Trwa ładowanie...

Nowa nadzieja w leczeniu bólu fantomowego

Lek. Mateusz Nawrocki
29.10.2016 20:09
Nowa nadzieja w leczeniu bólu fantomowego
Nowa nadzieja w leczeniu bólu fantomowego

Dlaczego pojawia się ból w miejscu amputowanej kończyny? Nowe badania pozwalają na zrozumienie i leczenie tego problemu. Kluczową kwestią jest rekonstrukcja drogi neuronalnej, która rozpoczyna się w obrębie kory somatosensorycznej. Według szacunków Stowarzyszenia Osób po Amputacji, takich pacjentów może żyć nawet 2 miliony w całych Stanach Zjednoczonych.

Statystycznie, ilość amputacji spada w porównaniu np. z ilością zachorowań na cukrzycę - często właśnie operacja amputacji kończyny jest konsekwencją cukrzycy, co również obrazują statystki. Tylko z powodu cukrzycy nastąpił wzrost tego typu zabiegów o 25 proc. na przestrzeni lat 1998-2004.

Poza oczywistym problemem psychologicznym i czysto praktycznymi zmaganiami, procedura odjęcia kończyny może dawać bolesne efekty uboczne. Uczucie bólu pochodzące z miejsca amputowanej kończyny, to bardzo częsty problem osób po operacji.

Amputacja kończyny to poważny problem pod każdym względem
Amputacja kończyny to poważny problem pod każdym względem (123RF)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Ból ten, nazywany bólem fantomowym może dotyczyć nawet 80 procent osób na całym świecie, którym odjęto kończynę.

„Pomimo, że ręka została odjęta, pacjenci z bólem fantomowym czują jakby była ona dalej na swoim miejscu. To bolesne pieczenie - jakby palenie, czy też nadwrażliwość na bodźce. Tradycyjne leki przeciwbólowe nie są efektywne w leczeniu” – mówi współautor badania, dr Ben Seymour z Wydziału Inżynierii w Wielkiej Brytanii.

Grupa naukowców pod jego kierownictwem połączyła siły z drugim zespołem z Uniwersytetu w Osaka, aby dokładnie zgłębić ten problem.

Skąd bierze się ból fantomowy? Jednym z głównych problemów jest brak efektywności tradycyjnego leczenia, które nie eliminuje dyskomfortu. Jak zaznacza dr Seymour celem badań było znalezienie innego rozwiązania niż leki, wykorzystując metody inżynierii. Wyniki badań opublikowane w magazynie "Nature Communications" mogą być podstawą do dalszych eksperymentów związanych z amputacją kończyn.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych
10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych [10 zdjęć]

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych – powodować powikłania zarówno

zobacz galerię

Chociaż mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie bólu fantomowego pozostają tajemnicą, to wiadomo, że problem nie tkwi w korze czuciowej zlokalizowanej w mózgu, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie bodźców czuciowych i ruchowych. Poprzednie badania wykazywały znaczną reorganizację kory czuciowej.

Do wytłumaczenia zjawiska bólu fantomowego i udowodnienia, że są możliwe działania w tym zakresie, dwa zespoły użyły specjalnego urządzenia oddziałującego na mózg, badającego potencjały, które odpowiedzialne były za poruszanie ręką, która została amputowana. W zamian odjętej kończyny podłączony został robot imitujący rękę.

Okazało się, że wraz z poruszaniem „ręką robotem” ból nasilał się. Dalsze badania opierały się na porównywaniu poszczególnych miejsc w korze całego mózgu, z użyciem robota, trenując drugą pólkulę mózgu odpowiedzialną za daną stronę ciała. Wyniki są obiecujące i dowodzą o plastyczności kory somatosensorycznej i możliwości redukcji bólu.

„Byłoby idealnie, gdyby było możliwe stosowanie takich technik w domu, w połączeniu z fizjoterapią. Wyniki badania pokazują możliwość łączenia nowych technologii i jest światełkiem w tunelu w leczeniu bólu i daje nadzieję na przyszłość”- komentuje brytyjsko- japoński zespół naukowców.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze