanii" - powiedział współautor badania David Hugh-Jones, który jest starszym wykładowcą w Szkole Ekonomii na Uniwersytecie Wschodniej Anglii.

10 wyjątkowych zalet małżeństwa
10 wyjątkowych zalet małżeństwa [10 zdjęć]

Od tej pory to, co było „twoje”, staje się „wasze”. Teraz będziecie wspólnie podejmować zarówno te ważne,

zobacz galerię

Aby sprawdzić, czy ten związek może być uzależniony od innych czynników, takich jak bliskość geograficzna, Hugh-Jones i jego zespół postanowili przypadkowo dopasować do danej osoby przypadkowego partnera o tym samym poziomie edukacji i z podobnego obszaru geograficznego.

Naukowcy odkryli, że wynik wpływu genu w oryginalnych parach wykazał większe podobieństwa niż w losowych parach.

"Konsekwencje związku kojarzenia selektywnego z możliwościami edukacyjnymi i poznawczymi są istotne dla społeczeństwa i dla genetycznego obrazu, a zatem ewolucyjnego rozwoju kolejnych pokoleń" - powiedział Hugh-Jones w informacji prasowej uniwersytetu.

ZOBACZ TAKŻE:

Podczas badania nie dowiedziono związku przyczynowo-skutkowego. Naukowcy stwierdzili, że ten rodzaj selekcji genetycznej mogłyby zwiększyć nierówności genetyczne i społeczne w przyszłych pokoleniach.

"Kiedy rosnące nierówności społeczne są częściowo napędzane przez rosnące nierówności biologiczne, nierówności w społeczeństwie mogą być trudniejsze do pokonania, a skutki kojarzenia selektywnego mogą gromadzić się w każdym pokoleniu" - powiedział Hugh-Jones.

Badanie zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie "Intelligence".

Wybór partnera życiowego jest bardzo istotny. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Stosunek drugiej osoby do dzieci, naszych przyjaciół i rodziny oraz to czy zgadzamy się w najistotniejszych dla nas życiowych kwestiach. A więc pamiętajmy, że wybieramy również partnera do wychowywania dzieci, jedzenia posiłków, rozmów, towarzysza wycieczek, wakacji i czasu wolnego oraz towarzysza na emeryturze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze