Trwa ładowanie...

Kluczowe jest pierwsze 5 sekund. Wtedy wirus zaraża najskuteczniej

 Karolina Rozmus
02.11.2023 10:12
Wystarczy 5 sekund. Ryzyko zakażenia wirusem jest największe
Wystarczy 5 sekund. Ryzyko zakażenia wirusem jest największe (Getty Images)

Badacze zwizualizowali rozprzestrzenianie się cząstek wirusów. Odkryli, że największe ryzyko w czasie kontaktu z chorym zachodzi podczas pierwszych kilku sekund zetknięcia się z nim twarzą w twarz.

spis treści

1. Zachowaj dystans

Wiele chorobotwórczych wirusów, w tym SARS-CoV2, korzysta z drogi powietrznej, aby infekować kolejne ofiary. W przypadku COVID-19 była to główna droga zakażania, co bardzo utrudniało opanowanie choroby, która z łatwością przenosiła się np. w obiektach użyteczności publicznej czy środkach masowego transportu.

Wirusy błyskawicznie się przenoszą z człowieka na człowieka
Wirusy błyskawicznie się przenoszą z człowieka na człowieka (Pixabay)
Zobacz film: "Praca na oddziale covidowym - dyżur lekarza"

Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie, z pomocą specjalnego manekina i systemu śledzącego ruch emitowanych kropel, przeanalizowali rozprzestrzenianie się aerozoli powstających w czasie wydychania powietrza. Sprawdzili przy tym wpływ różnych warunków, w tym wentylacji.

Jak się okazało, zarówno przy obecności wentylacji jak i bez niej liczba potencjalnie groźnych kropel była największa w czasie pierwszych 5 sekund, a potem gwałtownie malała.

2. Jak się ustrzec przed infekcją?

Ta sama zasada działała w trakcie spaceru, joggingu, biegania, a nawet sprintu. Przy tym im większa była prędkość przemieszczania się danej osoby, tym łagodniejszy szczyt emisji aerozolu. Może to wynikać ze wzrostu różnicy prędkości między powietrzem wydychanym i tym z otoczenia – uważają naukowcy.

Jednocześnie eksperyment pokazał, że w warunkach z wentylacją liczba cząstek aerozolu była znacząco niższa, niż przy braku wentylacji.

Zdaniem badaczy, aby ograniczyć ryzyko zakażenia w międzyludzkich kontaktach twarzą w twarz, czynniki zapobiegawcze są najskuteczniejsze w czasie pierwszych pięciu minut spotkania. Można tutaj wymienić ograniczone wdychanie powietrza, utrzymanie dystansu co najmniej jeden metr czy ustawienie się od strony wiatru.

Naukowcy zaznaczają jednak, że w warunki w realnym świecie mogą się różnić od eksperymentalnych i niebagatelne znaczenie może mieć np. kichanie, kaszel czy nawet rozmawianie.

"Przyszłe badania powinny zbadać ryzyko związane z różnymi formami aktywności fizycznej, w tym zawodami sportowymi, aby poprawić obecną wiedzę na temat przenoszenia wirusa przez powietrze" - puentują rozważania badacze.

Źródło: PAP

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze