Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Dieta Dukana a antykoncepcja

Avatar placeholder
04.04.2019 14:29
Dieta Dukana a antykoncepcja
Dieta Dukana a antykoncepcja (123RF)

Dieta proteinowa dr. Pierre’a Dukana jest dziś jedną z najmodniejszych diet. Choć składa się aż z czterech etapów, a efektowny spadek wagi z pierwszego tygodnia ulega spowolnieniu w dalszej części kuracji, na kurację dają się skusić nawet najwięksi przeciwnicy diet odchudzających. Dieta Dukana, jak każda kuracja zaburzająca normalne funkcjonowanie organizmu, może wywoływać różne skutki uboczne. Przede wszystkim, gdy podczas jej stosowania zażywamy leki, np. pigułki antykoncepcyjne, które stanowią popularną metodę antykoncepcji dla kobiet.

Czytaj więcej

1. Na czym polega dieta Dukana?

Dieta proteinowa dr. Dukana jest kuracją lubianą przede wszystkim z powodu swobody w ilości i częstotliwości spożywania posiłków. Można jeść właściwie ile i kiedy się chce, pod warunkiem, że będą to produkty z „białej listy”. Dukan podaje konkretne przepisy, te z kolei są modyfikowane przez użytkowników diety i propagowane w sieci, dzięki czemu dieta dr. Dukana jest coraz bardziej popularna, a jej menu zróżnicowane. Nie jest też niezdrowa i przy odrobinie konsekwencji można ją kontynuować w postaci stałego programu żywienia.

Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są zwykle codziennie (z tygodniową przerwą na krwawienie), jednak o porze spożywania pigułki kobiety decydują już samodzielnie. Nie ma żadnych konkretnych wskazówek mówiących o wyższości poranka nad wieczorem czy popołudniem. Po tabletkę sięgamy wtedy, kiedy jest nam najwygodniej – np. gdy jesteśmy w domu i możemy ją zażyć. Przyjmowane wraz z pigułkami antykoncepcyjnymi hormony w znaczący sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu, jednak zazwyczaj nie wchodzą w żadne negatywne interakcje z potrawami z codziennego menu - o ile nie jest ono drastycznie zmienione, co dzieje się np. podczas stosowania diety.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Pigułki w diecie proteinowej

Dieta Dukana nie jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jednak podczas kuracji wiele użytkowniczek skarży się na plamienia w środku cyklu, niewystępowanie lub znaczne przesunięcie czasowe krwawienia miesiączkowego. Skąd te zaburzenia?

Po pierwsze, organizm ma prawo buntować się, gdy wprowadzamy do swojego stałego rytmu dnia i sposobu odżywiania się tak poważne zmiany, jak to się dzieje podczas stosowania kuracji odchudzającej. Gdy eliminujemy tkankę tłuszczową, pojawia się dodatkowa dawka zawartych w niej estrogenów, które mogą powodować zmiany w cyklu. Po drugie, w przypadku diety Dukana winowajcą są otręby. Ta mieszanka ziaren zbóż zawiera błonnik, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale też spowalnia wchłanianie się innych substancji, np. leków. Tym samym mogą one w niektórych przypadkach tracić skuteczność działania. Dlatego zaleca się spożywanie otrębów w innym czasie niż pigułek antykoncepcyjnych. Najlepszą porą na antykoncepcję jest wieczór – tabletka ma całą noc, by wchłonąć się, pod warunkiem, że przed snem nie spożyjemy otrębów i mieszanek czosnkowych, które ten proces zaburzą.

Każda planowana, zdrowa dieta, szczególnie jeśli wprowadza duże zmiany do codziennego menu, powinna być skonsultowana z lekarzem, który określi, czy pigułki antykoncepcyjne mogą być nadal przyjmowane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze