Fazy snu

Bezsenność jest chorobą, która dotyka miliony ludzi na świecie i stanowi ogromny problem zarówno dla nas samych, jak i dla innych wokół nas. A co o bezsenności mówią książki? Według definicji z podręcznika dla studentów medycyny: „Bezsenność definiujemy jako problemy z zaśnięciem lub utrzymaniem snu, podczas więcej niż trzech nocy w ciągu tygodnia przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Zaburzenia snu muszą przy tym prowadzić do pogorszenia funkcjonowania w czasie dnia”. Co więc to znaczy dla zwykłego człowieka? Znaczy to ni mniej, ni więcej to, że nie udaje nam się zasnąć i mamy z tym duży problem, a gdy już nawet zaśniemy, to budzimy się bardzo szybko albo śpimy bardzo płytko, budzi nas nawet szept sąsiada piętro wyżej. A gdy w dodatku problemy te trwają dużo czasu – porozmawiajmy o tym z naszym lekarzem.

Zobacz film: "Ile snu potrzebuje organizm człowieka?"

Rola snu

Trudno opowiadać o bezsenności, nie mówiąc ani słowem o tym, czym jest sen. Dla każdego z nas sen kojarzy się z czymś wyjątkowym, wręcz z innego świata. W snach często mamy wręcz nadludzkie siły czy też odczuwamy wielką przyjemność z wygranej w totka, która nam się nigdy jeszcze nie przytrafiła, takie przykłady można przytaczać i przytaczać – dzięki nim mamy siłę i chęci zrobienia czegoś dobrego następnego dnia. Innym razem mogą nam się przyśnić złe rzeczy – koszmary. Te wszystkie odczucia nazywamy marzeniami sennymi i stanowią one tylko część snu, o jakim mówią lekarze.

Naukowa definicja snu brzmi następująco: „Sen to stan obniżenia wrażliwości na bodźce, częściowej bezwładności i zwolnienia funkcji, połączony ze zniesieniem świadomości, występujący u człowieka i zwierząt wyższych w rytmie dobowym, na przemian z czuwaniem”. Ten naukowy język niezrozumiały jest dla bardzo wielu z was, a znaczy tyle, że dla lekarza snem nie są tylko marzenia senne, które odczuwamy w jednej z faz (nazywanej fachowo fazą REM), ale składa się na niego też etap zasypiania oraz snu między marzeniami sennymi (tzw. faza NREM). Etapy te występują cyklicznie: najpierw faza NREM trwająca 80–100 minut, po której wchodzimy w fazę REM trwającą zaledwie 15 minut. Takich cyklów w czasie 7–8 godzin snu jest ok. 4–5. I tylko taki złożony sen jest efektywny, czyli daje nam wypoczynek i siłę na kolejny dzień.

Takie pytanie na pewno nasunęło się wielu z was. Odpowiedź może być tylko jedna – tak. Wszystkie fazy snu są równie ważne. Bez fazy zasypiania, z którą najczęściej mamy duże problemy, nie będzie kolejnych etapów snu. Nie będzie fazy przygotowującej do marzeń sennych, czyli NREM, a bez niej nie będzie najważniejszej – fazy REM, czasu aktywnego wypoczynku mózgu, w czasie którego zapamiętujemy to, czego się nauczyliśmy w ciągu dnia, czasu, gdy często na nowo i w inny sposób przeżywamy to, co się wydarzyło. Ale po kolei.

Fazy snu

Gdy już zaśniemy, przechodzimy w fazę NREM, która przygotowuje nasz mózg i organizm do marzeń sennych, w tej fazie nasz mózg wyłącza większość funkcji bądź zmniejsza ich nasilenie. Oddech staje się regularny i rzadszy, spada ciśnienie tętnicze, ustają ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni zanika, spada temperatura ciała. Do krwi uwalniany jest hormon wzrostu, a więc przyspieszone jest również gojenie się ran. Organizm regeneruje się. Czy to wystarczy jednak do pełnego odpoczynku? Niestety nie – potrzebna jest faza REM.

Faza REM

To faza REM, w której występują marzenia senne – te dobre i te złe – jest najważniejszą z faz snu. Naszym mózgom, tak jak nam samym, najlepiej służy aktywny odpoczynek. Faza REM jest specjalnym stadium snu. Umysł jest skierowany na odbieranie świata wewnętrznego, wirtualnego. Bodźce z zewnątrz co prawda dochodzą, lecz są zazwyczaj ignorowane. Podczas fazy REM mięśnie szkieletowe są całkowicie zwiotczałe, żeby nasze ciało na łóżku nie odgrywało ruchów wirtualnego ciała ze snu, np. byśmy nie poruszali nogami, śniąc o tym, że gonimy królika. Nazywa się to paraliżem sennym. Zwiększona praca wykonywana przez nasz mózg w fazie REM pozwala mu się zregenerować, ale pełni też inną bardzo ważną funkcję. Wielu naukowców uważa, że to dzięki tej fazie zapamiętujemy na długo informacje, z którymi zetknęliśmy się w ciągu dnia. Znaczy to tyle, że np. bez dobrego snu nasze wyniki w nauce nie mogą być dobre, jeśli nawet takie są, to zawsze mogą być lepsze.

Ile snu potrzebujemy?

Prawidłowy senpowinien trwać 8 godzin. Uznaje się, że spanie mniej niż 6 godzin na dobę oraz więcej niż 8 godzin wpływa negatywnie na długość naszego życia. Zbyt krótki bądź zbyt długi sen powoduje skrócenie naszego życia. Oczywiście w większym stopniu spowoduje to jego brak niż nadmiar. Deprywacja snu, czyli długotrwałe zmuszanie do niespania, powoduje zaburzenia psychiczne w postaci różnych urojeń i omamów – człowiek np. widzi ogień, którego nie ma, albo słyszy głosy. Bardzo długi brak snu może w końcu doprowadzić do śmierci. Mózg niemogący odpocząć nie odnawia swoich komórek i połączeń między nimi, powoli się wyłącza. Na szczęście tak nasilona bezsenność występuje niezmiernie rzadko. Jednak łatwo sobie wyobrazić, że bezsenność trapiąca człowieka przez dziesiątki lat nie może nie mieć negatywnego wpływu na nasze życie.

Definicja bezsenności

O problemie bezsenności możemy mówić wtedy, gdy dotyczy ona co najmniej jednej z faz snu. A zatem na bezsenność cierpi zarówno ta osoba, która nie może zasnąć całe noce, jak i ta, która zasypia, ale nie potrafi spać głęboko.

Definicja wskazuje też na jeden zasadniczy i ważny problem – bezsenność musi wpływać na nasze życie w ciągu dnia, pogarszając jego jakość. Stanowi to ogromny i zarazem podstawowy problem. To dlatego, my lekarze, tak bardzo martwimy się o osoby z bezsennością. Brak snu może prowadzić do bardzo wielu chorób, m.in.: chorób serca, nadciśnienia tętniczego, zwiększa ryzyko wypadków, wpływa negatywnie na nasz układ odpornościowy, przez co częściej zapadamy na różne infekcje mogące dawać wiele powikłań. Brak snu może również powodować poważne zaburzenia psychiczne. Z powodu bezsenności częściej odwiedzamy lekarzy różnych specjalności. Leczymy się u kardiologów z powodu zawału serca, hipertensjologów z powodu nadciśnienia. Przez częstsze wypadki trafiamy częściej do chirurgów i ortopedów. Najczęściej – do psychiatry, który leczy naszą depresję, lęki i nerwice.

„Błędne koło” bezsenności

Osoby z bezsennością trafiają w prawdziwe „błędne koło”, z którego nie mogą znaleźć często wyjścia, gdyż wiele powstających między innymi z jej powodu nowych chorób tylko nasila zaburzenia snu. Dosyć pospolite jest, że sięgamy po leki nasenne. Niestety, nie jest to dobre postępowanie, gdyż bardzo często leki te są „siłą napędową błędnego koła”. Powodują one uzależnienie, z którego bardzo ciężko wyjść. Przy próbie ich odstawienia bezsenność się nasila. Jeśli je bierzemy, dzieje się to samo, gdyż powstaje tolerancja na lek (oznacza to, że organizm przyzwyczaja się do leku i aby ten zadziałał, potrzebna jest większa dawka). Oczywiście nie ma to obojętnego wpływu na nasze organizmy – stajemy się coraz bardziej słabi, przemęczeni, zrezygnowani. Gdzie więc szukać pomocy?

Leczenie bezsenności

Jak w przypadku innych chorób, pomocy powinniśmy szukać u lekarza. Bardzo ważne jest, by każdy lekarz był uczulony na problem bezsenności oraz znał metody jej leczenia. Każdy lekarz rodzinny powinien wiedzieć, jakie są przyczyny, powikłania i diagnostyka tego schorzenia. Ważne jest również, by wiedział, kiedy wysłać pacjenta z bezsennością do specjalisty.

Z kolei bardzo istotne jest, żeby pacjent w jego zrezygnowaniu i zmęczeniu starał się zaufać lekarzowi. Bezsenność nie jest chorobą, z którą potrafi sobie sam poradzić. Często musi korzystać z pomocy ludzi spoza medycyny, odwiedza psychologów, terapeutów rodzinnych, korzysta z grup wsparcia. Zaufanie jest bardzo ważnym punktem każdej terapii.

Lekarz Łukasz Kowalski, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Jarema M. Psychiatria w praktyce, Medical Education, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62510-06-1
  • Wichniak A. Podręcznik medycyny snu, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 83-89769-50-3
  • Nowicki Z., Szelenberger W. Zaburzenia snu. Diagnostyka i leczenie - wybrane zagadnienia, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 1999, ISBN 83-86826-30-4
  • Jurkowlaniec E. Podstawowe mechanizmy snu i czuwania: udział głównych układów neurotransmiterowych mózgu, Sen, 2002, 1, 21-32

Bezsenność

Komentarze (8)
~Wszystkim życzę dobrego snu :)
~Wszystkim życzę dobrego snu :) 3 miesiące temu

A ja nie mam problemów ze snem. Miewam je, gdy jestem zakochana, albo gdy mam jakiś wielki kłopot. Normalnie - jestem tak bardzo zmęczona, gdy kładę się spać, że nawet nie wiem, w którym momencie zasypiam. Chyba od razy, gdy przykładam głowę do poduszki. I przyznaję - jest to bardzo miłe uczucie: ten moment, gdy umęczona, zabiegana kładę się do ciepłego łóżeczka pod kołderkę i W KOŃCU mogę odetchnąć i zasnąć :)

Odpowiedz
~alergia
~alergia 6 miesięcy temu

Tabletki nasenne brałam od parunastu lat. Odstawiłam z dnia na dzień i juz 3 tygodnie zasypiam bez nich. Mam trudności w zasypianiu, czasem męczę się 2 godziny a czasem pół, ale idzie ku dobremu i już po nie nie sięgnę.

Odpowiedz
~Tak mi się wydaje, że
~Tak mi się wydaje, że ponad rok temu

@~Damian: Oznacza to iż sen nie trwa cały czas. Od kiedy się obudzi do chwili, kiedy się zaśnie jest się w okresie czuwania, czy niespania. Najprawdopodobniej chodzi tu po prostu o ten czas, kiedy "się żyje" - ubierasz się, jesz, siedzisz w szkole/pracy, rozmawiasz, czytasz książki, uprawiasz sport itp. To czas, kiedy nas umysł jest w stanie świadomości i kiedy wykonuje się te wszystkie rzeczy. Potem znowu się zasypia i potem znowu wstaje i się to robi i tak w kółko, na przemian sen-świadomość-sen-świadomość. Tak zinterpretowałem to ja.

Odpowiedz
~Damian
~Damian ponad rok temu

"Naukowa definicja snu brzmi następująco: „Sen to stan obniżenia wrażliwości na bodźce, częściowej bezwładności i zwolnienia funkcji, połączony ze zniesieniem świadomości, występujący u człowieka i zwierząt wyższych w rytmie dobowym, na przemian z czuwaniem" O co chodzi z tym wyrażeniem - "na przemian z czuwaniem" , bardzo proszę o rozjaśnienie :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fazy snu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Fazy snu
Fazy snu

Długość snu

ostatnich kilkudziesięciu lat, medycyna dostrzegła jak olbrzymi wpływ na stan zdrowia ma odpowiednia ilość codziennego, niezakłóconego snu. Tylko ile (...) ilość snu różni się w zależności od naszego wieku: noworodki...

Choroby i dolegliwości

Sen przerywany gorszy od braku snu

Sen przerywany gorszy od braku snu

zmierzyli również długość każdej fazy snu. Ankietowani zostali podzieleni na trzy grupy. Trzy noce w laboratorium W pierwszej grupie znalazły się osoby (...) emocji. Badanie fal mózgowych wykazało również, że u osób...

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie

Wpływ chrapania na zdrowie (WIDEO)

Wpływ chrapania na zdrowie (WIDEO) Odtwórz wideo

nie zapada w głębokie fazy snu. Oprócz tego, wskutek zwężenia dróg oddechowych, może dojść do pojawienia się zespołu bezdechów sennych. Pomiędzy pochrapywaniem pojawiają się momenty ciszy i braku oddechu. Takie nocne...

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo

Rola hormonów Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania nastroju u dorastających dziewcząt oraz za niepożądane objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zaburzenia hormonalne pojawiają...

Zdrowie

10 powodów, przez które jesteś ciągle zmęczona

10 powodów, przez które jesteś ciągle zmęczona

zmęczenia. Dzieje się tak, ponieważ w momencie drzemania po upływie 30 minut z fazy REM przechodzimy w fazę NREM, czyli fazę głębokiego snu. Bezdech senny (...) więcej 1/2 społeczeństwa w celach relaksacyjnych spożywa...

Newsy

Ludzie jedzą więcej, gdy są pozbawieni snu

będzie skutkować zwiększonym spożyciem kalorii tej wielkości, może przyczynić się to do nadwagi. Fazy snu Leczenie zaburzeń snu Jak dużo snu potrzebujemy (...) Wyczerpujący przegląd...

Ciąża i dziecko

Sprawdzone sposoby na sen

Sprawdzone sposoby na sen

, co fakt obudzenia się na koniec kolejnego, 90-minutowego cyklu snu - tyle trwają bowiem poszczególne fazy snu zdrowego człowieka. Jeśli chcesz mieć (...) , których autorami są naukowcy. Długość snu...

Skutki bezsenności

Bezsenność a serce

. Fazy snu Głęboki, długi sen, w którym występują fazy snu wolnofalowego (3. i 4. faza snu) pozwala na zwiększenie w organizmie przewagi działania (...) nadciśnieniem...

Zdrowie

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy śpimy?

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy śpimy?

dobach człowiek traci poczucie rzeczywistości. Pojawić się mogą halucynacje i omamy. Fazy snu W pierwszej fazie snu (tzw. NREM, ang. non-rapid eye (...) . Pojawia się w czasie snu...