Trwa ładowanie...

Hepatolog radzi, jak zadbać o wątrobę. Tych produktów unikaj

Jak zadbać o wątrobę? Hepatolog ma 5 rad
Jak zadbać o wątrobę? Hepatolog ma 5 rad (Getty Images)

Choroby wątroby stanowią siódmą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce, przewyższając nawet raka piersi i szyjki macicy. 400 tysięcy osób cierpi na przewlekłe schorzenia wątroby, które na pewnym etapie prowadzą do nieodwracalny zmian. Lekarka wyjaśnia, jakie zmiany są kluczowe dla zdrowej wątroby.

spis treści

1. 5 kroków do zdrowej wątroby

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że organ pełni ponad 500 funkcji życiowych, odpowiada, chociażby za metabolizm leków, filtrację toksyn oraz produkcję kluczowych białek.

Dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych i hepatolog opublikowała w mediach społecznościowych krótki pięciopunktowy poradnik wskazujący, co zrobić, by wątroba cały czas była w dobrej kondycji.

Zobacz film: "Suplement diety zniszczył wątrobę mężczyzny"
  • Krok 1 - ograniczenie alkoholu

- Alkohol jest jednym z głównych wrogów wątroby. Jego nadmierne spożywanie może prowadzić do marskości, czy zapalenia wątroby - podkreśla dr Pyziak-Kowalska.

Wątroba wydziela żółć, która wspomaga trawienie i usuwanie substancji toksycznych z organizmu
Wątroba wydziela żółć, która wspomaga trawienie i usuwanie substancji toksycznych z organizmu (Getty Images)
  • Krok 2 - zbilansowana dieta

Specjalistka z zakresu hepatologii zwraca uwagę na kluczową rolę dobrze zbilansowanej diety dla prawidłowego funkcjonowania wątroby, ale też całego organizmu. Powinniśmy ograniczyć spożywanie cukrów, tłuszczów nasyconych i przetworzonej żywności, a postawić na owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty i zdrowe tłuszcze.

Odpowiednia dieta może przyspieszyć proces regeneracji wątroby, w przypadku przewlekłych schorzeń wątroby najlepszym rozwiązaniem jest dieta cukrzycowa.

  • Krok 3 - prawidłowa waga

Otyłość i nadwaga zwiększa ryzyko rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) - stanu, który zwiększa ryzyko przedwczesnej miażdżycy i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. NAFLD to stłuszczenie wątroby niezwiązane ze spożywaniem alkoholu, przyjmowaniem leków lub chorobami genetycznymi i najczęstsza przewlekła choroba wątroby.

  • Krok 4 - aktywność fizyczna

Regularny ruch pomaga utrzymać prawidłową wagę i zmniejsza ryzyko otyłości.

  • Krok 5 - palenie tytoniu

- Palenie może przyczyniać się do rozwoju chorób wątroby i pogorszyć istniejące stany - podkreśla lekarka.

- Pamiętajcie, że zdrowy styl życia jest kluczowy nie tylko dla wątroby, ale dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia - dodaje dr Pyziak-Kowalska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze