Trwa ładowanie...

Laboratoryjna ocena czynności nerek

Laboratoryjna ocena czynności nerek
Laboratoryjna ocena czynności nerek

Określenie wielkości filtracji nerkowej (badanie klirensowe) jest to badanie nerek niezbędne do określenia podstawowej ich czynności jaką jest filtracja kłębkowa. Filtracja ta opiera się na badaniu klirensu (tzw. współczynnika oczyszczania organizmu z substancji). Zwiększając częstotliwość przeprowadzania badania klirensowego uzyskuje się informacje o dynamice postępu niewydolności nerek, określeniu czynności filtracyjnej nerek, ale również badanie to może służyć analizie wpływu stosowanych metod terapeutycznych lub leków na funkcję nerek.

spis treści

1. Przygotowanie do badania nerek

Jak dbać o nerki?
Jak dbać o nerki?

Prawidłowe funkcjonowanie nerek ma niebagatelne znaczenie dla kondycji całego organizmu. Ich rola polega

zobacz galerię

Pacjent przed badaniem nerek powinien:

Zobacz film: "Badania w RZS"
  • dokonać całodobowej zbiórki moczu;
  • w czasie tej zbiórki nie należy przeprowadzać innych badań;
  • poinformować lekarza o np. biegunce, wymiotach będących powodem uniemożliwiającym zbiórkę moczu;
  • przekazać lekarzowi informację o skazie krwotocznej i przyjmowanych lekach;
  • pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek dodatkowo powinni przed zbiórką moczu określić stężenie kreatyniny w surowicy;
  • w czasie zbiórki spożywać codzienną porcję płynów (nie należy jej ani zwiększać ani zmniejszać z uwagi na badanie moczu).

2. Przebieg badania nerek

Badanie wykonuje się przez całą dobę (głównie od 7:00 do 20:00). W tym czasie pacjent zobowiązany jest zbierać mocz, który następnie poddawany jest analizie laboratoryjnej. Dodatkowo choremu pobiera się krew (badanie krwi przed i po zbiórce moczu). Zarówno w moczu jak i w surowicy określa się stężenie kreatyniny i oblicza się współczynnik oczyszczenia dla kreatyniny (klirens kreatyniny). Jego wynik określa, w dużym przybliżeniu, wielkość filtracji kłębkowej, co może wskazać na choroby nerek.

Badanie nerek tego typu nie wymaga specjalnych przygotowań i zaleceń lekarskich zarówno przed i po badaniu. Może być wykonywane wielokrotnie i nie występują żadne powikłania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie krwi w ocenie czynności nerek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze