Trwa ładowanie...

Mogą wymagać niezwłocznej wizyty u kardiologa. Na te objawy nadciśnienia nie zwracamy uwagi

 Karolina Rozmus
03.05.2022 09:33
Mogą wymagać niezwłocznej wizyty u kardiologa. Na te objawy nadciśnienia nie zwracamy uwagi
Mogą wymagać niezwłocznej wizyty u kardiologa. Na te objawy nadciśnienia nie zwracamy uwagi (Pexels)

Gdy wskazania ciśnieniomierza przekraczają wartości 140 mm/Hg, doskonale wiemy, że czas udać się do lekarza. A jeśli nie sięgamy po ciśnieniomierz? Co powinno zwrócić naszą uwagę? Ból głowy? Niestety, pojawienie się tego objawu to nie jest pierwszy dzwonek alarmowy. To wyraźny sygnał, że przegapiliśmy inne znaki. - To bardzo niepokojący objaw, bo on już świadczy o zaawansowaniu choroby. Gdy się pojawia, to też znak, że zagrożenie powikłaniami jest dużo większe – alarmuje kardiolog, dr Michał Chudzik.

spis treści

1. Wysokie ciśnienie – typowe objawy

Nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu czy choroby wieńcowej, a nawet niewydolności nerek. Kardiolodzy zwracają uwagę, że to już nie jest ''cichy zabójca'', bo zarówno edukacja, jak i łatwy dostęp do takiego narzędzia diagnostycznego, jakim jest ciśnieniomierz, oswajają chorobę. A jednak na nadciśnienie choruje nawet 15 mln Polaków i wielu z nas wciąż sądzi, że o nadciśnieniu ostrzeże nas ból głowy.

- Faktycznie do typowych objawów zaliczamy bóle głowy, bóle i uczucie rozpierania w klatce piersiowej, szybkie bicie i kołatanie serca – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Chudzik, kardiolog z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Dokuczliwe bóle głowy najczęściej skłaniają pacjentów do wizyty u lekarza. Można przyjąć, że ok. u 30 proc. pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z bólami głowy, przyczyną dolegliwości jest nadciśnienie - wyjaśnia.

Zobacz film: "Nietypowe objawy nadciśnienia. Nie lekceważ ich"

- Trzeba wspomnieć jednak, że nadciśnienie jest taką chorobą, która daje mało objawów, a pierwszym symptomem jest często udar mózgu z powstałymi niedowładami. Tu tkwi cały dramat i zarazem niebezpieczeństwo tej choroby – mówi ekspert.

Jak wyprzedzić udar? Przede wszystkim należy mieć świadomość pewnych nietypowych objawów nadciśnienia.

2. Nietypowe symptomy nadciśnienia

- Jeżeli nie kontrolujemy systematycznie ciśnienia, to w ogóle nie mamy świadomości tego, że chorujemy. Mimo to przez lata choroba uszkadza nasze naczynia krwionośne, zaburzając tzw. mikrokrążenie – ostrzega dr Chudzik. Co może wskazywać na ten proces?

2.1. Problemy z potencją

Dr Chudzik zauważa, że u mężczyzn to często pierwszy objaw problemów z mikrokrążeniem, pojawiający się nawet na dwa lub trzy lata przed problemami kardiologicznymi.

- Najczęściej to sprawia, że pacjent kieruje się do urologa czy stosuje suplementy wspierające potencję. Tymczasem okazuje się, że problemy ze sprawnością seksualną nie mają związku z wiekiem czy ze spadkiem testosteronu, ale z uszkodzeniem mikrokrążenia, które w układzie seksualnym jest decydujące dla mężczyzn. To pierwszy sygnał – podkreśla ekspert.

2.2. Problemy z oczami

Nadciśnienie może się także manifestować przez bóle oczu – występujące wraz z bólem głowy, a niekiedy jako jedyny objaw. Wówczas chorzy opisują to jako dokuczliwe drapanie czy kłucie pod powiekami. To symptom tzw. retinopatii nadciśnieniowej, która jest skutkiem uszkodzenia siatkówki oka. To jednak nie wszystko.

- Może pojawić się pogorszenie wzroku. Ma to związek z uszkodzeniem naczyń siatkówki przez wysokie ciśnienie krwi – przyznaje dr Chudzik.

2.3. Problemy z nerkami

- Kiedyś przyjmowało się, że nadciśnienie jest chorobą osób starszych. Dziś tempo życia, większa liczba osób otyłych, spożywanie dużych ilości produktów wysokoprzetworzonych, obfitujących w konserwanty i sól, powoduje, że problem nadciśnienia dotyczy coraz młodszej grupy pacjentów – przyznaje kardiolog.

Dodaje również, że są osoby, u których nadciśnienie nie daje żadnych objawów. Mimo to skutki są poważne: uszkodzenie naczyń nerek, co z kolei staje się przyczyną niewydolności tego narządu.

- Ale tego również nie widzimy, to wychodzi dopiero podczas badań. Stąd bardzo częste apele kardiologów o systematyczne kontrolowanie ciśnienia – tłumaczy ekspert.

2.4. Przełom nadciśnieniowy – groźny stan, osobliwe objawy

Gdy nagle dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi, może pojawić się drętwienie i mrowienie w kończynach. Towarzyszą temu nierzadko bóle w klatce piersiowej czy duszność, ale też poczucie dezorientacji. Choć tzw. przełom nadciśnieniowy zdarza się rzadko, nie wolno go bagatelizować.

- To bardzo duży wzrost ciśnienia krwi – powyżej 180 mm/Hg, który już zagraża życiu. Może doprowadzić do udaru mózgu czy zawału serca – przyznaje kardiolog.

2.5. Szumy uszne

Pulsujący lub dudniący szum uszny i wrażenie bicia serca w uchu mogą wskazywać na szereg zaburzeń neurologicznych, ale też na wysokie ciśnienie. Ucho środkowe i wewnętrzne są bardzo wrażliwymi barometrami naszego ciśnienia krwi i szybko reagują na zmiany.

Dr Chudzik zwraca uwagę, że to zaburzenia w małych naczyniach układu słuchowego odpowiadają niekiedy za zgłaszane przez pacjentów szumy czy wręcz dzwonienie w uszach.

2.6. Inne nietypowe dolegliwości

Czy to zamyka listę osobliwych dolegliwości, za które może odpowiadać nadciśnienie? Okazuje się, że nie. Inne symptomy nadciśnienia, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • uporczywy, niezwiązany z żadną infekcją kaszel,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • wahania nastroju, rozdrażnienie,
  • zaburzenia snu – zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność, a nawet chrapanie.

3. Komu grozi nadciśnienie?

Dr Chudzik, zwracając uwagę, że nadciśnienie nie jest już chorobą seniorów, ostrzega, że na baczności powinni się mieć nawet 30- i 40-latkowie. Co istotne, wśród osób zagrożonych nadciśnieniem znajdują się nie tylko osoby otyłe, unikające aktywności fizycznej czy sięgające po używki.

- Widzimy duży procent nadciśnienia wtórnego. Sprzyjają temu zaburzenia hormonalne, ale też uważać powinni ci, którzy intensywnie ćwiczą na siłowni, nierzadko zażywając sterydy i inne środki o podobnym działaniu, które mogą powodować wzrost ciśnienia - tłumaczy dr Chudzik.

Ekspert dodaje, że dodatkowo niemały procent pacjentów to osoby z gruczolakami nadnerczy, guzami nadnerczy, powodującymi często wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze