Trwa ładowanie...

Ile trzeba spać? Zarówno zbyt długi, jak i zbyt krótki są szkodliwe dla mózgu

 Karolina Rozmus
25.10.2021 14:57
Jak długo spać? Zarówno zbyt długi, jak i zbyt krótki są szkodliwe dla mózgu
Jak długo spać? Zarówno zbyt długi, jak i zbyt krótki są szkodliwe dla mózgu (Getty Images)

Ile trzeba spać, by nasz mózg funkcjonował prawidłowo? Okazuje się, że podanie konkretnej wartości jest możliwe. Udało się to badaczom, którzy monitorowali sen ponad setki osób.

spis treści

1. Za długi i za krótki sen szkodzi

Jaka długość snu jest optymalna?
Jaka długość snu jest optymalna? (Getty Images)

"Nasze badanie sugeruje, że istnieje średni zakres dla całkowitego czasu snu, w którym wydajność mózgu jest na stabilnym poziomie" – powiedział jeden z autorów badania, neurolog, dr Brendan Lucey z Washington University Sleep Medicine Center.

Zobacz film: "Ile godzin powinniśmy spać?"

Uczestnikami badania było 100 osób ze średnią wieku 75 lat. Przez okres niespełna 5 lat spali z urządzeniem, które odpowiedzialne było za monitorowanie ich snu.

Urządzenie sprawdzało aktywność fal mózgowych, poza tym badacze od uczestników pobrali próbki płynu rdzeniowo-mózgowego, by ocenić biomarkery wskazujące na chorobę Alzheimera.

"Zbyt krótki i zbyt długi czas snu wiązał się z gorszą wydajnością poznawczą, być może z powodu niewystarczającej długości lub jego niskiej jakości" – powiedział dr Lucey.

Na podstawie dokonanych obserwacji badaczom udało się ustalić optymalny czas snu, który wpływał pozytywnie na funkcjonowanie mózgu i zmniejszał ryzyko wystąpienia demencji.

Zdaniem naukowców jest to dokładnie 7,5 godziny – zarówno spanie krócej niż 7 godzin, jak i dłużej niż 9 jest szkodliwe dla mózgu, zwłaszcza w wieku średnim i podeszłym. Do takiego wniosku doszli badacze.

Oczywiście, to nie znaczy, że 7,5 godziny będzie optymalne dla każdego z nas. W rzeczywistości inne zapotrzebowanie na sen mamy w zależności np. od wieku.

2. Dlaczego sen jest ważny?

Sen – najlepiej spokojny, nieprzerywany – jest sposobem na zregenerowanie się organizmu. Redukuje powstałe w ciągu dnia napięcie, obniża poziom hormonów odpowiedzialnych za stres, odpręża. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego (OUN) oraz poprawia wydolność organizmu.

Noworodki przesypiają niemal całą dobę, niemowlęta mogą spać nawet 14 godzin. Długo spać może także młodzież, ponieważ w ich przypadku istotny jest hormon – somatotropina, odpowiedzialna za wzrost, rozwój tkanki kostnej i regenerację tkanek. Wydziela się w czasie snu.

A dorośli ludzie? Z czasem zapotrzebowanie na sen może spadać i nie jest to nic niepokojącego, choć niektórym seniorom zaleca się, by ucinali sobie krótkie drzemki w ciągu dnia. Jaki jest wyznacznik dobrego snu, służącego naszemu zdrowiu?

Jeśli budzimy się wyspani, gotowi na wyzwania kolejnego dnia, to można przyjąć, że nasz sen spełnił swoją funkcję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze