Trwa ładowanie...

Leki na astmę przyjmowane przez zdrowych biegaczy narciarskich – doping czy zwyczajna profilaktyka?

Avatar placeholder
17.04.2019 14:55
Leki na astmę przyjmowane przez zdrowych biegaczy narciarskich – doping czy zwyczajna profilaktyka?
Leki na astmę przyjmowane przez zdrowych biegaczy narciarskich – doping czy zwyczajna profilaktyka? (iStock)

Niedawno ujawniły się fakty na temat przyjmowania leków na astmę przez zdrowych biegaczy narciarskich w Norwegii. Wywołało to wiele kontrowersji. Mimo burzy medialnej, norwescy zawodnicy nie mają zamiaru zaprzestać stosowania tych lekarstw.

Zawodnicy przyznają, że zażywają leki na astmę w celu zapobiegania tej chorobie. Twierdzą, że przyjmują je zwłaszcza wtedy, gdy jest bardzo zimno lub gdy trenują na dużych wysokościach. Rzekomo ma to uśmierzyć nieprzyjemne pieczenie w klatce piersiowej. Jedna z zawodniczek informuje, że nie wpłynęło to w żaden sposób na poprawę jej wyników.

Fakty o tamtejszych sportowcach wyszły na światło dzienne w sierpniu. Do tej pory nic nie zmieniło się w tej kwestii, a sami zawodnicy przyznają, że nie mają zamiaru zaprzestać przyjmowania tych leków, jeśli nie dostali takiego zalecenia. Jak donoszą norweskie media, tylko jedna spośród zawodniczek norweskich tej dziedziny sportu nie ma astmy i nie przyjmuje leków na astmę.

Zdrowi biegacze narciarscy przyjmujący leki na astmę twierdzą, iż nie wpływa to na ich wyniki sportowe
Zdrowi biegacze narciarscy przyjmujący leki na astmę twierdzą, iż nie wpływa to na ich wyniki sportowe (123RF)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Astma jest chorobą zapalną dróg oddechowych, której objawy nasilają się podczas wysiłku fizycznego i w reakcji na zimne powietrze. Dlatego też, astma często określana jest jako choroba zawodowa biegaczy narciarskich, a także kolarzy. Najbardziej narażeni na astmę są sportowcy alergicy.

Kontrowersje na temat tej choroby rozpoczęły się, kiedy  polska zawodniczka Justyna Kowalczyk zachorowała na astmę i odkąd zaczęła przyjmowanie leków, zaczęła osiągać bardzo wysokie wyniki sportowe.

ZOBACZ TAKŻE:

Przyczyny astmy

Dotychczas znanych jest wiele opinii ekspertów o potencjalnym działaniu dopingującym leków na astmę. Niektórzy twierdzą, że przyjmowanie tych leków przez astmatyków prowadzi do wyrównania szans, inni zaś sądzą, że powoduje to zwiększenie wydolności ponad normę.

Niektorzy uważają, że korzystanie z leków przeciw astmie przez zdrowych zawodników wyraźnie poprawia jakość oddychania, inni twierdzą że jest to efekt placebo. Są też takie opinie, że chorzy na astmę nie powinni zajmować się sportem wyczynowym.

Po wyniknięciu  afery o lekach przyjmowanych przez norweskich narciarzy, wpływ leków na astmę, które przyjmują zdrowi sportowcy na ich wydolność i ewentualną poprawę wyników bada Norweska Federacja Narciarska, a wyniki tych analiz mają pojawić się w styczniu 2017 roku. Federacja Narciarska ma też sprawdzić wiarygodność wielu przypadków astmy u sportowców.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze