Trwa ładowanie...

Najgroźniejszy typ raka. Zaledwie 5 proc. przeżywa 5 lat

Avatar placeholder
29.01.2024 20:00
Zażółcenie białek oczu może ostrzegać o problemach trzustki
Zażółcenie białek oczu może ostrzegać o problemach trzustki (Getty Images)

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost liczby osób cierpiących na raka trzustki - aż o 130 proc. To jeden z najgroźniejszych typów nowotworów. Często jest diagnozowany na tak późnym etapie, że możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Rak trzustki jest szczególnie podstępny, ponieważ może dawać bardzo subtelne objawy, które łatwo przeoczyć.

spis treści

1. Najczęstsze objawy raka trzustki

Rak trzustki to jedno z największych wyzwań dla onkologów. Zazwyczaj jest wykrywany w zaawansowanym stadium, kiedy guzy są już nieoperacyjne. Co roku diagnozuje się go u około 4 tys. Polaków. Niestety, aż 80 proc. z nich w momencie rozpoznania ma przerzutową postać choroby, bo zwykle dopiero wtedy rak daje charakterystyczne objawy.

Pięcioletnie wskaźniki przeżywalności wynoszą zaledwie 5 proc. Rak trzustki zabrał nam takie osoby, jak aktorka Anna Przybylska, która z nowotworem żyła zaledwie kilkanaście miesięcy, a także Steve Jobs, Patrick Swayze czy Luciano Pavarotti.

Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy"

Rak trzustki jest trudny do wykrycia, ponieważ organ jest położony głęboko w jamie brzusznej. Dodatkowo, nowotwór ten może dawać nieswoiste objawy. Typowe symptomy związane z układem pokarmowym pojawiają się często na późnych etapach.

Mogą to być bóle brzucha, biegunki tłuszczowe, nudności i wymioty, zaburzenia trawienia objawiające się wzdęciami i gazami, czy nieuzasadniona utrata masy ciała.

Warto zwrócić uwagę także na ból pleców, przewlekłe zmęczenie, podwyższoną ciepłotę ciała, a także nowo zdiagnozowaną cukrzycę lub problemy z utrzymaniem pod kontrolą choroby wcześniej wykrytej.

2. Nietypowe symptomy nowotworu

Rak trzustki może dawać również objawy widoczne na skórze, takie jak zażółcenie powłok skórnych oraz świąd. U niektórych pacjentów te dwie dolegliwości bywają pierwszymi symptomami zdradliwego nowotworu.

Wskazują one na pewien typ żółtaczki, który charakteryzuje się także zażółceniem białek oczu. Nazywana jest żółtaczką zastoinową, mechaniczną lub pozawątrobową. W takim wypadku poziom bilirubiny jest prawidłowy, a wątroba sprawna, ale występuje problem z odprowadzeniem żółci do przewodu pokarmowego z dróg żółciowych. Może się to zdarzyć nie tylko wówczas, gdy guz uciska na drogi żółciowe, ale niekiedy jest to również konsekwencja zapalenia dróg żółciowych czy kamicy przewodów żółciowych.

Eksperci z Cleveland Clinic podkreślają, że przyczyna powstawania nowotworu trzustki nie jest znana. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania. To m.in. palenie papierosów, otyłość i cukrzyca typu 2. Większą czujność powinny zachować również osoby z przewlekłym zapaleniem trzustki czy mutacjami genetycznymi BRCA1 lub BRCA2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze