Odparzenia u niemowląt

Odparzenia u niemowląt zdarzają się każdemu maluchowi przynajmniej kilka razy w ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy życia. Przyczyny powstawania odparzeń są złożone i wynikają nie tylko z długiego okresu stykania się pupy niemowlęcia z moczem lub kałem, niezależnie czy była to pieluszka tetrowa, czy jednorazowa. Odparzenia u niemowląt bardzo często stają się główną przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry.

Spis treści:
 1. 1. Powstawanie odparzeń na skórze
 2. 2. Zapobieganie odparzeniom u niemowląt
 3. 3. Leczenie odparzeń u niemowląt

1. Powstawanie odparzeń na skórze

Pediatrzy wskazują na następujące przyczyny powstawania odparzeń skóry u niemowlaków:

 • wrażliwa skóra niemowlaków (niewykształcenie odpowiednio grubej warstwy lipidowej),
 • zbyt długi kontakt skóry z moczem lub kałem, szczególnie podczas snu niemowlaka, gdy dziecko zrobi kupkę i przez kilka godzin śpi w brudnej pieluszce,
 • niedokładne wypłukanie pieluszki tetrowej,
 • zmiana składu stolca (nowy pokarm, szczepienia, antybiotyki),
 • zbyt rzadkie mycie pupy,
 • upały i bardzo wysoka temperatura.

2. Zapobieganie odparzeniom u niemowląt

Każde odparzenie skóry jest bolesne dla dziecka, staje się przyczyną płaczu niemowlęcia i często bezsennych nocy. Aby ustrzec przed nimi niemowlaka (lub złagodzić objawy, gdy się już pojawi) i nie dopuścić do pieluszkowego odparzenia skóry, powinnaś pamiętać o:

 • regularnym przewijaniu niemowlaka – najlepiej co 2-3 godziny i koniecznie po każdej kupce,
 • starannym oczyszczeniu wilgotnymi chusteczkami okolic rodnych swojego maleństwa, a następnie dokładnym ich osuszeniu – jeszcze przed założeniem pieluchy,
 • użyciu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji niemowlęcia – najlepszym rozwiązaniem będzie posmarowanie pupy tłustą maścią lub kremem przeciwko odparzeniom skóry,
 • wszelkich pudrach i zasypkach, które należy stosować z umieram – ich nadmiar zbiera się w postaci grudek i podrażnia skórę,
 • nawilżaniu skóry dziecka oliwką lub tłustym balsamem dla niemowląt po każdej kąpieli.

3. Leczenie odparzeń u niemowląt

Jeśli u twojego dziecka nie rozwinęło się pieluszkowe zapalenie skóry, wystarczy, że przez kilka dni będziesz smarowała podrażnione miejsce kremem przeciwko odparzeniom skóry i regularnie zmieniała pieluszkę. Jeśli jednak zlekceważysz problem, po pewnym czasie zauważysz, że skóra twojego maleństwa stanie się czerwona i zarumieniona. Pojawią się na niej drobne wypryski. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie dwukrotne mycie pupy w czystej przegotowanej wodzie, wietrzenie jej i smarowanie tłustym kremem przed zmianą pieluszki.

Zdarza się czasem, że odparzenia u niemowlaka przekształcają się w pieluszkowe zapalenie skóry. Zaczerwienienie przenosi się na całe pośladki. Dziecko odczuwa ból podobny do tego, jaki towarzyszy oparzeniom słonecznym. Rumień rozszerza się na całą pupę, krostki robią się większe i boleśniejsze, skóra łuszczy się i jest gorąca. Dziecko cały czas odczuwa ostry ból, płacze, źle śpi, nie chce jeść. Nie wystarczą wtedy domowe zabiegi i konieczna będzie wizyta u lekarza, który oprócz maści przepisze antybiotyk. Warto wówczas często zmieniać pieluchę, a jeśli to możliwe, wietrzyć pupę niemowlaka jak najczęściej – pozwolić dziecku poleżeć na pleckach z gołymi pośladkami. Im większy dostęp tlenu do zaczerwienionej skóry, tym mniejszy wzrost bakterii na skórze i szybsze zagojenie się odparzeń. Dlatego pamiętaj o starannej higienie dziecka i nie dopuść do pojawienia się bolesnych bąbli.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
~Ojciec
~Ojciec

Witam wszystkich, ja chodziłem ze swoim maleństwem po wielu lekarzach wydając ponad 2 000 na lekarzy i maści i nic. Trafiłem dobrego dermatologa u Bonifratrów i sposobem na odporzenie odbytu wielkości 5 zł okazał się rozcieńczony azotan srebra 0,75 za 8 pln. 2 dni i po sprawie. Większość dermatologów to konowały i przepisują maści za 50 pln, które nic nie dają. 3 miesiące męczyliśmy się z odparzenim a prpblem rozwiązuje się w mig nasąconym wacikiem z azotanem srebra 3 do 7 dni i po sprawie. Pozdrawiam rodziców,

Odpowiedz

Porady ekspertów

Krostki na twarzy noworodka

Witam serdecznie! Moja 4 miesięczna córeczka od 3 tygodni ma krosteczki na twarzy. Najpierw...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych

Artykuły Skóra niemowlęcia

Pielęgnacja niemowlęcia Jak leczyć odparzenia u dzieci?

Zaczerwienienie skóry w okolicach narządów płciowych niemowlaka może być oznaką odparzenia skóry. Jak leczyć odparzenia u dzieci i skutecznie im zapobiegać?

Kolka u niemowlęcia Odwodnienie u niemowląt

Odwodnienie u niemowląt jest bardzo niebezpieczne. Może prowadzić do osłabienia organizmu, skrajnego niedoboru elektrolitów i skutkować koniecznością hospitalizacji.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne Gruszka dla niemowląt

Gruszka dla niemowląt jest podstawowym elementem wyprawki dla dziecka. Czyszczenie noska za pomocą gruszki jest efektywne i na dość długo pozwala odetkać drogi oddechowe dziecka.

Zaparcia Zaparcia u niemowląt

Często myślimy, że zaparcia dotyczą tylko osób dorosłych (50% kobiet i 25% mężczyzn...

Wysypka u niemowląt
Problemy skórne Wysypka u niemowląt

Wysypka u niemowląt może oznaczać albo jakąś alergię (pokarmową, kontaktową, wziewną itd.), albo chorobę wieku dziecięcego, taką jak np. odra, różyczka czy ospa wietrzna.

Przyczyny ADHD ADHD u niemowląt

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. Attention Deficit Hyperactivity...

Refluks żołądkowo-przełykowy Refluks u niemowląt

Refluks żołądkowo-przełykowy to dosyć powszechna dolegliwość, której objawami są: u...

Alergia u niemowląt
Problemy skórne Alergia u niemowląt

Alergia u niemowląt może się objawiać różnorodnie. Jeśli jest to alergia pokarmowa, mogą wystąpić bóle brzucha, biegunka, wymioty, zaparcia, jeśli alergia wziewna - trudności z oddychaniem.

Katar u niemowląt
Katar Katar u niemowląt

Katar u niemowląt jest częstą dolegliwością, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Jeśli jednak dziecko nie może spać, a zatkany nos utrudnia mu oddychanie, należy skonsultować się z pediatrą.

Szczepienia niemowląt
Kontrowersje wokół szczepień Szczepienia niemowląt

Szczepienia dla niemowląt są skuteczną metodą zapobiegania chorobom zakaźnym już od najwcześniejszych...

Diety dla alergików Pokarm niemowląt

Najlepszym pokarmem niemowląt z alergiami jest mleko matki. W skład tego mleka wchodzą wszystkie...

Karmienie niemowlęcia Kupa u niemowląt

Kupa u niemowląt zależy od tego, co podajemy im do spożycia. Inaczej wygląda kupa po mleku...

Witaminy dla niemowląt
Karmienie piersią Witaminy dla niemowląt

Witaminy dla niemowląt, które powinny być podawane pomimo karmienia dziecka piersią, to witaminy D oraz K. Witamina D dla niemowląt jest potrzebna do prawidłowego rozwoju kości i uzębienia.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne Kosmetyki dla niemowląt

Kosmetyki dla niemowląt, takie jak oliwki dziecięce, mydełka do kąpieli, chusteczki nawilżające czy kremy na odparzenia, zawierają testowane dermatologicznie substancje niewywołujące podrażnień skóry.

Co na komary dla niemowląt?
Akcesoria higieniczne i zdrowotne Co na komary dla niemowląt?

Co na komary dla niemowląt? Środki przeciwko ukąszeniom komarów powinny być bezpieczne dla niemowlaka i zawierać niewielkie stężenie substancji chemicznej DEET odstraszającej te owady.

Pokój dziecięcy Łóżeczko dla niemowląt

Kupując łóżeczko dla niemowląt, należy zwrócić uwagę na rozmiar, wykonanie, materac, szczebelki, a także regulowanie. Pożądanymi dodatkami będą baldachim i ochraniacze na szczebelki.

Sport dla dziecka Pływanie dla niemowląt

Pływanie dla niemowląt to nie tylko świetna zabawa dla maluszków, ale i samo zdrowie. Zajęcia w wodzie dla niemowląt pomagają dzieciom rozwijać koordynację ruchową i wzmacniają więź z rodzicami.

Pościel dla niemowląt
Pokój dziecięcy Pościel dla niemowląt

Po narodzinach, maleństwo potrzebuje warunków zbliżonych do tych panujących w brzuchu mamy....

Akcesoria higieniczne i zdrowotne Termometry dla niemowląt

Termometry dla niemowląt powinny właściwie spełniać swoje zadanie. Obecnie na rynku dostępne są: termometr elektroniczny do ucha, termometr do czoła oraz termometr w smoczku.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij