Trwa ładowanie...

Włącz do diety. Szybko obniżysz poziom cholesterolu

 Maciej Rugała
29.12.2022 11:51
Tłuszcze na cholesterol
Tłuszcze na cholesterol (Getty Images)

Słodkie desery i tłuste dania często goszczą na stołach Polaków nie tylko w święta, ale i w czasie międzyświątecznym. Zawarte w nich tłuszcze i cukry proste prowadzą do podniesienia poziomu "złego cholesterolu". To z kolei prowadzi do rozwinięcia miażdżycy, a wraz z nią - do wielu innych chorób. Jak temu zapobiec? Ratunkiem mogą być kwasy tłuszczowe omega.

spis treści

1. Tłuszcze w diecie

Tłuszcze utwardzone, tłuszcze trans oraz cukry proste (które w nadmiarze są przetwarzane w tłuszcze) to składniki odżywcze, których brakuje na stołach Polaków. Ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego po świątecznej biesiadzie szybko rośnie, a spożywany do tego alkohol pogarsza sprawę jeszcze bardziej.

Wszystkiemu winne są wcześniej wspomniane tłuszcze, cukry proste i związany z nimi wysoki "zły cholesterol", czyli LDL. To one przyczyniają się do zwężania światła naczyń krwionośnych, mogąc powodować poważne przypadłości, które prowadzą do udarów i zawałów.

Zobacz film: "Miażdżyca [Specjalista radzi]"

Dzieje się tak, ponieważ substancje tłuszczowe tworzą skupiska w naczyniach krwionośnych, przenikają pomiędzy ich warstwy i tam tworzą płytkę miażdżycową. Zmniejsza ona stopniowo przepływ krwi w tętnicach i żyłach.

Istnieją jednak sposoby, by obniżyć poziom złego cholesterolu. Pierwszym wyjściem są leki. Specjaliści przepisują tzw. statyny, stosowane w leczeniu miażdżycy.

2. Czy cholesterol można obniżyć bez leków?

Najlepszym sposobem jest uwzględnienie wysokiej podaży kwasów omega w diecie. Przeciwdziałają one miażdżycy, obniżają poziom LDL we krwi, chroniąc przed udarami, zawałami i chorobami naczyń.

Obecnie można znaleźć mnóstwo suplementów z kwasami omega, w tym EPA i DHA, które - oprócz wzmacniania układu krwionośnego - szczególnie dobrze wpływają na nasz system nerwowy i odporność. Jest jednak tańsza i skuteczniejsza alternatywa - dieta. Produkty, w których znajdziemy obfitość kwasów omega, to:

  • oliwa z oliwek - najlepsza do dań na zimno oraz sałatek, gdzie pomaga przyswajać witaminy z warzyw,

  • olej słonecznikowy,

  • ryby takie jak: okoń, tuńczyk, sandacz, dorsz i flądra,

  • siemię lniane,

  • pestki dyni,

  • migdały i orzechy (wielu rodzajów),

  • owoce morza,

  • soja.

Źródeł kwasów omega jest naprawdę dużo. Powinniśmy z nich korzystać, ponieważ organizm nie potrafi ich sam wytworzyć.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze