Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Kosmetyczne i rekonstrukcyjne operacje uszu

Avatar placeholder
19.03.2021 15:55
Kosmetyczne i rekonstrukcyjne operacje uszu
Kosmetyczne i rekonstrukcyjne operacje uszu

Kosmetyczne i rekonstrukcyjne operacje uszu przeprowadza się, by naprawić defekty kosmetyczne, jak również te powstałe w wyniku urazów. Najczęstszą operacją jest otoplastyka, która polega na korekcji odstających uszu u dzieci. Celem operacji jest poprawienie ich funkcjonalności i wyglądu. Poza tym operacja ta ma również wpływ na psychikę dziecka.

spis treści

1. Przygotowania do operacji uszu

Przed operacją plastyczną warto porozmawiać z lekarzem o swoich obawach i oczekiwaniach. Lekarz oceni w jakim stopniu zabieg przyniesie efekty.

Możliwe komplikacje to:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • zakażenia skóry lub tkanki chrzęstnej ucha;
Efekty korekcji odstających uszu
Efekty korekcji odstających uszu

Z lewej strony - zdjęcia zrobione przed zabiegiem. Z prawej - efekty korekcji uszu.

zobacz galerię
  • krwawienie lub powstawanie krwiaków;
  • niespełnienie oczekiwań pacjenta, zarówno funkcjonalnych jak i kosmetycznych;
  • stałe lub czasowe drętwienie skóry ucha lub twarzy;
  • blizny lub przerost blizny;
  • długotrwały ból, zaburzenia gojenia i konieczność hospitalizacji;
  • zwężenie przewodu słuchowego zewnętrznego;
  • widoczneszwy pooperacyjne.

Jeśli operacje uszu są wykonywane z powodu nowotworu, może pojawić się nawrót choroby i potrzeba dodatkowego zabiegu chirurgicznego lub innych metod terapeutycznych, w tym radioterapii lub chemioterapii.

Przed zabiegiem anestezjolog rozmawia z pacjentem, by zweryfikować jego historię medyczną. Jeśli lekarz zleci przed operacją jakieś badania, warto je wykonać wcześniej. Pacjent nie powinien przyjmować aspiryny ani żadnych leków rozrzedzających krew 10 dni przed operacją. Tydzień przed operacją nie należy przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 6 godzin przed operacją nie należy jeść ani pić. Jakakolwiek zawartość żołądka może spowodować komplikacje anestezjologiczne. Pacjent nie powinien również palić papierosów.

Pacjent powinien wiedzieć dokładnie, kiedy ma się stawić, aby móc przeprowadzić niezbędne przygotowania do operacji. W dniu zabiegu pacjent przynosi całą dokumentację medyczną, jaką posiada. Warto, aby miał na sobie wygodne ubranie, a biżuterię i cenne przedmioty zostawił w domu. Makijaż powinien być zmyty, a tego dnia nie można smarować twarzy kremem. Jeśli chodzi o leki, które pacjent przyjmuje, warto porozmawiać o nich z lekarzem, ponieważ często zaleca on, aby nie brać ich w dniu operacji.

Podczas operacji anestezjolog usypia pacjenta, a jego czynności życiowe są cały czas monitorowane. W zależności od rodzaju operacji i procedur zabieg może trwać kilka godzin.

2. Po operacji plastycznej uszu

Po zabiegu pacjent przenoszony jest do pokoju, gdzie pielęgniarki monitorują stan pacjenta. Zwalniany jest on do domu tego samego dnia po ustąpieniu znieczulenia. Pacjent nie powinien sam podróżować, najlepiej jeśli będzie mu ktoś towarzyszył. Po dotarciu do swojego mieszkania powinien położyć się i odpoczywać, trzymając głowę na podwyższeniu (na 2-3 poduszkach), co pozwoli na zminimalizowanie opuchlizny. Pacjenci powinni unikać wysiłku, mogą wstawać tylko po to, by skorzystać z toalety. Najlepiej spożywać lekkie posiłki i unikać ciepłych napojów przez kilka dni. Lepiej nie jeść zaraz po narkozie, ponieważ może to doprowadzić do wymiotów. Pacjent otrzyma również antybiotyki, które powinien zażywać aż do ich skończenia. Bez konsultacji z lekarzem nie powinien przyjmować żadnych innych leków.

W większości przypadków po operacji uszu zakłada się bandaż, aby przykryć rany. Opatrunek utrzymuje uszy w pożądanej pozycji. Dzień po operacji lekarz najprawdopodobniej obejrzy uszy. Jeśli pacjent odczuwa ból w jednym uchu, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – może być to sygnał powstawania krwiaka. Jeśli wszystko jest dobrze, bandaż pozostawia się na tydzień. Na noc zaleca się zakładanie specjalnej osłony na ucho przez kolejne 6 tygodni, a jeszcze lepiej jest nosić go także w dzień. Odradza się opalanie twarzy, a jeśli nie da się tego uniknąć należy używać filtrów minimum 15. Przez 3 tygodnie nie należy nosić kolczyków ani okularów. Po usunięciu bandaży rana powinna być przemywana specjalnym płynem, a następnie smarowana maścią z antybiotykiem. Należy używać delikatnych środków myjących i unikać korzystania z basenu przez wiele tygodni. Drętwienie, delikatna opuchlizna, swędzenie, zmiana koloru to normalne zjawiska po operacji, które powinny same minąć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze