Trwa ładowanie...

Niezbędne, ale kłopotliwe leki. Możesz mieć kłopoty na lotnisku

 Karolina Rozmus
17.07.2023 10:52
Jak bezpiecznie przewozić leki podczas podróży samolotem?
Jak bezpiecznie przewozić leki podczas podróży samolotem? (Pixabay)

Wybierasz się za granicę i planujesz podróż samolotem? Jeśli chcesz porządnie wyposażyć apteczkę, lepiej miej się na baczności, żeby uniknąć kłopotów podczas odprawy. Nie wszystkie leki można wywieźć za granicę, a na niektóre trzeba mieć specjalne zezwolenie.

spis treści

1. Jak przewozić leki w samolocie?

Trudno sobie wyobrazić wyjazd na wakacje bez podstawowego choćby wyposażenia apteczki. Leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, plastry czy termometr to zdecydowane minimum, niektórzy jednak podczas pakowania idą o krok dalej. Doskonale wiedzą o tym rodzice małych dzieci, alergicy czy osoby z chorobami przewlekłymi, które muszą systematycznie zażywać leki.

O czym trzeba wiedzieć podczas pakowania leków do samolotu? Najlepiej włożyć je do przezroczystej kosmetyczki i zapakować do bagażu podręcznego. Należy pamiętać, by były w oryginalnym opakowaniu, co umożliwi ich identyfikację przez służby na lotnisku. Niezależnie od formy transportu na użytek własny z kraju można wywieźć pięć opakowań produktu leczniczego, pod warunkiem, że nie zawiera w swoim składzie substancji psychotropowych czy odurzających.

Zobacz film: "Apteczka pierwszej pomocy"
Można je przewozić w bagażu podręcznym, ale obowiązują pewne przepisy
Można je przewozić w bagażu podręcznym, ale obowiązują pewne przepisy (Pixabay)

Leki w formie płynów, jak syropy, krople do oczu, ale też płyn do soczewek powinny być w butelkach nieprzekraczających pojemności 100 ml. Wszystkie produkty lecznicze w tej postaci należy umieścić w opakowaniu o wielkości 20cm x 20cm i pojemności łącznie nieprzekraczającej jednego litra.

Jeśli butelka z lekiem ma więcej niż 100 ml, może być konieczne posiadanie odpowiedniego zaświadczenia od lekarza. Warto również wiedzieć, że przepisów dotyczących transportu samolotem leków, ale też przywozu i wywozu farmaceutyków z Polski, jest znacznie więcej.

2. Zanim spakujesz, pędź do lekarza

Jakie leki wymagają specjalnego zaświadczenia od lekarza? Obejmują trzy kategorie:

  • leki znajdujące się na najnowszej, publikowanej co dwa miesiące, liście antywywozowej,
  • leki opioidowe,
  • leki psychotropowe.

Organem wydającym zaświadczenie potrzebne do przewiezienia wyżej wymienionych leków jest Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Warto mieć również przy sobie odpis recepty na dany lek oraz kartę choroby w języku angielskim, która potwierdza konieczność zażywania określonych leków.

Przed wylotem warto też sprawdzić, czy kraj, do którego się wybieramy, dopuszcza wwóz niektórych farmaceutyków, takich jak opioidy, w tym te na bazie tramadolu czy kodeiny oraz leki z pseudoefedryną. Niektóre z nich są zakazane w krajach Afryki, Azji czy Bliskiego Wschodu.

W bagażu podręcznym możemy przewozić również niezbędny sprzęt medyczny, jednak i w tym wypadku potrzebne jest zaświadczenie lekarskie. Dotyczy to odpowiednio zabezpieczonych strzykawek, glukometrów czy inhalatorów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze