Trwa ładowanie...

Nowe technologie w medycynie ratują życie

Lek. Mateusz Nawrocki
23.01.2017 17:02
Nowe technologie w medycynie ratują życie
Nowe technologie w medycynie ratują życie

Dzięki zaawansowaniu technik obrazowych udaje się zidentyfikować coraz więcej osób, u których miał miejsce uraz naczyń mózgowych i w następstwie wystąpił udar mózgu, a nawet śmierć. Na przestrzeni ostatnich 30 lat, wyniki znacznie poprawiają się - głównie za sprawą tomografii komputerowej i jej dostępności w dużych i małych szpitalach.

Chociaż ilość urazów rośnie, to ilość powikłań jakie występują na ich skutek maleje – a to za sprawą nowych technologii używanych w dzisiejszej medycynie. Diagnoza jaka finalnie jest stawiania stanowi wypadkową kilku aspektów - wysokiego poziomu jednostek, które zajmują się urazami, zaawansowania technik obrazowych (takie jak cyfrowa subtrakcyjna angiografia) czy też dokładniejsza diagnostyka w przypadku ryzyka udaru na tle uszkodzenia tętnic kręgowych.

Jak zaznaczają naukowcy większy rozwój technologii oraz dostępność urządzeń mogących wykonywać badanie angiografii tomografii komputerowej przez aparaty używane właśnie do tomografii komputerowej znacznie podwyższyły wyniki stawianych diagnoz.

Kolejnym badaniem, które daje spore możliwości jest cyfrowa subtrakcyjna angiografia, która jednak z racji konieczności jej wykonania przez radiologa interwencyjnego lub chirurga naczyniowego nie zawsze może być przeprowadzona.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Tomografia komputerowa jest bardzo przydatnym badaniem w dzisiejszej diagnostyce
Tomografia komputerowa jest bardzo przydatnym badaniem w dzisiejszej diagnostyce

Mimo zaawansowania tej technologii, bazując na zwykłej tomografii komputerowej możliwe jest rozpoznanie urazów i przeniesienie pacjenta do ośrodka referencyjnego. Tomografia komputerowa to rodzaj badania rentgenowskiego, pozwalająca na uzyskanie przekrojów badanej struktury.

Przykładowo, nie rozpoznane uszkodzenie naczyń może kończyć się udarem mózgu i groźnym dla życia krwawieniem. Jak zaznaczają naukowcy, podniesienie jakości leczenie nie zależy tylko od lekarzy, ale także od całego zespołu, który bierze udział w procedurze ratowania pacjenta.

Chociaż wyniki niektórych ośrodków są imponujące, to zawsze jest pole na którym można zwiększyć efektywność. Przedstawiona analiza jedynie pokazuje, jak ważna jest technologia w dzisiejszej medycynie i jak duże znaczenie ma wprowadzanie i ulepszanie kolejnych, istniejących już technik diagnostycznych.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,

zobacz galerię

Oczywiście, bardzo duże znaczenie mają również umiejętności lekarza, bez którego nie będzie możliwy dobór właściwych technik diagnostycznych, jak i terapeutycznych. Wysoki rozwój medycyny XXI wieku przyczynił się polepszeniem warunków pracy dla lekarzy, a co najważniejsze stworzył lepsze warunki dla samych pacjentów. Wyższa jakość życia osób zmagających się chorobami i ich konsekwencjami, a także większa przeżywalność po urazach.

Miejmy nadzieję, że kolejne techniki będą coraz bardziej popularne i stworzą jeszcze większe możliwości efektywnej terapii. Doniesienia o nowych odkryciach pojawiają się z bardzo dużą częstotliwością i wiele wskazuje na to, że naukowcy nie zwolnią tempa w tym temacie.

Niedawno ukazały się informacje na temat akumulatorów ładowanych energią słoneczną, które mogą być wszczepiane pod skórę czy też inteligentnych igieł grubości ludzkiego włosa. Wszystkie te urządzenia zaczynają swoją działalność i być może za jakiś czas staną się standardem postępowania tak jak ma to miejsce w przypadku tomografii komputerowej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze