Witamina D – charakterystyka, suplementacja witaminy D w okresie letnim
Witamina D stanowi grupę rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych związków chemicznych. Witamina D uczestniczy w wielu procesach fizjologicznych człowieka, bierze udział w budowie kości i zapobiega rozwojowi osteoporozy. Wytwarzana jest w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Niestety, brak odpowiedniego nasłonecznienia, zła dieta czy problemy zdrowotne mogą doprowadzić do niedoborów witaminy D. Nieodpowiednia ilość tej substancji może objawiać się bólami kości, mięśni oraz stawów. Które osoby powinny suplementować witaminę D w okresie letnim?
1. Charakterystyka i rola witaminy D
Witamina D jest nam niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych. Stanowi ona grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych związków chemicznych. Witamina D odpowiada ona prawidłowe wchłanianie wapnia oraz fosforu w naszym organizmie, pełni istotną rolę w prawidłowym kształtowaniu się kości oraz zębów u dzieci. Odpowiednie stężenie witaminy D w organizmie zapobiega krzywicy u dzieci, a także osteoporozie u osób dorosłych. Dodatkowo, przeciwdziała nadmiernemu wydalaniu z organizmu wapnia i fosforu. Witamina D reguluje pracę układu nerwowego, mięśniowego oraz sercowo-naczyniowego. Pełni również inną ważną rolę – zapobiega powstawaniu stanów zapalnych skóry.
Witamina D to w rzeczywistości ergokalcyferol, czyli witamina D2, jak również cholekalcyferol, czyli witamina D3. Witaminy D jest syntetyzowana w skórze, pod wpływem działania promieni słonecznych, ale należy dostarczać ją również z pożywieniem.
Na niedobory tej witaminy narażeni są przede wszystkim mieszkańcy krajów północnych. Niewielka ekspozycja na słońce sprawia, że produkcja cholekalcyferolu w skórze zostaje zaburzona. W jaki sposób możemy zapobiec niedoborom witaminy D w organizmie? Lekarze zalecają spożywanie tłustych ryb oraz tranu. Wskazana jest dodatkowa suplementacja w okresie jesiennym i zimowym, a w niektórych przypadkach również w okresie letnim.
2. Suplementacja witaminy D w okresie letnim
Suplementacja witaminy D w okresie letnim jest niezwykle ważna w przypadku osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, pacjenci, którzy ukończyli sześćdziesiąty piąty rok życia powinni spożywać witaminę D każdego dnia, w dawce 800 – 2000 IU. W przypadku tej grupy wiekowej, większe zapotrzebowanie jest wynikiem zmniejszonej skuteczności syntezy skórnej, a także gorszego wchłaniania. Osoby starsze, po siedemdziesiątym piątym roku życia potrzebują nieco większych dawek. Z tego powodu, mogą przyjmować nawet do 4000 j.m./dobę.
ZOBACZ TAKŻE:
- Witamina D na zimę
- Nadmiar witaminy D
- Czy można przedawkować wit.D?
O dodatkową suplementację witaminy D powinny zadbać również osoby z nadwagą. Jeśli wskaźnik Queteleta przekracza 30, witamina D zaczyna kumulować się w tkance tłuszczowej pacjenta. Biodostępność witaminy ulega zmniejszeniu. Zalecane jest wówczas spożywanie 1600 – 4000 IU witaminy D każdego dnia.
Suplementacja witaminy D w okresie letnim zalecana jest również osobom, które pracują przez wiele godzin w pomieszczeniach biurowych. Osoby te narażone są na zbyt niską ekspozycję promieni słonecznych. Proponowana dzienna dawka witaminy D wynosi w takiej sytuacji 1000-2000 IU.
Na niedobór witaminy D narażeni są również alergicy, a także pacjenci stale przyjmujący niektóre środki farmaceutyczne np. leki immunosupresyjne, leki przeciwpadaczkowe, glikokortykosteroidy. Używanie mocnych filtrów przeciwsłonecznych powoduje hamowanie syntezy witaminy D w organizmie człowieka. Niedobór tego związku może skutkować nie tylko zaburzeniami w funkcjonowaniu układu immunologicznego, ale również chorobami metabolicznymi. Niedobory witaminy D mogą przyczynić się do:
- obniżenia nastroju,
- nudności i wymiotów,
- schorzeń układu krążenia,
- cukrzycy,
- zaparć,
- otępienia,
- nadmiernej potliwości,
- problemów skórnych np. świądu,
- problemów z koncentracją,
- drgawek,
- powiększenia wątroby.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.