Trwa ładowanie...

Nowe wieści z Podkarpacia. Zmarły kolejne zakażone osoby

 Karolina Rozmus
25.08.2023 08:03
Kolejne ofiary legionelli. GIS potwierdził 7. zgon
Kolejne ofiary legionelli. GIS potwierdził 7. zgon

W czwartek 24 sierpnia informowaliśmy o pięciu zgonach związanych z zakażeniem bakterią Legionella pneumophila na Podkarpaciu. 25 sierpnia rano Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że nie żyje już siedem osób.

spis treści

1. Nie żyje siedem osób

- Zmarło łącznie siedem osób zakażonych legionellą, czterech mężczyzn i trzy kobiety - przekazał na antenie Polsat News Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny. 

Zmarli to osoby w wieku 63-95, obciążone wielochorobowością, w tym chorobami onkologicznymi, z osłabioną odpornością. Wcześniej, 24 sierpnia o piątym zgonie informował dyrektor jednego z rzeszowskich szpitali.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Piątą ofiarą legionellozy była 79-letnia mieszkanka Rzeszowa. Zmarła w nocy w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej, gdzie od kilku dni była hospitalizowana.

- Była pacjentką z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Przebywała na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Badania potwierdziły u niej obecność bakterii – powiedział PAP Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego. W tej samej placówce, dobę wcześniej, zmarł 70-letni mężczyzna.

2. Legionella w Rzeszowie

Pierwszy przypadek zakażenia groźną bakterią odnotowano 17 sierpnia. Od tamtej pory liczba chorych hospitalizowanych w rzeszowskich szpitalach systematycznie wzrasta. Ostatni raport GIS z 24 sierpnia wskazywał na 76 potwierdzonych zakażeń.

U chorych rozwinęło się legionellozowe zapalenie płuc, zwane również chorobą legionistów. Łagodniejszą formą zakażenia bakterią jest tzw. gorączka Pontiac, która objawia się poprzez dolegliwości typowe dla grypy lub przeziębienia oraz gorączkę. Choroba legionista jest znacznie groźniejsza, bo jej śmiertelność może sięgać 20-30 proc., zwłaszcza jeżeli leczenie zostanie podjęte zbyt późno.

Wciąż czekamy na wyniki badań próbek wody, które pozwolą na ustalenie źródła zakażenia. W nocy z 23 na 24 sierpnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim obradował sztab kryzysowy zwołany w trybie pilnym. Po spotkaniu pojawiła się w mediach społecznościowych informacja, że "weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia". Wyniki badań mają się pojawić w poniedziałek, 28 sierpnia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze