Trwa ładowanie...

Ekologiczne zabawki

Avatar placeholder
04.07.2020 23:03
Ekologiczne zabawki
Ekologiczne zabawki (Shutterstock)

Zabawka z kartonu to przedmioty, które mają wiele zalet. Są przyjazne dla środowiska, co oznacza, że wykonane są z materiałów nadających się do ponownego przerobu. Są dostępne w przystępnych cenach, ale najważniejszą zaletą jest niewątpliwy wpływ na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka. Ekologiczne zabawki sprzyjają także rozwojowi inteligencji dziecka na poziomie poznawczym i społecznym. Dla malucha wszystko to, co znajduje się wokół niego, może być doskonałym żródłem do zabawy. Dlatego świadomi rodzice nie muszą już korzystać z dostępnych na półkach sklepowych mechanicznych, plastikowych, nierzadko wykonanych z toksycznych materiałów i drogich zabawek. Wystarczy, by skorzystali z ciekawych pomysłów na samodzielne wykonanie zabawki dla dziecka.

spis treści

1. Co to są ekologiczne zabawki?

  • Zabawki z kartonu
Ekologiczne zabawki
Ekologiczne zabawki

Dla malucha wszystko, co znajduje się dookoła niego, może być doskonałym rekwizytem do zabawy, dlatego

zobacz galerię
Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Kartonowe zabawki to ciekawy pomysł na urozmaicenie zabawy dziecka. Zanim wyrzucisz kartonowe pudełko – twoim zdaniem zupełnie nieprzydatne – pomyśl, ile wspaniałych rzeczy można z niego wyczarować. Wystarczy odrobina kreatywności. Z kilku pudełek po zapałkach, sznureczka i papieru kolorowego wspólnie z dzieckiem można wykonać pociąg. Jeśli wolne są większe pudełka kartonowe, ciekawym pomysłem będzie powycinanie w nich różnej wielkości i kształtu dziurek. Zadaniem dziecka będzie wrzucanie różnych przedmiotów przez otwory do środka pudełka. Dla dziewczynek idealnym pomysłem na wykorzystanie w zabawie dużego pudełka kartonowego będzie wykonanie z niego domku dla lalek. Z mniejszych kartonów i opakowań papierowych można wykonać kolorowe mebelki, wykorzystując do tego kolorowy papier lub farby. Tym samym wraz z dzieckiem stworzycie prawdziwe arcydzieło, spędzicie razem czas na zabawie, która pozytywnie wpłynie na wasze relacje.

  • Zabawki z butelki

Pustą butelkę po wodzie mineralnej lub innym napoju napełnij perełkami, cekinami, piaskiem, kaszą, grochem lub innymi dostępnymi produktami. Butelkę należy szczelnie zamknąć, tak by dziecko nie mogło jej otworzyć. Możesz także zebrać kilkanaście nakrętek od butelek, w których wypalono nagrzanym drutem otwór. Na sznurek nawlec nakrętki. Między kolejnymi nakrętkami można także wiązać supełki. Butelki z powodzeniem mogą pełnić rolę instrumentów, w zależności od tego, czym je napełnimy i w jakiej ilości wypełnienie to znajdzie się w butelce. Można dmuchać w otwór butelki lub stukać w nią drewnianymi lub metalowymi przedmiotami. Poza tym można także pomalować, okleić lub obwiązać kolorowymi nićmi butelki i zrobić z nich ozdobne wazony lub przydatne świeczniki. Takie ekologiczne zabawki wprawią w zachwyt każdego dużego i małego szkraba.

  • Ekologiczna lalka dla dziewczynki

Rozłóż bawełnianą lub jedwabną chusteczkę na stole. Połóż na niej zwiniętą w kulkę watę i uformuj głowę i szyję lalki. Przewiąż tasiemką szyję zabawki i zawiąż kokardę. Uformuj dwie rączki z rogów chusteczki i przewiąż je tasiemką w tym samym kolorze. Z wełny wykonaj włosy lalki, które trzeba przykleić klejem. Oczy, usta i nos zabawki namaluj flamastrem. Innym pomysłem na szmacianą lalkę, przyjemną w dotyku i łatwą do utrzymania w czystości, jest zrobienie jej z następujących elementów: skarpety jednokolorowej, małej okrągłej gąbki do kąpieli, ubranka typu pajacyk niemowlęcy, nici, igły, guzików i kolorowych tasiemek. Włóż gąbkę do skarpety i uformuj głowę lalki. Następnie zaszyj, żeby podszas zabawy gąbka nie wypadła. Wystającą część skarpety włóż w otwór szyi w pajacyku niemowlęcym i przyszyj. Pajacyk wypełnij watą lub gałgankami. Wszystkie otwory starannie zaszyj, aby wypełnienie pajacyka nie wydostawało się na zewnątrz. Razem z dzieckiem ustalcie, jak ma wyglądać wykończenie lalki. Czy ma być uśmiechnięta, czy smutna, jakie ma mieć oczy i włosy. W tym celu wykorzystaj guziki i tasiemki. Ekologiczna lalka wcale nie musi być zabawką tylko dla dziewczynek. W zależności od tego, jakich użyjesz materiałów i w jaki sposób zaprojektujesz z dzieckiem tę zabawkę, może być też ulubioną przytulanką dla chłopca.

  • Ekologiczne puzzle

Wybierz ładne zdjęcie z albumu lub wytnij z gazety dla dzieci. Przyklej je do sztywnego kartonu mocnym klejem. Gdy klej wyschnie, na tekturze naszkicuj odpowiednie kształty, przypominające prawdziwe puzzle. Za pomocą nożyka lub nożyczek powycinaj fragmenty nowej ekologicznej zabawki. Pamiętaj, aby twój wybór odpowiedniego tła dla puzzli był podyktowany wcześniejszymi ustaleniami z dzieckiem. Im więcej zaangażowania wykaże dziecko, tym większą frajdę będzie miało z końcowych efektów.

  • Rzeźby z masy solnej, cukrowej, papierowej, wycinanki z papieru

Masa solna jest tworzywem, z którego powstają urocze przedmioty. Dzięki niej możesz własnoręcznie stworzyć ozdoby choinkowe i prezenty dla najbliższych. Masę solną możesz z łatwością modelować, nadawać jej kształty, malować, ozdabiać i utwardzać. Jest to świetny pomysł na zabawę, nie tylko dla dzieci. Masę można wytwarzać na kilka sposobów. Ważne jest osiągnięcie prawidłowej konsystencji. Wykorzystaj 1 szklankę mąki, 1 szklankę soli i około 1/2 szklanki zimnej wody. Wyrabiaj ciasto na gładką masę, a następnie fomujcie z dzieckiem różne kształty, które później warto suszyć na wolnym powietrzu, aby nie popękały. Można wykorzystać do tego celu piekarnik, jednak im wyższa temperatura suszenia, tym masa bardziej podatna na pokruszenie. Podobne zastosowanie mają też masy cukrowe i papierowe. Wszystkie możesz wykonać z materiałów dostępnych w domu, używając także naturalnych barwników do mas, np. kakao, sproszkowanych przypraw do potraw. Innym pomysłem jest robienie ozdób wycinanych z papieru. Można wykorzystać papier kolorowy, gazety czy chusteczki i serwetki papierowe. Ogranicza cię jedynie wyobraźnia.

2. Zabawki drewniane dla dzieci

Zabawki z drewna są do kupienia w każdym sklepie z zabawkami dla dzieci. Jednak mogą one być także wykonane samodzielnie, jeśli mamy dostęp do warsztatu stolarskiego lub jeśli w rodzinie mamy pasjonata drewnianych cudeniek, który potrafi precyzyjnie wykonać projekt zabawki. Do wykonania takich zabawek można wykorzystać nawet resztki drewna, które nie mogą być wykorzystane w innych celach. Duże kawałki drewna należy podzielić, tak by ich wielkość była wygodna do zabawy. Boki drewnianych zabawek muszą być dokładnie oszlifowane. Krawędzie powinny być zaokrąglone, by były one bezpieczne. Całość zabawki dla dzieci należy pokryć naturalnym preparatem z atestami, świadczącymi, że substancja nie jest toksyczna.

Zabawki dla dzieci to nie tylko sposób na przyjemne spędzenie czasu, lecz także na poznawanie otaczającego świata i zdobywanie niezbędnych umiejętności. Dlatego, chcąc wesprzeć rozwój swego dziecka, rodzice mogą skorzystać z ciekawych pomysłów na samodzielne wykonanie zabawki. W wykonanie ich warto zaangażować także maluchy, co dodatkowo wzmocni więź między rodzicem a dzieckiem. Czas spędzony na zabawie twórczej z dzieckiem nigdy nie jest czasem straconym. Pomyśl o korzystnym wpływie takiej zabawy na rozwój inteligencji społecznej i emocjonalnej twojego dziecka. Dodatkowo, czynny udział dziecka w wielu manualnych czynnościach podczas wykonywania zabawek ekologicznych usprawnia jego zdolności poznawcze i motorykę małą, która ma znaczenie dla osiągnięć szkolnych.

mgr Anna Czupryniak

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze