Objawy zespołu Aspergera

Istnieje wiele różnych objawów zespołu Aspergera, ale głównym jest wyraźna trudność w odnalezieniu się w kontaktach społecznych. Dzieci dotknięte zespołem Aspergera mogą mieć łagodne, umiarkowane lub poważne symptomy choroby. Niekiedy pojawia się niewiele objawów, ale u części osób z zespołem Aspergera mogą wystąpić liczne symptomy. Ze względu na mnogość objawów i różną postać choroby, każde dziecko z zespołem Aspergera jest inne.

Symptomy zespołu Aspergera u dzieci

Rodzice zauważają pierwsze objawy zespołu Aspergera u swoich dzieci zwykle w okresie przedszkolnym, gdy maluchy zaczynają interakcję z innymi dziećmi. Przedszkolaki z zespołem Aspergera mają problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Wiele dzieci nie potrafi odczytywać mowy ciała otaczających ich ludzi, zaczynać rozmowy lub jej kontynuować. Dzieci z zespołem Aspergera nie znoszą zmian w ustalonym trybie dnia. Postronnym osobom może się wydawać, że brak im empatii. Ponadto dzieci dotknięte tym zespołem nie są zwykle w stanie rozpoznać subtelnych zmian w tonie głosu, przez co nie rozumieją żartów i biorą sarkastyczne komentarze na poważnie. Typowe jest używanie przez dzieci z zespołem Aspergera formalnego stylu mówienia, unikanie kontaktu wzrokowego lub wpatrywanie się w innych. Dzieci te mają zwykle niecodzienne miny oraz nietypową postawę. Interesuje je tylko jeden lub kilka tematów, które dogłębnie poznają. Dużą popularnością wśród dzieci z zespołem Aspergera cieszy się rysowanie szczegółowych obrazków, studiowanie astronomii lub poznawanie zwierząt, nazw gwiazd lub dinozaurów. Dzieci chętnie mówią o swoich zainteresowaniach, przy czym zwykle jest to raczej monolog niż dialog. Często dzieci te mówią na głos swoje myśli. Charakterystyczne jest także opóźnienie w rozwoju ruchowym. Niektóre dzieci z zespołem Aspergera wolniej uczą się korzystania z noża lub łyżki, jeżdżenia na rowerze lub łapania piłki. Mogą chodzić w dość nietypowy sposób i często mają niezbyt estetyczny charakter pisma. Kolejnym objawem zespołu Aspergera jest zwiększona wrażliwość na bodźce, na przykład hałas, mocne światła i smaki, a także faktury materiału. Warto uświadomić sobie, że obecność jednego lub dwóch wyżej wymienionych symptomów nie musi oznaczać zespołu Aspergera. Diagnozę tego zespołu stawia się wtedy, gdy oprócz tych objawów dziecko ma wyraźne problemy z socjalizacją. Co więcej, mimo iż zespół Aspergera przypomina nieco autyzm, istnieje wiele istotnych różnic między nimi. Dzieci dotknięte zespołem Aspergera są zwykle w stanie normalnie porozumiewać się i rozwijać intelektualnie. Ponadto wykazują zazwyczaj więcej chęci do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

Zespół Aspergera u nastolatków

Większość objawów zespołu Aspergera utrzymuje się w okresie dorastania. Mimo iż nastolatki dotknięte tym zespołem mogą zacząć naukę brakujących im umiejętności społecznych, komunikacja może nadal stanowić problem. Wielu nastolatków z trudem odczytuje zachowania innych osób. Dorastające dzieci z zespołem Aspergera chcą zwykle nawiązywać przyjaźnie, ale mogą czuć nieśmiałość i brak pewności siebie w kontaktach z rówieśnikami. Niekiedy czują się inne niż wszyscy, a dopasowanie się do kolegów jest dla nich frustrujące i męczące. Nastolatki z zespołem Aspergera mogą być mało dojrzałe jak na swój wiek, naiwne i zbyt ufne, co może spotkać się z nieprzychylnymi komentarzami rówieśników, a nawet ze znęcaniem się. W rezultacie nastolatki mogą wycofywać się i izolować. Niekiedy doświadczają depresji i zaburzeń lękowych. Należy jednak pamiętać, że niektóre nastolatki z zespołem Aspergera są w stanie nawiązać przyjaźnie i podtrzymywać je przez okres nauki szkolnej. Część cech dzieci z zespołem Aspergera, na przykład niekonwencjonalne myślenie, kreatywność i umiejętność zgłębiania oryginalnych zainteresowań, chęć postępowania według zasad oraz szczerość, mogą przydać się nie tylko w szkole, ale i w późniejszym życiu.

Symptomy zespołu Aspergera u dorosłych

Zespół Aspergera nie mija z wiekiem, ale jego objawy zwykle stabilizują się i widoczna jest duża poprawa. Dorośli są zazwyczaj w stanie lepiej zrozumieć własne słabości i mocne punkty, potrafią także nauczyć się zasad współżycia w społeczeństwie. Wiele osób z zespołem Aspergera wchodzi w związek małżeński i ma dzieci. Niektóre cechy typowe dla zespołu, na przykład spostrzeganie detali i konkretne zainteresowania, zwiększają szanse na karierę naukową i sukces zawodowy. Wielu dorosłych z zespołem Aspergera jest zafascynowanych technologią, dlatego popularnym kierunkiem jest wśród nich inżynieria. Możliwości spełnienia zawodowego nie ograniczają się jednak do nauki. Do znanych na całym świecie osób, które miały objawy zespołu Aspergera należą między innymi: Thomas Jefferson, Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart oraz polska noblistka Maria Curie-Skłodowska.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
7

Komentarze (3)

Wyloguj
~Hans Asperger
~Hans Asperger

Janusz Korwin-Mikke jest osobą z wyraźnymi cechami zespołu Aspergera. Jest ekscentrykiem, widoczne są u niego echolalie - szczególnie na wizji, gdy jest zestresowany przed kamerami. Jest on człowiekiem silnie zrytualizowanym, przytaczającym różne przykłady i używającym takich samych sformułowań - pomimo upływu lat. Widoczny jest u niego brak empatii, skłonność do walenia prosto z mostu, obsesyjne zainteresowanie cybernetyką, ekonomią, teorią ewolucji. Przejawia także sztywność ruchów powiązaną z brakiem dobrej koordynacji.

Odpowiedz
~Liberał
~Liberał

@Hans Asperger

Nie tylko Korwin-Mikke.Najmłodszy syn państwa Mikke też ma podobny problem.

Odpowiedz
~Baron Cohen
~Baron Cohen

Słynny psycholog Tony Attwood tak pisze o problemach językowych ludzi z zespołem Aspergera
(takich jak Korwin-Mikke):
"Osoba z zespołem Aspergera w trakcie rozmowy często przeskakuje z tematu na temat, nie zdając sobie sprawy z tego, że logiczne powiązanie z nimi może nie być tak oczywiste dla słuchacza. Tego rodzaju rozmowy i monologi wydają się nie mieć wewnętrznej struktury, postrzegane są jak strumień niespójnych myśli i doświadczeń niemających żadnego związku z kontekstem. Osoba z ZA nie zauważa perspektywy słuchacza, który stara się podążać za jej logiką, zastanawia się, do czego ona zmierza, a także czy sam będzie miał okazję współuczestniczyć w rozmowie."

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czy moje dziecko może mieć zespół Aspergera?

Jego zachowanie zmienia się jak w kalejdoskopie, ma napady agresji, w szkole przeszkadza w...

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
pokaż 5 następnych

Artykuły Objawy zespołu Aspergera

Zespół Aspergera Leczenie zespołu Aspergera

Główne symptomy zespołu Aspergerasą nieuleczalne. Jednak dzięki stosowanym metodom leczenia...

Zespół suchego oka Objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka jest częstym schorzeniem dotyczącym narządu wzroku. Objawów...

Neurologia Zespół Aspergera

Zespół Aspergera albo inaczej syndrom Aspergera uznaje się za łagodną odmianę autyzmu. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Aspergera?

Objawy zakrzepicyOdtwórz wideo
Zaburzenia krzepnięcia krwi Objawy zakrzepicy

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa wywołuje pojawianie się skrzepów we krwi. Taki stan...

Objawy tętniakaOdtwórz wideo
Tętniaki Objawy tętniaka

Tętniaki są poszerzeniami naczyń krwionośnych, najczęściej tętnic (zdarzają się także przypadki...

Objawy toczniaOdtwórz wideo
Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU) Objawy tocznia

Toczeń rumieniowaty układowy to choroba, która sieje postrach wśród pacjentów....

Objawy ciąży
Ciąża Objawy ciąży

Objawy ciąży nie są odczuwane od razu po zapłodnieniu. Pierwsze symptomy ciąży, jak poranne...

Objawy menopauzy
Menopauza Objawy menopauzy

Symptomów menopauzy doświadcza około 70% przekwitających kobiet. Typowe objawy menopauzy...

Grzybica Objawy grzybicy

Grzybica to choroba spowodowana szkodliwym działaniem grzybów na organizm. Może dotyczyć...

ADHD Objawy ADHD

Do podstawowych objawów ADHD zalicza się: nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia koncentracji uwagi. Jakie kryteria diagnostyczne trzeba spełnić, by móc rozpoznać zespół nadpobudliwości?

Autyzm Objawy autyzmu

Jakie są objawy autyzmu? Czy autyzm objawia się zawsze tak samo u każdego dziecka? Jakie są typowe i mniej specyficzne symptomy zaburzeń autystycznych?

Objawy astmy
Astma Objawy astmy

Astma to niezwykle uciążliwa choroba dróg oddechowych. Stres, wysiłek fizyczny, alergeny...

Uzależnienie od alkoholu Objawy alkoholizmu

Jak rozwija się choroba alkoholowa? Jakie są etapy alkoholizmu? Kiedy można postawić diagnozę uzależnienia od alkoholu? Jakie są objawy choroby alkoholowej i jej powikłania?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij