Trwa ładowanie...

Rak podstawnokomórkowy – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem skóry. Szacuje się, że rocznie może zostać zdiagnozowany u 800 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Występowanie nowotworu podstawnokomórkowego jest również zróżnicowane pod względem geograficznym – często występuje w krajach o dużym nasłonecznieniu – na przykład w Australii.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

spis treści

1. Rak podstawnokomórkowy – patogeneza

Rak podstawnokomórkowy najczęściej występuje u osób starszych, które w przeszłości były narażone na ekspozycję promieni słonecznych. Starszy wiek zachorowania ma również związek z dłuższą w okresie całego życia kumulacją działania promieni słonecznych.

Oczywiście rak podstawnokomórkowy może również powstać na bazie uprzednio istniejących zmian przednowotworowych. Statystycznie, częściej występuje u mężczyzn o jasnej karnacji.

2. Rak podstawnokomórkowy – objawy

Rak podstawnokomórkowy ma dość charakterystyczny wygląd – najczęściej jest to guzek otoczony wałem, który łatwo krwawi, pokryty jest strupami, które z łatwością odpadają. Nowotwór ten najczęściej umiejscawia się na odkrytych częściach ciała, które narażone są na ekspozycję promieni słonecznych.

Rak podstawnokomórkowy może powstać na podstawie zmian przedrakowych
Rak podstawnokomórkowy może powstać na podstawie zmian przedrakowych (123RF)

Nie jest to jednak regułą, bowiem zdarza się, że rak podstawnokomórkowy występuje również w miejscach, które są zakryte. Ten rodzaj raka skóry wyjątkowo rzadko daje przerzuty, co również sprzyja ich dobrym wskaźnikom wyleczalności raka podstawnokomórkowego.

3. Rak podstawnokomórkowy – diagnostyka

Diagnostyka raka podstawnokomórkowego w dużej mierze może być ułatwiona dzięki charakterystycznemu wyglądowi zmiany oraz cechach charakterystycznych choroby o których można dowiedzieć się z wywiadu z pacjentem. Oczywiście jednym pewnym rozpoznaniem jest ocena histopatologiczna zmiany.

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy
Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy [7 zdjęć]

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków

zobacz galerię

W przypadku podejrzanej zmiany, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem chirurgiem onkologiem lub dermatologiem, który przeprowadzi badanie skóry w kierunku raka podstawnokomórkowego.

Jeśli istnieją wątpliwości co do głębokości nacieku, czy też ewentualnych przerzutów (które występują bardzo rzadko) może okazać się konieczne przeprowadzenie takich badań, jak tomografia komputerowa mózgu czy też rezonans magnetyczny.

Rak skóry (prezentacja edukacyjna)
Rak skóry (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Znaki ostrzegawcze przed rakiem Tak jak wiele innych nowotworów, rak skóry, w tym czerniak, rak podstawnokomórkowy

zobacz galerię

4. Rak podstawnokomórkowy – leczenie

Dostępny jest szeroki wachlarz leczenia raka podstawnokomórkowego skóry. Głównym sposobem pozostaje leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu zmiany wraz z marginesem zdrowej tkanki. Inną możliwością leczenia raka podstawnokomórkowego jest stosowanie metod radioterapeutycznych, lasero- lub krioterapii. Wyniki leczenia są dobre, jednak w wielu przypadkach rak podstawnokomorkowy skóry może nawracać.

Choroby skóry występują coraz częściej. Z tego względu konieczne jest stosowanie kremów z filtrem, nawet wtedy, kiedy nie opalamy. Codzienne poruszanie się może spowodować ekspozycję na promienie słoneczne, które mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry. Oczywiście opalanie bez odpowiedniego zabezpieczenia może być czynnikiem ryzyka rozwoju raka podstawnokomórkowego skóry.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza