Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Macierzanka - charakterystyka, właściwości lecznicze, kosmetyka, zastosowanie w kuchni

 Sylwia Stachura
24.08.2023 13:01
Macierzanka piaskowa to zioło, z którego można przyrządzić leczniczy napar na dolegliwości trawienne
Macierzanka piaskowa to zioło, z którego można przyrządzić leczniczy napar na dolegliwości trawienne (Zdjęcie herbaty z macierzanki / Shutterstock)

Jeśli latem lub jesienią wybierzesz się na spacer do lasu albo na łąkę, to masz dużą szansę natknąć się na roślinę o niezwykłych właściwościach. Macierzanka piaskowa to zioło spokrewnione z tymiankiem, które można wykorzystać do leczenia wielu dolegliwości. Sprawdź, jakie działanie ma macierzanka piaskowa i jak ją stosować.

spis treści

1. Jak wygląda macierzanka?

Macierzanka piaskowa, czyli Thymus serpyllum, to roślina wieloletnia, która rośnie dziko, ale może być też uprawiana w ogrodzie. Macierzanka piaskowa pochodzi z tej samej rodziny co tymianek i bardzo często można ją spotkać w polskich lasach i na polanach.

Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim po drobnych, różowo-fioletowych kwiatach (kwitnie od czerwca do października) oraz charakterystycznym, intensywnym zapachu. Macierzanka piaskowa przybyła do nas z rejonu Morza Śródziemnego i dobrze rośnie w ciepłych, nasłonecznionych miejscach.

Zobacz film: "Jakie właściwości skrywają w sobie zioła?"
Zdrowe zioła, które warto włączyć do swojej diety
Zdrowe zioła, które warto włączyć do swojej diety [9 zdjęć]

Rozmaryn lekarski jest gatunkiem krzewu z rodziny jasnotowatych. Przyprawa ta ceniona jest za swoje

zobacz galerię

2. Czy macierzanka leczy?

Macierzanka piaskowa była wykorzystywana do leczenia różnych dolegliwości już w starożytności przez greckich i rzymskich medyków. Stosowano ją zwłaszcza na choroby układu pokarmowego oraz do oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. W Polsce macierzanka piaskowa znalazła się prawdopodobnie za sprawą królowej Bony i od tamtego czasu wciąż jest stosowana w ziołolecznictwie.

Jak ta roślina wpływa wpływa na zdrowie? Herbata z macierzanki to dobre lekarstwo na dolegliwości trawienne, takie jak ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunka, brak apetytu, niestrawność. Macierzanka piaskowa pobudza produkcję soków trawiennych, co pozytywnie wpływa na wątrobę..

Macierzanka piaskowa wykazuje silne właściwości odkażające i wykrztuśne, dlatego jest polecana na infekcje dróg oddechowych. Świetnie pomaga na suchy kaszel, ponieważ pobudza produkcję śluzu i ułatwia odkrztuszanie.

Napar z macierzanki pozwala oczyścić drogi oddechowe, odkaża je i pozytywnie działa na oskrzela. Kuracja macierzanką jest więc szczególnie polecana palaczom oraz wszystkim osobom, które mają skłonności do powracających chorób układu oddechowego.

Macierzanka piaskowa to zioło o właściwościach antybakteryjnych i dezynfekujących, dlatego często stosuje się ją do płukania jamy ustnej. Sprawdza się przy infekcjach gardła oraz stanach zapalnych dziąseł i zębów. Herbatę z macierzanki warto zaparzyć także w czasie przeziębienia – zioło działa przeciwzapalnie i pomaga szybciej pozbyć się drobnoustrojów z organizmu.

Picie naparu z macierzanki piaskowej to dobry sposób na naturalne wzmocnienie organizmu. Osoby przemęczone, którym brakuje energii oraz które mają problemy z pamięcią i koncentracją, powinny sięgnąć po ten naturalny suplement diety. Warto pić go przed snem, by wyciszyć umysł i zrelaksować się po ciężkim dniu.

Z leczniczych właściwości ziela macierzanki mogą skorzystać kobiety, które skarżą się na bóle menstruacyjne. Macierzanka piaskowa działa rozkurczowo i przeciwzapalnie, dlatego może okazać się pomocna na kobiece dolegliwości. W medycynie naturalnej jest uważana za lek przeciwbólowy i podawana osobom z migrenami i częstymi bólami głowy.

Suszone kwiaty macierzanki piaskowej nadają się też do przygotowywania kąpieli, które relaksują i ułatwiają zasypianie. Są polecane także osobom cierpiącym na schorzenia reumatyczne oraz nerwobóle.

Jak ją przygotować? Należy 200 g suszonej macierzanki zalać dużą ilością wrzątku (ok. 3 litry) i odstawić do zaparzenia. Następnie wywar odcedzamy i mieszamy w wannie z ciepłą wodą.

3. Kosmetyki z macierzanki

Herbata z macierzanki piaskowej ma wiele zalet dla zdrowia, ale warto wiedzieć, że zioło to można też stosować zewnętrznie. Okłady z macierzanki poleca się na różne problemy skórne, takie jak oparzenia, rany, ukąszenia owadów czy wrzody.

Macierzanka piaskowa ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające, dlatego znakomicie sprawdza się do pielęgnacji cery trądzikowej. Można z niej przygotować tonik i codziennie przemywać nim twarz.

Ziele macierzanki pozytywnie wpływa na stan skóry głowy i włosów. W przeszłości młode dziewczęta używały wywaru z tej rośliny do mycia włosów. Obecnie jest polecana osobom, które mają łojotokowe zapalenie skóry lub grzybicę skóry głowy.

4. Zastosowanie macierzanki w kuchni

Jeśli lubisz aromat tymianku, to na pewno pokochasz macierzankę piaskową. Zioło z powodzeniem można wykorzystywać do przyprawiania potraw. Warto samodzielnie zebrać roślinę, a następnie ją ususzyć. Przechowywana w szczelnym słoiczku będzie służyć przez cały rok do potraw z mięsa, ryb i warzyw, a także sałatek i sosów.

Zobacz dalej:

Herbata z macierzanki świetnie wpływa na przewód pokarmowy oraz układ oddechowy, dlatego warto pić ją regularnie. Napar z ziela macierzanki piaskowej uzyskamy, zalewając 1 łyżkę suszonego ziela 1 szklanką wrzącej wody. Po kilkunastu minutach parzenia herbata jest gotowa do spożycia.

Macierzanka piaskowa to niezwykła roślina, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Olejki eteryczne wprawiają w dobry nastrój i uspokajają, dlatego warto w przydomowym ogródku uprawiać ją i od czasu do czasu rozcierać kwiaty w dłoniach, korzystając z ich aromaterapeutycznego działania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze