Trwa ładowanie...

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden przeszła operację. Wykryto u niej raka

U Pierwszej Damy USA wykryto raka podstawnokomórkowego skóry. Lekarze usunęli wszystkie zmiany skórne tzw. metodą Mohsa
U Pierwszej Damy USA wykryto raka podstawnokomórkowego skóry. Lekarze usunęli wszystkie zmiany skórne tzw. metodą Mohsa (Getty Images)

Pierwsza dama USA Jill Biden przeszła wielogodzinny zabieg usunięcia raka skóry z kilku rejonów ciała. Początkowo zabieg chirurgiczny miał dotyczyć tylko twarzy, ale w trakcie kwalifikacji okazało się, że podobne zmiany rozwinęły się również na jej klatce piersiowej. Biały Dom poinformował, że Biden czuje się dobrze, na razie zmaga się jeszcze z obrzękiem twarzy.

spis treści

1. Lekarze wykryli u pierwszej damy USA raka skóry

Lekarz prezydenta USA dr Kevin O'Connor przekazał, że Pierwsza Dama pomyślnie przeszła zabiegi usunięcia raka podstawnokomórkowego skóry. Operacja trwała kilka godzin. W oficjalnym oświadczeniu Biały Dom przekazał, że zabieg był przeprowadzony tzw. metodą Mohsa, która pozwala na precyzyjne wycięcie komórek rakowych pacjenta.

Jill Biden miała raka skóry
Jill Biden miała raka skóry (Getty Images)
Zobacz film: "Bezdech senny ma związek z czerniakiem"

Początkowo zabieg miał dotyczyć tylko zmiany wykrytej na twarzy, ale w trakcie badań okazało się, że zmiany rakowe są zlokalizowane również na klatce piersiowej. Niewielką zmianę wykryto też na lewej powiece.

2. Nie ma ryzyka przerzutów

- Zgodnie z oczekiwaniami, pierwsza dama doświadcza obrzęku twarzy, ale jest w dobrym humorze i czuje się dobrze - przekazał dr Kevin O'Connor. Lekarz prowadzący zapewnił, że zostały usunięte wszystkie komórki rakowe, a typ nowotworu wykryty u Jill Biden na szczęście nie ma tendencji do przerzutów, w przeciwieństwie np. do czerniaka, czy raka płaskonabłonkowego.

Prezydent Joe Biden wspierał żonę podczas zabiegu. Para prezydencka od lat jest mocno zaangażowana w kampanie zwiększające świadomość ryzyka związanego z nowotworami i zachęcające do profilaktyki. W 2015 roku z powodu raka mózgu zmarł syn prezydenta, Beau Biden. Miał 46 lat.

3. Rak podstawnokomórkowy skóry

Rak podstawnokomórkowy skóry uznawany jest za jeden z najczęstszych nowotwór skóry. Choroba dotyka przede wszystkim osób starszych. Nowotwór najczęściej umiejscawia się na odkrytych częściach ciała, które są najbardziej narażone są na ekspozycję promieni słonecznych. Zmiany mają charakterystyczny wygląd – najczęściej to guzek otoczony wałem, który łatwo krwawi.

Rak podstawnokomórkowy skóry ma dobre wskaźniki wyleczalności i rzadko daje przerzuty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze