Diagnostyka różnicowa grzybicy stóp

Terminem „grzybica stóp” określa się choroby grzybicze skóry dotyczące podeszwowej powierzchni stóp, palców i fałdów międzypalcowych. Zakażenie najczęściej wywoływane jest przez grzyby z rodziny dermatofitów. Jest to jedna z najczęstszych form grzybiczych zakażeń skóry.

Spis treści:
 1. 1. Rodzaje grzybicy stóp
 2. 2. Choroby przypominające grzybicę stóp
 3. 3. Odmiana potnicowa grzybicy stóp
 4. 4. Grzybica stóp złuszczająca
 5. 5. Choroby przypominające grzybicę stóp złuszczającą
 6. 6. Badania przy grzybicy

1. Rodzaje grzybicy stóp

Wyróżnia się cztery główne postacie grzybicy stóp: międzypalcową, potnicową, złuszczającą i wrzodziejącą. Najczęściej występującą odmianą grzybicy stóp jest grzybica międzypalcowa. Zmiany lokalizują się zazwyczaj w III i IV przestrzeni międzypalcowej ze względu na znakomite warunki bytowania związane z podwyższoną temperaturą i dużą wilgotnością. Do najbardziej nasilonych objawów klinicznych tej postaci grzybicy stóp należą: złuszczanie, maceracja (uszkodzenie powierzchownych warstw skóry pod wpływem wilgoci) i pęknięcia. Powierzchnia zmian ma kolor biało-szarawy, jest często wilgotna, a pod uszkodzonym naskórkiem widoczne jest zaczerwienienie skóry. Często zmianom skórnym towarzyszy świąd.

2. Choroby przypominające grzybicę stóp

Tę postać grzybicy mogą przypominać również inne schorzenia, nie mające nic wspólnego z zakażeniem dermatofitami. Podczas diagnostyki należy brać pod uwagę takie jednostki chorobowe, jak kandydoza, łupież rumieniowy oraz infekcje bakteryjne tej okolicy.

 • Kandydoza - w przypadku kandydozy, czyli zakażenia wywołanego grzybami z rodzaju Candida należącymi do grzybów drożdżopodobnych, zmiany na skórze są koloru białego, a nie biało – szarawego, oraz nie towarzyszy im świąd.
 • Łupież rumieniowy - również nie wywołuje świądu, zmiany mają różowo – czerwone zabarwienie, i dodatkowo wykazują charakterystyczne świecenie w kolorze koralowo - czerwonym w lampie Wooda (badaniu służącym do szybkiej diagnostyki grzybic skóry nieowłosionej, wykorzystującym fakt różnokolorowej fluorescencji, czyli świecenia niektórych gatunków grzybów pod wpływem promieni ultrafioletowych emitowanych w lampie).
 • Infekcje bakteryjne - w tym obszarze wywoływane są najczęściej przez bakterie Gram – ujemne (czyli nie barwiące się metodą Grama, np. Escherichia Coli, bakterie z rodzaju Pseudomonas, Proteus). Powodują zmiany o charakterze nadżerek, czyli ubytku naskórka, o zabarwieniu zielonkawym lub niebieskawym. Nie wykazują fluorescencji w świetle lampy Wooda i nie towarzyszy im świąd.

3. Odmiana potnicowa grzybicy stóp

Grzybica stóp potnicowa charakteryzuje się występowaniem grup małych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem, które wraz z rozwojem choroby zlewają się ze sobą i pękają. Następnie uszkodzony naskórek ulega złuszczaniu. Zmiany te występują zazwyczaj na podeszwach stóp. Tę postać grzybicy stóp należy różnicować z wypryskiem potnicowym oraz łuszczycą krostkową dłoni i stóp. Wyprysk potnicowy tym różni się od grzybicy stóp potnicowej, że zmiany w postaci pęcherzyków są obecne również na skórze dłoni, co nie występuje w tej odmianie grzybicy. Towarzyszy im zazwyczaj uporczywy świąd. Poza tym zmiany skórne w obu chorobach są często nie do odróżnienia. W przypadku łuszczycy krostkowej dłoni i stóp, zmiany o charakterze pęcherzyków i krostek występują na podeszwach stóp i dłoniach. Nie towarzyszy im świąd. Często jednocześnie w innych lokalizacjach (np. na kolanach, łokciach, głowie) występują zmiany charakterystyczne dla łuszczycy, co ułatwia rozpoznanie.

4. Grzybica stóp złuszczająca

Grzybica ta charakteryzuje się wyjątkowo długim przebiegiem. Objawia się występowaniem na skórze zmian rumieniowych, czyli miejscowego zaczerwienienia, pokrytego drobnopłatowo (w postaci bardzo małych fragmentów) złuszczającym się naskórkiem. Mówiąc obrazowo, zmieniona skóra wygląda, jakby była przysypana mąką. Zmiany często obejmują całe podeszwy, mogą rozszerzać swój zasięg na powierzchnie boczne stóp, a nawet na ich grzbiety. Ten rodzaj grzybicy stóp nazywany jest czasem grzybicą mokasynową, ze względu na zasięg zmian na skórze. Rzadko razem ze zmianami skórnymi występuje świąd.

5. Choroby przypominające grzybicę stóp złuszczającą

Schorzenia przypominające obrazem klinicznym złuszczającą grzybicę stóp to m. in. wyprysk modzelowaty, łuszczyca, a także rogowiec dłoni i stóp.

 • Wyprysk modzelowaty - w przypadku wyprysku modzelowatego charakterystyczne jest miejscowe złuszczanie i rogowacenie naskórka, o zabarwieniu czerwono – brunatnym, symetrycznym układzie i z towarzyszącym świądem.
 • Łuszczyca - wygląd zmian w łuszczycy jest bardzo podobny do grzybicy złuszczającej, jednak występują one miejscowo, nie obejmują całej podeszwy, ponadto mogą towarzyszyć im krostki. Są mało symetryczne. Świąd nie występuje.
 • Rogowiec dłoni i stóp - charakteryzuje się symetrycznym występowaniem w miejscach narażonych na wzmożony ucisk mechaniczny. Silnie zrogowaciałe zmiany mają woskowożółte zabarwienie. Zmianom tym nie towarzyszy świąd.

6. Badania przy grzybicy

Niezwykle ważne dla potwierdzenia rozpoznania grzybicy jest wykrycie konkretnego patogenu (czynnika wywołującego chorobę). Decydujące znaczenie w diagnostyce chorób grzybiczych ma dokładne badanie mikrobiologiczne. W tym celu pobiera się fragment zmiany (tzw. zeskrobiny), który następnie wykorzystuje się do wykonania preparatu mikroskopowego i założenia hodowli grzyba. Preparat jest oceniany przez doświadczonych mikrobiologów, którzy na podstawie obecności fragmentów grzyba lub zarodników. Jest to tzw. bezpośrednie badanie mikologiczne (mikologia – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów). Ocenia się także wygląd hodowli grzyba oraz preparat mikroskopowy pobrany z hodowli.

Powyższe przykłady wskazują, że zupełnie różne schorzenia mogą mieć całkiem podobne objawy kliniczne i przebieg. Warto więc wykonać wszystkie niezbędne badania diagnostyczne, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie grzybicy i zastosować odpowiednie leczenie.

Bibliografia

 • Campbell J.L., Chapman M.S., Dinulos J.G.H., Habif T.P., Zug K.A. Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-039-9
 • Szepietowski J. Grzybice skóry i paznokci, Medycyna Praktyczna, Kraków 2001, ISBN 83-88092-48-0
 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9
 • Elewski B. Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2000, ISBN 83-86019-86-1
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Krostki i pęcherzyki na stopach

Witam! Bardzo proszę o pomoc. Mam 37 lat. Wydaje mi się, że objawy pojawiły się pod koniec...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
Jak objawia się grzybica stóp?

Chciałem się zapytać czy jest to grzybica na poniższym linku zamieściłem zdjęcia. http://profile.imageshack.us/user/wilku01/images/detail/#198/dsc09669n.jpg

lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek Porady udziela lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
pokaż 5 następnych

Artykuły Grzybica stóp

Objawy grzybicy stóp i dłoni
Grzybica stóp Objawy grzybicy stóp i dłoni

(...) Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9(grzybica dłoni, grzybica...

Jak zapobiegać grzybicy?Odtwórz wideo
Grzybica stóp Jak zapobiegać grzybicy?

Grzybica, tak jak inne infekcje jest chorobą zakaźną. Podatność na zakażenie może mieć różne podłoże. Z pewnością istotnym czynnikiem jest nadużywanie leków, np.: sterydów, tabletek antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych,...

Diagnostyka grzybicy
Grzybica Diagnostyka grzybicy

W czasach, gdy liczba zakażeń grzybiczych systematycznie rośnie, diagnostyka mykologiczna odgrywa...

Komplikacje grzybicy stóp
Grzybica stóp Komplikacje grzybicy stóp

Gdy twoje stopy zaczynają swędzieć, a wkrótce również piec oraz pojawiają się...

Diagnostyka niepłodności
Niepłodność Diagnostyka niepłodności

Problemy z zajściem w ciążę ma co szósta para na świecie. Niepłodność dotyczy około...

Bezsenność Diagnostyka bezsenności

Bezsenność należy leczyć, ważne jest zatem poznanie jej przyczyn. W celach diagnostycznych...

Alergia Diagnostyka alergii

Gdy obserwujmy u siebie lub swoich bliskich objawy, które mogą być alergią, należy zgłosić...

Osteoporoza Diagnostyka osteoporozy

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozpoznanie osteoporozy możemy postawić...

Żylaki Diagnostyka żylaków

Żylaki są nieestetyczne i niebezpieczne. Spędzają sen z powiek wielu ludziom niezależnie od...

Czerniak Diagnostyka czerniaka

Czerniak to jeden z groźniejszych nowotworów. Dla wielu osób kojarzy się z wyrokiem....

Diagnostyka impotencji
Zaburzenia erekcji Diagnostyka impotencji

Zaburzenia erekcji to problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn. Badania diagnostyczne...

Jaskra Diagnostyka jaskry

Jaskra jest chorobą przewlekłą. Przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Szacuje się, iż...

Diagnostyka astmy
Astma Diagnostyka astmy

W celu postawienia właściwej diagnozy lekarz na początku przeprowadzi wywiad z pacjentem, tzn....

Zaćma Diagnostyka zaćmy

W procesie diagnostycznym zawsze kluczowym elementem jest odpowiednio zebrany wywiad chorobowy....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij