Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami i zanieczyszczeniami?

Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami i zanieczyszczeniami?
Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami i zanieczyszczeniami? (Shutterstock)

Chemikalia znajdują się prawie we wszystkich produktach, których używamy do sprzątania czy renowacji domu. Możemy je też znaleźć w zanieczyszczonych rybach. Dlatego trudno jest ograniczyć z nimi kontakt. Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o siebie, ponieważ styczność ze szkodliwymi substancjami może spowodować wady w rozwoju ich dziecka. Żeby uniknąć zagrożenia, należy wiedzieć, gdzie się ono znajduje. Środki czystości, farby, lakiery, odświeżacze powietrza czy też ryby? Które z tych rzeczy należy wyeliminować, a które można zastąpić innymi?

1. Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami?


Odświeżacz powietrza a ciąża
Odświeżacz powietrza a ciąża

W czasie ciąży nie zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza i innych środków w aerozolu. Zawierają

zobacz galerię

Chemikalia w ciąży są niebezpieczne. Zupełne uniknięcie kontaktu z chemikaliami w czasie ciąży jest niemożliwe, jednak można go znacznie ograniczyć.

 W czasie sprzątania i korzystania ze środków czyszczących należy nosić szczelne gumowe rękawiczki i starać się nie wdychać oparów chemikaliów. Nie powinno się używać pestycydów, środków na owady ani produktów przeciwgrzybiczych. Na rynku dostępne są naturalne środki do czyszczenia – warto ich używać, będąc w ciąży.

 Jeśli ciężarna ma kontakt z chemikaliami w pracy, zwiększa to ryzyko poronienia lub wad wrodzonych. W takiej sytuacji pracodawca ma za zadanie przenieść kobietę w ciąży na stanowisko, które nie stwarza zagrożenia dla płodu, bez zmniejszania jej wynagrodzenia.

Kontakt z farbą, terpentyną i innymi środkami może negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka. Dlatego kobiety ciężarne powinny przekazać prace remontowe partnerowi lub fachowcom.

 W czasie ciąży nia zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza i innych środków w aerozolu. Zawierają one lotne związki organiczne i sztuczne środki zapachowe, które mogą być szkodliwe dla płodu. Wysokie stężenie lotnych związków powoduje bóle głowy, biegunkę, ból ucha i wymioty. Istnieje zależność między stosowaniem środków w aerozolu a świszczącym oddechem u dziecka po narodzeniu. Ma to związek z wnikaniem chemikaliów do ciała matki i ich wpływem na rozwijające się płuca i inne organy dziecka.

2. Czy w ciąży można mieć kontakt z zanieczyszczeniami?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Ciężarne powinny unikać także kontaktu z rtęcią, którą można znaleźć w zanieczyszczonych rybach, na przykład w mieczniku, rekinie i marlinie. Kobiety w ciąży mogą jeść tuńczyka, ale w rozsądnych ilościach.

 Kobiety w ciąży, które decydują się na używanie chemicznych środków do czyszczenia powinny pamiętać o tym, aby nigdy nie mieszać amoniaku i środka rozjaśniającego – powstałe opary są niezwykle niebezpieczne.



Także ołów nie służy ciężarnym. Można go znaleźć w zanieczyszczonej ołowiem wodzie, dlatego należy pamiętać o korzystaniu z filtrów do wody. Również hobby może prowadzić do styczności z ołowiem, dlatego będąc w ciąży, należy unikać garncarstwa, robienia biżuterii, nadruków itd. Ponadto należy uważać przy usuwaniu starej farby (przed 1970 rokiem farby na bazie ołowiu były powszechnie używane).



Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze