Trwa ładowanie...

Ludzie są przerażeni. "Dawniej pająk ten w Polsce był rzadki"

 Karolina Rozmus
30.08.2023 21:59
Bliski krewny krzyżaka. "Dawniej pająk ten w Polsce był rzadki"
Bliski krewny krzyżaka. "Dawniej pająk ten w Polsce był rzadki" (Getty Images, Facebook)

Tygrzyk paskowany to pająk, którego trudno przeoczyć. Dziś jest coraz częstszym spośród przedstawicieli pajęczaków. Na forach internetowych coraz więcej osób w strachu pyta o tego niezwykłego pajęczaka, więc Nadleśnictwo Baligród Lasy Państwowe postanowiło wyjaśnić, czy jest się czego bać.

spis treści

1. Niezwykły okaz. Tygrzyk paskowany

Nadleśnictwo Baligród Lasy Państwowe podzieliło się zdjęciem interesującego pająka.

"Tygrzyk paskowany jest bardzo charakterystycznym pająkiem. Również jego sieci łatwo rozpoznać po zygzakowatym szwie wzmacniającym. Dawniej pająk ten w Polsce był rzadki i występował tylko w cieplejszych regionach, podlegał ochronie. Ze względu na to, że w ostatnich dwóch dekadach bardzo rozszerzył swój zasięg w kraju i zwiększył liczebność, został ściągnięty z listy gatunków chronionych" – czytamy w poście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Zobacz film: "Kasztany pomogą pozbyć się pająków z domu"
Lubi nasłonecznione i wilgotne łąki
Lubi nasłonecznione i wilgotne łąki (Pixabay)

Argiope bruennichi jest blisko spokrewniony z innym, dobrze znanym większości z nas pająkiem, czyli krzyżakiem. To też jeden z największych przedstawicieli pajęczaków, z jakimi możemy zetknąć się w Polsce.

Samica tygrzyka osiąga 25 mm, jest pokryta szczeciną w kolorze srebrzystym, ma żółtą barwę odwłoku i charakterystyczne czarne paski. Samce są znacznie mniej urokliwe – ich odwłok ma tylko szarą plamkę.

Do niedawna tygrzyka można było spotkać tylko w Galicji i Wielkopolskim Parku Narodowym, dziś możemy się na niego natknąć w różnych rejonach Polski. Lubi nasłonecznione i wilgotne łąki, gdzie przędzie swoje sieci. Poluje na ważki oraz pasikoniki.

2. Nie są groźne, ale ukąszenia mogą być bolesne

Choć jego wygląd może robić wrażenie, to tygrzyk paskowany jest całkowicie niegroźny dla człowieka – jego jad sprawdza się w starciu z małymi owadami, na które poluje. Nie ma więc powodu do obaw, ale lepiej unikać tygrzyka. Może ukąsić, a jego ugryzienie porównywalne jest do ukąszenia przez osę.

W Polsce mamy ok. 820 różnych gatunków pająków, z których wszystkie poza dwoma wytwarzają jad. Podobnie jak w przypadku tygrzyka - jad ten jest groźny tylko dla ofiar pajęczaków, czyli owadów. Większość jednak nie ma na tyle mocnych szczękoczułków, by przebić ludzką skórę i stwarzać zagrożenie dla naszego życia.

Wśród niebezpiecznych przedstawicieli pajęczaków w Polsce wyróżnia się sieciarz jaskiniowy (Meta menardi). Jego ukąszenie, choć nie jest groźne, to może być bardzo nieprzyjemne i bolesne. Można je porównać z ukąszeniem szerszenia.

Coraz liczniej w Polsce występuje także kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium), który osiąga nawet 7,5-15 mm. Atakuje, gdy czuje zagrożenie, a takie zachowanie może wystąpić zwłaszcza w sierpniu i wrześniu, gdy samice bronią gniazd z jajami. Inne pająki, których lepiej unikać, to krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus) czy sidlisz piwniczny (Amaurobius ferox).

W przypadku ukąszenia warto obserwować reakcję organizmu – najczęściej to świąd czy miejscowa bolesność i obrzęk. Jeśli jednak pojawi się nasilona reakcja anafilaktyczna lub miejsce wokół rany nie chce się goić, wówczas warto skonsultować się z lekarzem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze