Trwa ładowanie...

Jolanta Kwaśniewska zmaga się z powikłaniami po COVID-19. Cierpi na zapalenie nerek

Jolanta Kwaśniewska
Jolanta Kwaśniewska (East News)

O tym, że Jolanta Kwaśniewska zachorowała na COVID-19 dowiedzieliśy się w lutym b.r. W środę 3 marca Aleksander Kwaśniewski poinformował, że jego małżonka zmaga się z powikłaniami po chorobie wywołanej SARS-CoV-2. Była pierwsza dama choruje na zapalenie nerek - jedną z rzadszych komplikacji u ozdrowieńców.

spis treści

1. Pierwsza dama zachorowała na COVID-19

Kilka tygodni temu były prezydent Aleksander Kwaśniewski w oficjalnym komunikacie poinformował, że wraz z żoną Jolantą Kwaśniewską zachorowali na COVID-19. Polityk był hospitalizowany i przez dwa tygodnie zmagał się z wysoką temperaturą. Obecnie czuje się dobrze, jedyną pozostałością jest kaszel.

Niepokoi jednak stan zdrowia Jolanty Kwaśniewskiej. O ile zakażenie przeszła łagodnie, o tyle zmaga się obecnie z powikłaniem po COVID-19, jakim jest zapalenie nerek, które charakteryzuje się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pachwiny. Towarzyszy mu gorączka, ból brzucha i złe samopoczucie.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

Zapalenia nerek nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone może prowadzić do niewydolności nerek, a w konsekwencji dializ i przeszczepu.

Jolanta Kwaśniewska
Jolanta Kwaśniewska (East News)

2. Problemy z nerkami po COVID-19

Nie dawno naukowcy z Imperial College London poinformowali o nagłym upośledzeniu działania nerek, które rozwija się w zaledwie kilka dni, a jego przyczyną jest COVID-19. Co więcej, pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i objawowym przebiegiem COVID-19 są znacznie bardziej narażeni na śmierć w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Naukowcy przebadali 372 pacjentów, u których rozwinął się COVID-19. 58 proc. z nich miała jakieś uszkodzenie nerek. U 45 proc. podczas pobytu w szpitalu rozwinęło się ostre uszkodzenie nerek. 13 proc. cierpiało z powodu przewlekłej choroby nerek, 42 proc. nie miało problemów z nerkami.

3. 10 proc. chorych na COVID-19 ma duże problemy z nerkami

Jak powiedziała prof. dr hab. Magdalena Krajewska, kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu:

- Rzeczywiście tak jest, że w przebiegu choroby COVID-19 może dochodzić do ostrego uszkodzenia nerek i dzieje się nie tak rzadko. Ostra niewydolność nerek może dotyczyć do 10 proc. pacjentów, którzy chorują na COVID-19 - wyjaśnia lekarka.

Profesor przyznaje, że do uszkodzenia nerek dochodzi najczęściej u pacjentów, u których rozwija się najcięższe stadium COVID-19. Co ważne - są to osoby, które nigdy wcześniej nie miały problemów z nerkami. Niekiedy choroba może przybierać postać przewlekłą.

Większość osób z chorymi nerkami jest w podeszłym wieku. Cierpią również na choroby współtowarzyszące, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca. Jest to grupa bardziej narażona na rozwój ciężkich powikłań w przypadku COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze