Trwa ładowanie...

"Nie daj sobie wmówić, że taka twoja uroda". Znany lekarz ostrzega

 Karolina Rozmus
06.10.2022 17:27
"Nie daj sobie wmówić, że taka twoja uroda". Prof. Paluch ostrzega przed powszechnym schorzeniem
"Nie daj sobie wmówić, że taka twoja uroda". Prof. Paluch ostrzega przed powszechnym schorzeniem (Getty Images/Instagram)

Prof. Łukasz Paluch przestrzega przed dolegliwościami ze strony gruczołu tarczowego i wskazuje, jakie badania są niezbędne, gdy lekarz podejrzewa u pacjenta chorobę tarczycy. - Pacjentek z chorobami tarczycy mamy od zawsze bardzo dużo – kobiety z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy czy innymi patologiami stanowią od kiedy pamiętam ogromny odsetek - mówi stanowczo flebolog.

spis treści

1. Mało znany objaw chorej tarczycy

Dr hab. n. med. Łukasz Paluch, flebolog aktywnie działający w social mediach, ostrzega w najnowszym poście przed chorobami tarczycy. "Coraz więcej moich pacjentek ma problemy z tarczycą. Nie lekceważ wymienionych dolegliwości, nie daj wmówić sobie, że taka jest twoja uroda" – pisze.

Prof. Paluch pokazuje listę badań, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu chorób tarczycy
Prof. Paluch pokazuje listę badań, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu chorób tarczycy (Instagram)
Zobacz film: "Objawy niedoczynności tarczycy na włosach"

- Chodzisz ostatnio bardzo rozdrażniona, nie masz energii do życia, masz problemy ze skórą, włosami, paznokciami, trudno ci się pozbyć zbędnych kilogramów, twoje ciało jest inne, czujesz się jak napompowana gąbka? – mówi w wideo opublikowanym na Instagramie prof. Paluch.

Może wydawać się to zaskakujące, że lekarz zajmujący się chorobami układu krążenia pisze o tarczycy. Jednak, jak ujawnił w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Paluch, w rzeczywistości tarczyca ma ogromny wpływ na nasze naczynia krwionośne.

- Żyły to część naszego organizmu, w którą bardzo mocno uderzają zaburzenia hormonalne. Mowa o niedoczynności lub nadczynności tarczycy, chorobie Hashimoto, PCOS czy hiperprolaktynemii i wielu innych - mówi lekarz.

Podkreśla, że żyły są bardzo wrażliwe na zmiany hormonalne - np. w przypadku stresu, wyrzut adrenaliny do krwi powoduje zmiany w naczyniach - zarówno żylnych jak i tętniczych.

- Innym przykładem jest cykl miesiączkowy, w którym obraz żył i ewentualne obrzęki są diametralnie inne w różnej jego fazie - dodaje.

Podobnie jest z zaburzeniami hormonów tarczycowych.

2. Destrukcyjny wpływ zaburzeń hormonalnych

Prof. Paluch przyznaje, że zaburzenia hormonalne tarczycy mogą na naczynia wpływać dwojako.

- Mogą doprowadzić do zwiększenia przepuszczalności naczyń, do rozszerzenia tych naczyń, dlatego u osób z chorobami tarczycy bardzo często obserwujemy obrzęki - tłumaczy ekspert, dodając, że jest to wpływ bezpośredni.

- Zaburzenia pracy tarczycy powodują oprócz gromadzenia się hydrofilnych mukopolisacharydów (związków wiążących wodę - przyp. red.) również rozszerzanie i rozszczelnienie naczyń krwionośnych. Ale zaburzenia te mogą też wpływać pośrednio, to jest powodując zaburzenia innych hormonów, które to z kolei bezpośrednio wpływają na układ żylny - mói prof. Paluch.

Podkreśla, że nieleczone choroby tarczycy z punktu widzenia flebologa to ogromne zagrożenie.

- Już samo wystąpienie obrzęków wywołuje stan zapalny w okolicy kończyn dolnych, mogące prowadzić w konsekwencji do zwłóknień, nadkażeń bakteryjnych, które z kolei mogą uszkadzać układ limfatyczny. Przewlekle przeciążone naczynia łatwiej stają się niewydolne – w ich świetle toczy się proces zapalny, który jest podłożem niewydolności żylnej - tłumaczy.

- Z drugiej strony w pierwszych stadiach chorób tarczycy pewne symptomy są niezauważalne i pacjentki nie mają szans, by na nie zwrócić uwagę. A ja tymczasem obserwuję podczas badania USG bardzo duże zaburzenia w naczyniach tarczycy, wskazujące na stan zapalny - dodaje ekspert.

Zdaniem prof. Palucha poza badaniem ultrasonograficznym jest jeszcze sześć badań, które powinien wykonać każdy, u kogo zachodzi podejrzenie schorzeń tarczycy.

3. Diagnostyka chorób tarczycy

Zdaniem eksperta są to:

  • TSH – oznaczenie stężenia hormonu tyreotropowego jest podstawowym badaniem wykrywającym nieprawidłowości w pracy gruczołu tarczowego,

Prof. Paluch podkreśla jednak, że wykonanie samego TSH "nie daje pełnego obrazu chorób tarczycy" i jest niemiarodajne.

  • fT3 – oznaczenie stężenia wolnej frakcji trijodotyroniny, wykonywane zarówno w podejrzeniu chorób takich jak niedoczynność, jak i w trakcie leczenia nadczynności tarczycy oraz w diagnostyce nowotworu gruczołu tarczowego,
  • fT4 – stężenie wolnej tyroksyny wraz z oceną stężenia TSH i fT3 daje pełniejszy obraz zaburzeń pracy tarczycy,
  • anty TPO – to przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej, które wytwarza organizm w chorobach autoimmunologicznych tarczycy, jak choroba Hashimoto,
  • antyTG – ocenia stężenia specyficznych autoprzeciwciał skierowanych przeciwko tyreoglobulinie, białku wytwarzanym przez wyspecjalizowane komórki tarczycy,
  • przeciwciała receptorowe TSH (ang. thyroid blocking antibodies, TRAb) – wykazują aktywność blokującą receptor TSH,
  • USG tarczycy – to badanie obrazowe, które należy wykonywać co trzy lata w przypadku braku objawów ze strony tarczycy.

- Przeciwciała receptorowe TSH to badanie, które może uprawdopodobnić występowanie patologii np. choroby Gravesa-Basedowa. Pozwala ono na wykazanie nie tylko guzków, które potencjalnie mogą wskazywać na nowotwór, ale też pokazuje unaczynienie gruczołu tarczowego, czyli ewentualne pośrednie objawy stanu zapalnego tarczycy, może pokazać wielkość tarczycy czy wreszcie służyć do monitorowania zmian, jakie zachodzą w tarczycy - tłumaczy lekarz.

4. Tak daje o sobie znać chora tarczyca

Wśród najczęściej występujących chorób tarczycy można wymienić niedoczynność, nadczynność oraz zapalenie tarczycy Hashimoto czy guzki. Z takimi też schorzeniami styka się na co dzień prof. Paluch.

Mimo to nawet przez wiele lat choroby mogą dawać niecharakterystyczne objawy i nie są to tylko problemy z nadmierną masą ciała, pogorszeniem cery, kondycji włosów czy paznokci lub obniżeniem nastroju.

Inne dolegliwości, które mogą wiązać się z chorobami gruczołu tarczowego, to:

  • zespół cieśni nadgarstka,
  • zmienione odczuwanie smaków,
  • depresja,
  • obrzęki,
  • dolegliwości jelitowe – biegunki lub zaparcia,
  • problemy kardiologiczne,
  • obniżona wydolność organizmu.

- W ciężkiej niedoczynności tarczycy może dochodzić do tzw. obrzęku przedgoleniowego, kiedy na nogach pojawia się obrzęk – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie endokrynolog dr n. med. Barbara Piotrowska.

- Klasyczne objawy chorób tarczycy często stwierdzają kardiolodzy, którzy odnotowują zaburzenia rytmu serca. To jeden z podstawowych objawów przy nadczynności tarczycy – dodaje ekspertka.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze