Trwa ładowanie...

Kolejny efekt pandemii? Spadła liczba zachorowań na krztusiec

Kolejny efekt pandemii? Spadła liczba zachorowań na krztusiec
Kolejny efekt pandemii? Spadła liczba zachorowań na krztusiec (Getty Images)

Dane z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wskazują na spadek zachorowań na krztusiec – w 2021 roku potwierdzono 134 przypadki. Rok temu było to aż 684 zachorowania.

spis treści

1. Koklusz a pandemia

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Spadek liczby przypadków chorób zakaźnych ma – jak oceniają eksperci – związek m.in. z obostrzeniami, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkują m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich.

Zobacz film: "Rośnie liczba zakażeń na COVID-19. Ekspert: do wiosny nie będzie z górki, jeśli ludzie nie będą się szczepić"

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

2. Szczepienia ważne także u dorosłych

W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi u niemowląt i małych dzieci wprowadzono w latach 60. XX wieku. Ich wynikiem był stukrotny spadek zapadalności na chorobę.

Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. DTP – tetanus-diphtheria-acellular pertussis).

Eksperci podnoszą, że z krztuśca się nie wyrasta. Dorośli, podobnie jak dzieci, też powinni się regularnie szczepić, a szczepionkę warto powtarzać co dziesięć lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze