Nadmiar magnezu

Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciąża, stresujący tryb życia oraz nadmierne spożywanie kawy i herbatysą wskazaniem do suplementacji tego makroelementu. Czy można przedawkować magnez?

Właściwości magnezu

Wiele publikacji naukowych, programów i reklam telewizyjnych mówi, aby zażywać preparaty farmakologiczne zawierające magnez. Magnez odgrywa wiele ważnych funkcji w organizmie. Jest niezbędny do syntezy białek w organizmie, wpływa na pobudliwość układu nerwowego, wykazuje działanie uspokajające. Magnez zapobiega chorobom układu krążenia – nadciśnieniu, arytmii serca, chroni serce przed niedokrwieniem oraz niedotlenieniem. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy oraz uczestniczy w budowie tkanki kostnej. W okresie ciąży magnez sprzyja wydłużeniu czasu jej trwania, zwiększając przy tym masę urodzeniową. Niedobór magnezuw czasie ciąży przyczynia się do wystąpienia rzucawki. Niedobór magnezu występuje podczas stosowania diet odchudzających, długotrwałego zażywania leków (w tym antykoncepcyjnych) hamujących jego wchłanianie w jelitach, nadużywania kawy oraz alkoholu i napojów energetyzujących.

Przyczyny i objawy nadmiaru magnezu

Przedawkowanie magnezu jest zjawiskiem bardzo rzadkim i podobnie jak przedawkowanie innych soli mineralnych, negatywnie wpływa na zdrowie. Nadmiar magnezu, czyli hipermagnezemia, może wystąpić w przypadku niedoczynności nadnerczy i tarczycy, kiedy to w nerkach następuje zmniejszenie jego wydalania. Podobny mechanizm zatrzymywania magnezu w organizmie występuje podczas leczenia chorób psychicznych preparatami litu. Często hipermagnezemia towarzyszy chorobom nowotworowym, gdyż zostaje zmieniona jego przemiana w organizmie. Zwiększenie tego pierwiastka we krwi świadczy o nasileniu się choroby nowotworowej. Nadmiar magnezu może wystąpić u niemowląt, którym podaje się wodę lub przygotowuje mieszanki mleczne na wodzie o dużej zawartości jonów magnezowych. Niemowlę nie ma zbyt wydolnych nerek, aby nadmiar magnezu został efektywnie wydalony wraz z moczem. Hipermagnezemia najczęściej występuje przy zbyt dużej podaży jonów magnezu z preparatami farmakologicznymi.

W zależności od dawki, objawy przedawkowania magnezu są zróżnicowane. Należą do nich:

  • osłabienie,
  • zaburzenia oddychania,
  • niedociśnienie,
  • hipokalcemia,
  • arytmia serca, niemiarowe bicie serca,
  • zawroty głowy, zatrzymanie krążenia.

Megadawka magnezu może prowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci.

Najczęstszą przyczyną hipermagnezemii jest przyjęcie zbyt dużej dawki z preparatami witaminowo-mineralnymi. Suplementacja diety magnezem jest obecnie często stosowana wspomagająco przy leczeniu wielu schorzeń układu krążenia oraz układu nerwowego. Dlatego podczas ich zażywania należy zwracać uwagę, czy nie przekracza się dopuszczalnej dziennej dawki magnezu.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0

Komentarze

Pytania do specjalistów

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Stężenie magnezu

Stężenie magnezu Niedobór magnezu w organizmie

Magnez jest bardzo ważnym makroelementem, gdyż pełni zróżnicowane funkcje prawie we wszystkich przemianach zachodzących w organizmie. Mimo obecności w pożywieniu, w organizmie często występuje niedobór magnezu, objawiając się kurczami...

Stężenie magnezu Niedobór magnezu

Niedobór magnezu może wywołać poważne konsekwencje, dlatego warto dbać o utrzymanie prawidłowego poziomu tego makroelementu. Jeśli stosujesz leki uspokajające lub antykoncepcyjne, środki przeczyszczające i moczopędne i nie odżywiasz się zbyt...

Stężenie magnezu Dawkowanie magnezu

Magnez często określany jest mianem pierwiastka życia, bowiem odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Stresujący styl życia, nieodpowiednio zbilansowana dieta, nadmiernie spożycie kawy powodują, że należy stosować suplementy diety...

Magnez Stężenie magnezu

Organizm człowieka zawiera około 1000 mmol/l (24 g) magnezu. W kościach zgromadzone jest 50% zawartości magnezu, w płynie wewnątrzkomórkowym 45%, natomiast w płynie zewnątrzkomórkowym 5%. Magnez (Mg) jest niezbędny do procesu translacji,...

Witamina A (retinol) Nadmiar witaminy A

Nadmiar witaminy A jest szkodliwy dla organizmu. Przedawkowanie witaminy A w ciąży może powodować wady płodu.

Składniki mineralne Nadmiar potasu

Potas to jeden z najbardziej istotnych dla człowieka pierwiastków, ale jego nadmiar stwarza realne zagrożenie dla życia.

Składniki mineralne Nadmiar sodu

Sód jest mikropierwiastkiem regulującym gospodarkę wodną w organizmie. Jednakże jego nadmiar jest szkodliwy, gdyż powoduje groźną chorobę - nadciśnienie tętnicze, które prowadzi do udaru mózgu.

Żelazo Nadmiar żelaza

Żelazo spełnia ważną rolę w organizmie człowieka. Niedobór żelaza powoduje anemię, a jej nadmiar hemochromatozę. Jakie są objawy hemochromatozy?

Składniki mineralne Nadmiar wapnia

Wapń jest ważnym dla funkcjonowania organizmu minerałem, ale jego nadmiar nie jest korzystny dla człowieka. Jakie są objawy nadmiaru wapnia w organizmie?

Cera trądzikowa Nadmiar sebum

Nadmiar sebum jest cechą charakterystyczną cery tłustej i wynika z nadczynności gruczołów łojowych. Świecenia skóry można się pozbyć dzięki konkretnym zabiegom pielęgnacyjnym i zdrowemu stylowi życia.

pokaż 10 następnych