Fazy snu

Bezsenność jest chorobą, która dotyka miliony ludzi na świecie i stanowi ogromny problem zarówno dla nas samych, jak i dla innych wokół nas. A co o bezsenności mówią książki? Według definicji z podręcznika dla studentów medycyny: „Bezsenność definiujemy jako problemy z zaśnięciem lub utrzymaniem snu, podczas więcej niż trzech nocy w ciągu tygodnia przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Zaburzenia snu muszą przy tym prowadzić do pogorszenia funkcjonowania w czasie dnia”. Co więc to znaczy dla zwykłego człowieka? Znaczy to ni mniej, ni więcej to, że nie udaje nam się zasnąć i mamy z tym duży problem, a gdy już nawet zaśniemy, to budzimy się bardzo szybko albo śpimy bardzo płytko, budzi nas nawet szept sąsiada piętro wyżej. A gdy w dodatku problemy te trwają dużo czasu – porozmawiajmy o tym z naszym lekarzem.

1. Rola snu

Trudno opowiadać o bezsenności, nie mówiąc ani słowem o tym, czym jest sen. Dla każdego z nas sen kojarzy się z czymś wyjątkowym, wręcz z innego świata. W snach często mamy wręcz nadludzkie siły czy też odczuwamy wielką przyjemność z wygranej w totka, która nam się nigdy jeszcze nie przytrafiła, takie przykłady można przytaczać i przytaczać – dzięki nim mamy siłę i chęci zrobienia czegoś dobrego następnego dnia. Innym razem mogą nam się przyśnić złe rzeczy – koszmary. Te wszystkie odczucia nazywamy marzeniami sennymi i stanowią one tylko część snu, o jakim mówią lekarze.

Naukowa definicja snu brzmi następująco: „Sen to stan obniżenia wrażliwości na bodźce, częściowej bezwładności i zwolnienia funkcji, połączony ze zniesieniem świadomości, występujący u człowieka i zwierząt wyższych w rytmie dobowym, na przemian z czuwaniem”. Ten naukowy język niezrozumiały jest dla bardzo wielu z was, a znaczy tyle, że dla lekarza snem nie są tylko marzenia senne, które odczuwamy w jednej z faz (nazywanej fachowo fazą REM), ale składa się na niego też etap zasypiania oraz snu między marzeniami sennymi (tzw. faza NREM). Etapy te występują cyklicznie: najpierw faza NREM trwająca 80–100 minut, po której wchodzimy w fazę REM trwającą zaledwie 15 minut. Takich cyklów w czasie 7–8 godzin snu jest ok. 4–5. I tylko taki złożony sen jest efektywny, czyli daje nam wypoczynek i siłę na kolejny dzień.

Takie pytanie na pewno nasunęło się wielu z was. Odpowiedź może być tylko jedna – tak. Wszystkie fazy snu są równie ważne. Bez fazy zasypiania, z którą najczęściej mamy duże problemy, nie będzie kolejnych etapów snu. Nie będzie fazy przygotowującej do marzeń sennych, czyli NREM, a bez niej nie będzie najważniejszej – fazy REM, czasu aktywnego wypoczynku mózgu, w czasie którego zapamiętujemy to, czego się nauczyliśmy w ciągu dnia, czasu, gdy często na nowo i w inny sposób przeżywamy to, co się wydarzyło. Ale po kolei.

2. Fazy snu

Gdy już zaśniemy, przechodzimy w fazę NREM, która przygotowuje nasz mózg i organizm do marzeń sennych, w tej fazie nasz mózg wyłącza większość funkcji bądź zmniejsza ich nasilenie. Oddech staje się regularny i rzadszy, spada ciśnienie tętnicze, ustają ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni zanika, spada temperatura ciała. Do krwi uwalniany jest hormon wzrostu, a więc przyspieszone jest również gojenie się ran. Organizm regeneruje się. Czy to wystarczy jednak do pełnego odpoczynku? Niestety nie – potrzebna jest faza REM.

2.1. Faza REM

To faza REM, w której występują marzenia senne – te dobre i te złe – jest najważniejszą z faz snu. Naszym mózgom, tak jak nam samym, najlepiej służy aktywny odpoczynek. Faza REM jest specjalnym stadium snu. Umysł jest skierowany na odbieranie świata wewnętrznego, wirtualnego. Bodźce z zewnątrz co prawda dochodzą, lecz są zazwyczaj ignorowane. Podczas fazy REM mięśnie szkieletowe są całkowicie zwiotczałe, żeby nasze ciało na łóżku nie odgrywało ruchów wirtualnego ciała ze snu, np. byśmy nie poruszali nogami, śniąc o tym, że gonimy królika. Nazywa się to paraliżem sennym. Zwiększona praca wykonywana przez nasz mózg w fazie REM pozwala mu się zregenerować, ale pełni też inną bardzo ważną funkcję. Wielu naukowców uważa, że to dzięki tej fazie zapamiętujemy na długo informacje, z którymi zetknęliśmy się w ciągu dnia. Znaczy to tyle, że np. bez dobrego snu nasze wyniki w nauce nie mogą być dobre, jeśli nawet takie są, to zawsze mogą być lepsze.

3. Ile snu potrzebujemy?

Prawidłowy senpowinien trwać 8 godzin. Uznaje się, że spanie mniej niż 6 godzin na dobę oraz więcej niż 8 godzin wpływa negatywnie na długość naszego życia. Zbyt krótki bądź zbyt długi sen powoduje skrócenie naszego życia. Oczywiście w większym stopniu spowoduje to jego brak niż nadmiar. Deprywacja snu, czyli długotrwałe zmuszanie do niespania, powoduje zaburzenia psychiczne w postaci różnych urojeń i omamów – człowiek np. widzi ogień, którego nie ma, albo słyszy głosy. Bardzo długi brak snu może w końcu doprowadzić do śmierci. Mózg niemogący odpocząć nie odnawia swoich komórek i połączeń między nimi, powoli się wyłącza. Na szczęście tak nasilona bezsenność występuje niezmiernie rzadko. Jednak łatwo sobie wyobrazić, że bezsenność trapiąca człowieka przez dziesiątki lat nie może nie mieć negatywnego wpływu na nasze życie.

4. Definicja bezsenności

O problemie bezsenności możemy mówić wtedy, gdy dotyczy ona co najmniej jednej z faz snu. A zatem na bezsenność cierpi zarówno ta osoba, która nie może zasnąć całe noce, jak i ta, która zasypia, ale nie potrafi spać głęboko.

Definicja wskazuje też na jeden zasadniczy i ważny problem – bezsenność musi wpływać na nasze życie w ciągu dnia, pogarszając jego jakość. Stanowi to ogromny i zarazem podstawowy problem. To dlatego, my lekarze, tak bardzo martwimy się o osoby z bezsennością. Brak snu może prowadzić do bardzo wielu chorób, m.in.: chorób serca, nadciśnienia tętniczego, zwiększa ryzyko wypadków, wpływa negatywnie na nasz układ odpornościowy, przez co częściej zapadamy na różne infekcje mogące dawać wiele powikłań. Brak snu może również powodować poważne zaburzenia psychiczne. Z powodu bezsenności częściej odwiedzamy lekarzy różnych specjalności. Leczymy się u kardiologów z powodu zawału serca, hipertensjologów z powodu nadciśnienia. Przez częstsze wypadki trafiamy częściej do chirurgów i ortopedów. Najczęściej – do psychiatry, który leczy naszą depresję, lęki i nerwice.

5. „Błędne koło” bezsenności

Osoby z bezsennością trafiają w prawdziwe „błędne koło”, z którego nie mogą znaleźć często wyjścia, gdyż wiele powstających między innymi z jej powodu nowych chorób tylko nasila zaburzenia snu. Dosyć pospolite jest, że sięgamy po leki nasenne. Niestety, nie jest to dobre postępowanie, gdyż bardzo często leki te są „siłą napędową błędnego koła”. Powodują one uzależnienie, z którego bardzo ciężko wyjść. Przy próbie ich odstawienia bezsenność się nasila. Jeśli je bierzemy, dzieje się to samo, gdyż powstaje tolerancja na lek (oznacza to, że organizm przyzwyczaja się do leku i aby ten zadziałał, potrzebna jest większa dawka). Oczywiście nie ma to obojętnego wpływu na nasze organizmy – stajemy się coraz bardziej słabi, przemęczeni, zrezygnowani. Gdzie więc szukać pomocy?

6. Leczenie bezsenności

Jak w przypadku innych chorób, pomocy powinniśmy szukać u lekarza. Bardzo ważne jest, by każdy lekarz był uczulony na problem bezsenności oraz znał metody jej leczenia. Każdy lekarz rodzinny powinien wiedzieć, jakie są przyczyny, powikłania i diagnostyka tego schorzenia. Ważne jest również, by wiedział, kiedy wysłać pacjenta z bezsennością do specjalisty.

Z kolei bardzo istotne jest, żeby pacjent w jego zrezygnowaniu i zmęczeniu starał się zaufać lekarzowi. Bezsenność nie jest chorobą, z którą potrafi sobie sam poradzić. Często musi korzystać z pomocy ludzi spoza medycyny, odwiedza psychologów, terapeutów rodzinnych, korzysta z grup wsparcia. Zaufanie jest bardzo ważnym punktem każdej terapii.

Lekarz Łukasz Kowalski,

Bibliografia

  • Jarema M. Psychiatria w praktyce, Medical Education, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62510-06-1
  • Wichniak A. Podręcznik medycyny snu, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 83-89769-50-3
  • Nowicki Z., Szelenberger W. Zaburzenia snu. Diagnostyka i leczenie - wybrane zagadnienia, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 1999, ISBN 83-86826-30-4
  • Jurkowlaniec E. Podstawowe mechanizmy snu i czuwania: udział głównych układów neurotransmiterowych mózgu, Sen, 2002, 1, 21-32

Bezsenność

Komentarze (4)
~Damian
~Damian

"Naukowa definicja snu brzmi następująco: „Sen to stan obniżenia wrażliwości na bodźce, częściowej bezwładności i zwolnienia funkcji, połączony ze zniesieniem świadomości, występujący u człowieka i zwierząt wyższych w rytmie dobowym, na przemian z czuwaniem" O co chodzi z tym wyrażeniem - "na przemian z czuwaniem" , bardzo proszę o rozjaśnienie :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fazy snu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Fazy snu
Fazy snu

Długość snu

"Starzeję się" - mawiamy, kiedy budzimy się po 'zarwanej' nocce niewyspani i z bolącą głową. Przyczyna może być jednak zupełnie inna. Często na tak kiepskie samopoczucie pracujemy od dawna, śpiąc po prostu codziennie zbyt mało. Odpowiednio długi sen jest...

Poród naturalny

Fazy porodu

Każda kobieta wie, że poród to jedno z najpiękniejszych a za razem najtrudniejszych momentów w jej życiu. Dla niektórych poród to coś przerażającego i bolesnego. Pozytywne nastawie

Objawy alkoholizmu

Fazy alkoholizmu

Fazy alkoholizmu

Pojęcie przewlekłego alkoholizmu wprowadził Magnus Huss w 1849 r. Klinicyści i badacze wciąż podejmują próby zdefiniowania uzależnienia od alkoholu i wyróżnienia poszczególnych eta

Cykl miesiączkowy

Fazy cyklu miesiączkowego

Co miesiąc w organizmie kobiety zachodzą cykliczne zmiany. Wynikają one ze zmian w stężeniach hormonów płciowych. Właściwie całe życie kobiety jest podporządkowane temu cyklowi prz

Objawy uzależnienia od narkotyków

Fazy uzależnienia od narkotyków

Fazy uzależnienia od narkotyków

Narkomania to problem medyczny, społeczny i kulturowy, postrzegany dziś jako jednostka chorobowa o niezwykle złożonym charakterze. Oprócz uzależnienia fizycznego i psychicznego, zł

Badania

Badanie snu

Procesy związane z regulacją snu to proces homeostatyczny, okołodobowy i wewnątrzdobowy. Zgodnie z pierwszym potrzeba snu narasta w czasie czuwania i spada w czasie snu. Jeśli sen nie nastąpi we właściwym momencie, to potrzeba snu będzie nadal narastała....

Leczenie bezsenności

Higiena snu

Złe nawyki wpływające na higienę snu należą do najczęstszych problemów napotkanych w naszym społeczeństwie. Mamy tendencje, aby kłaść się zbyt późno, nawet jeśli musimy bardzo wcze

Cera sucha

Nawilżaj skórę podczas snu

Nawilżaj skórę podczas snu

Sposoby na suchą skórę Jeśli masz suchą skórę, wypróbowałaś już pewnie dużo produktów i sposobów na jej nawilżenie. Zabiegi na noc są idealne, ponieważ działają wtedy, kiedy regenerują się komórki, a ciało przechodzi naturalny detoks. Poza tym, oszczędzasz...

Zaburzenia snu

Jak dużo snu tak naprawdę potrzebujemy?

Jak dużo snu tak naprawdę potrzebujemy?

Odpowiednia ilość i jakość snu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Wielu z nas boryka się z problemami z zaśnięciem, z jego utrzymaniem bądź nie czuje się wypoczęta po przespani

Zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne