Trwa ładowanie...

Lekarz ostrzega przed witaminą. "Osłabienie kości, uszkodzenia serca i nerek"

Lekarz ostrzega przed przedawkowaniem witaminy D
Lekarz ostrzega przed przedawkowaniem witaminy D (Getty Images)

Witamina D jest jedną z najczęściej suplementowanych witamin. To dobrze, bo w naszej szerokości geograficznej większość osób cierpi na jej niedobór. Jednak lekarze ostrzegają, by nie przekraczać zalecanych dawek - przedawkowanie może mieć tragiczne konsekwencje.

spis treści

1. Rola witaminy D w organizmie

Witamina D pełni wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie. Przede wszystkim odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu wapnia i fosforu. Dobrze wpływa też na układ kostno-stawowy, wzmacnia mięśnie i zapobiega złamaniom.

Promieniowanie słoneczne, które ma aktywować w skórze syntezę wit. D, nie jest wystarczające przy naszym położeniu geograficznym, w związku z tym konieczna jest dodatkowa suplementacja. W ostatnich latach lekarze wskazują, że przyjmowanie witaminy D może być potrzebne nie tylko jesienią i zimą, ale przez cały rok.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Nie ma wątpliwości, że niedobory witaminy D są bardzo niekorzystne dla organizmu. Mogą zwiększać ryzyko chorób serca, cukrzycy, astmy i prowadzić do zaburzeń układu odpornościowego, a tym samym zwiększają podatność na wiele infekcji. Jednak eksperci ostrzegają przed drugą skrajnością, czyli przedawkowaniem witaminy D, a to coraz częstszy problem.

Przedawkowanie witaminy D może doprowadzić do kamicy nerkowej i zaburzeń rytmu serca
Przedawkowanie witaminy D może doprowadzić do kamicy nerkowej i zaburzeń rytmu serca (Adobe Stock)

2. Skutki przedawkowania witaminy D

Lekarze alarmują, że rośnie problem z pacjentami, którzy przyjmują zbyt duże dawki witaminy D, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Opisywaliśmy m.in. historię 40-latki, która zgłosiła się do lekarza z powodu osłabienia, kołatania serca i bóli brzucha. Okazało się, że cierpi na chorobę wrzodową żołądka, kamicę nerkową, zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia neurologiczne, a doprowadziło ją do tego właśnie przedawkowanie witaminy D.

- Przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D przez dłuższy okres może spowodować odkładanie się wapnia w organizmie, a w konsekwencji prowadzić do osłabienia kości, uszkodzenia serca i nerek - podkreśla lekarz rodzinny dr Ross Perry, cytowany przez portal Express.co.uk.

Brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia ostrzega, że bardzo wysoki poziom witaminy D we krwi może powodować m.in. nudności, wymioty, osłabienie mięśni, utratę apetytu, odwodnienie, nadmierne oddawanie moczu oraz kamienie nerkowe.

W skrajnych przypadkach może dojść do gromadzenia się wapnia w tętnicach, co może wywołać m.in. zaburzenia pracy układu krążenia. Mogą wystąpić też powikłania neurologiczne z drgawkami włącznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze