Trwa ładowanie...

Gigantyczne kleszcze przy granicy z Polską. Przenoszą groźne choroby, ponad połowa zakażonych umiera

 Karolina Rozmus
23.05.2023 11:41
Kleszcze z gatunku Hyalomma w Niemczech
Kleszcze z gatunku Hyalomma w Niemczech (Getty Images)

U naszych sąsiadów w Niemczech pojawiły się kleszcze z gatunku Hyalomma marginatum. Te okazy mogą osiągać długość nawet dwóch centymetrów, a nie jest to najgorsza wiadomość. Groźne pajęczaki mogą przenosić tropikalną chorobę - krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną. Choroba ma gwałtowny przebieg i charakteryzuje się wysoką śmiertelnością – połowa chorych umiera.

spis treści

1. Tropikalny gatunek kleszczy w Niemczech

Zmiany klimatyczne są sprzyjające dla kleszczy – w Polsce raportowane są wyjątkowo niepokojące statystyki dotyczące wzrostu liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) w odniesieniu do ubiegłego roku. Tymczasem nasi sąsiedzi mają inny problem.

W okolicach Frankfurtu i Hanoweru zaobserwowano niewystępujący tam dotychczas gatunek kleszcza - Hyalomma marginatum. Niemiecki portal T-online informuje, że według ekspertów - ten gatunek pajęczaka "w stadium larw lub nimf przybywa do Niemiec wraz z ptakami wędrownymi".

Zobacz film: "Mity na temat kleszczy"

Choć dorosłe postaci Hyalomma są odporne na zimno i mogą przeżyć nawet w temperaturze minus 40 stopni Celsjusza, to larwy i nimfy giną, najczęściej zanim osiągną postać dorosłą. Portal informacyjny uspokaja, że niemieckie zimy nie sprzyjają egzotycznemu gatunkowi, choć nie wiadomo, czy przyszłość nie przyniesie wzrostu populacji Hyalomma.

"Jednak wraz z postępem globalnego ocieplenia rośnie prawdopodobieństwo, że kleszcze te mogą w przyszłości na stałe skolonizować niektóre regiony Niemiec" – czytamy.

2. Kleszcze-giganty w Europie

Kleszcze-giganty według informacji European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), mają umiejętność przystosowania się do szerokiego zakresu warunków atmosferycznych. Zamieszkują nie tylko wilgotne, bagniste tereny, ale również tereny suche. To uniemożliwia eliminację pajęczaków na szeroką skalę.

ECDC wskazuje, że gatunek ten pojawia się także we wschodniej i południowej w Europie. Pojedyncze przypadki Hyalomma ECDC wykryto też w Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Włoszech, Rosji czy w Ukrainie.

Hyalomma jest szczególnie rozpowszechniony w Afryce i południowej Azji. Jak alarmuje Instytut Roberta Kocha, może być nawet dwukrotnie większy od kleszcza drzewnego, a jego cechą charakterystyczną są odnóża pokryte paskami.

Portal T-online donosi również, że niebezpieczny gatunek może poruszać się z większą prędkością niż rodzime kleszcze, pokonując w ciągu kilku minut dystans 100 metrów.

Może być nosicielem groźnych patogenów, w tym powodujących gorączkę krwotoczną czy gorączkę plamistą.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze