Nagłe pogorszenie wzroku

Pogorszenie wzroku, zwłaszcza gwałtowne jest częstą przyczyną wizyt w gabinetach okulistycznych. Jeżeli dodatkowo występuje ból i zaczerwienienie to powinna to być czerwona flaga sygnalizująca stan na tyle niebezpieczny, że wymagający pilnej konsultacji okulistycznej. Szczęście w nieszczęściu, taki zestaw objawów jest w zasadzie nie do przeoczenia, a niepokój z nim związany zmobilizuje do wizyty lekarskiej nawet najbardziej opornych.

Spis treści:
  1. 1. Ostry atak jaskry
  2. 2. Zapalenie rogówki
  3. 3. Zapalenie wnętrza gałki ocznej
  4. 4. Przyczyny pogorszenia widzenia

1. Ostry atak jaskry

Najważniejszą chorobą objawiającą się wspomnianymi objawami to jest, pogorszeniem ostrości wzroku, zaczerwienieniem oraz bólem jest ostre zamknięcie kąta przesączania, w uproszczeniu (chociaż niepoprawnie) nazywane ostrym atakiem jaskry. Od stanu takiego dochodzi u osób predysponowanych warunkami anatomicznymi oka, a najczęstszą bezpośrednią przyczyną jest zablokowanie omawianego kąta przez tęczówkę. W opisywanym przypadku, odcięta zostaje droga odpływu cieczy wodnistej z oka, która jest cały czas w nim produkowana. Skutkiem tego jest gwałtowny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi tytułowej trójce w tej chorobie mogą być: nudności, wymioty oraz objaw „halo” widoczny wokół źródeł światła. Bardzo ważne w przypadku omawianego zamknięcia kąta przesączania jest wczesne postawienie diagnozy przez lekarza, gdyż bezzwłoczna interwencja nie tylko przynosi ulgę, ale może i uratować zdolność widzenia chorego oka.

2. Zapalenie rogówki

Następną ważną jednostką chorobową kojarzącą tytułowe trzy objawy jest zapalenie rogówki. Jest to struktura silnie unerwiona, więc naturalną konsekwencją jej patologii jest ból. Zaczerwienienie w przypadku zapaleń rogówki jest dość charakterystyczne i nazywane jest rzęskowym, bądź głębokim. Układa się wokół rogówki (czyli bliżej centralnej części gałki ocznej w przeciwieństwie do zapalenia spojówek, gdzie przekrwienie jest bardziej peryferyjne). Nie widać w jego obrębie tak zwanego rysunku naczyniowego, gdyż ma ono jednolite, sinoczerwone zabarwienie. Dołącza się do tego głęboki spadek ostrości wzroku w wyniku braku przejrzystości rogówki. Przyczynami zapaleń rogówki, przebiegającymi z podawanymi objawami są najczęściej bakterie, jednak również mogą być wywołane przez grzyby czy pierwotniaki (np. Acanthoamoeba, charakterystyczna dla zaniedbań higienicznych u osób używających szkieł kontaktowych).

3. Zapalenie wnętrza gałki ocznej

Zaczerwienienie, ból oraz pogorszenie widzenia, mogą być także, objawami zapalenia wnętrza gałki ocznej. Jest to ciężka i trudna w leczeniu jednostka chorobowa. Jedną z głównych przyczyn zapaleń wnętrza gałki ocznej są zakażenia wywołane przez ciała obce, wbite w oko (np. drzazgi czy opiłki), a także zakażenia pooperacyjne. Stan taki wymaga intensywnej antybiotykoterapii w postaci iniekcji (zastrzyków) podspojówkowych, bądź bezpośrednio do komór oka (nie można uzyskać wymaganego stężenia leku w oku poprzez krople do stosowania miejscowego czy podawanie doustne lub nawet dożylne). Czasami konieczne są również zabiegi operacyjne usuwające zakażone ciało szkliste- substancję wypełniającą tylną komorę oka, co według niektórych źródeł daje dużo lepsze rezultaty, niż leczenie farmakologiczne.

4. Przyczyny pogorszenia widzenia

Jak przedstawiają to opisane trzy, przykładowe jednostki chorobowe, pogorszenie widzenia z towarzyszącym zaczerwienieniem i bólem, są zawsze niepokojącymi objawami, wymagającymi pilnej wizyty u okulisty. Objawów tych, nie można lekceważyć, gdyż gra toczy się o wysoką stawkę - wzrok.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj

Porady ekspertów

Pogorszenie wzroku - co robić?

Wczoraj mój lekarz rodzinny stwierdził u mnie wirusa, który spowodował zaburzenia...

lek. Justyna Ligorowska Porady udziela lek. Justyna Ligorowska lekarz okulista.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Nagłe pogorszenie wzroku ~:

Witam Co jakiś czas, mniej wiecej co dwa, trzy miesiące, dotyka mnie pewien problem. W pewnym...

Artykuły Nagłe pogorszenie wzroku

Nagłe pogorszenie wzroku Wylew krwi do ciała szklistego

Ciało szkliste jest to bezpostaciowa substancja, przypominająca żel, wypełniająca 4/5 gałki ocznej – jej tylną część. Odgrywa ono ważną rolę, jako ośrodek optyczny (załamuje światło), zapewnia napięcie gałce ocznej oraz amortyzuje naciski na gałkę...

Nagłe pogorszenie wzroku Zamknięcie światła żyły środkowej siatkówki

Żyła środkowa siatkówki to naczynie, które odpowiada za odprowadzanie krwi „zużytej” – odtlenowanej, która została dostarczona przez tętnice. Gdy dochodzi do patologii w opisywanych naczyniach, utrudniających...

Wady wzroku
Okulistyka Wady wzroku

Wady ostrości wzroku, czyli tzw. wady refrakcji, należą do najczęstszych problemów,...

Badanie wzroku
Badania Badanie wzroku

Osoby przed 40. rokiem życia przynajmniej raz na 2 - 3 lata powinny być przebadane przez okulistę....

Ostrość wzroku
Badanie ostrości wzroku Ostrość wzroku

Badanie ostrości wzroku pozwala ocenić, jak małe litery jest w stanie przeczytać badana osoba...

Wady wzroku Wrodzone wady wzroku

Wrodzone wady wzroku to takie wady, z którymi się rodzimy. Są odziedziczone po rodzicach...

Depresja a choroby przewlekłe Brak wzroku a depresja

Inwalidzi wzroku nie są w pełni sprawni. Ich niepełnosprawność wynika z faktu, iż wiele podstawowych...

Badanie ostrości wzroku
Badania Badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku wykonuje się zwykle rutynowo podczas badania oczu, przy retinopatii...

Choroby powiek Miastenia a zaburzenia wzroku

Miastenia to nabyta, przewlekła choroba, charakteryzująca się szybkim zmęczeniem i osłabieniem...

Wady wzroku u niemowląt
Rozwój niemowlęcia Wady wzroku u niemowląt

Wady wzroku u niemowląt w pierwszych miesiącach życia dziecka trudno jest rozpoznać. Jednak kiedy dziecko po ukończeniu pół roku mruży oczy, nie reaguje na światło i ciemność, można się już martwić.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij