Trwa ładowanie...

Osteokalcyna - charakterystyka, wskazania do badania, wykonanie badania, normy

Avatar placeholder
07.04.2021 14:56
Osteokalcyna - charakterystyka, wskazania do badania, wykonanie badania, normy
Osteokalcyna - charakterystyka, wskazania do badania, wykonanie badania, normy

Osteokalcyna to zbudowane z 49 aminokwasów białko niekolagenowe, tworzące tkankę kostną oraz zębinę. Znana jest także jako białko kości zawierające kwas gamma–karboksyglutaminowy (BGLAP ). Białko to jest produkowane przez osteoblasty, odontoblasty i chondrocyty. Jej działanie to wpływ na metabolizm kości, mineralizacja kości, a także stymulacja wydzielania insuliny i adiponektyny. Zauważono także jej działanie na płodność mężczyzn. Nadmiar osteokalcyny występuje w chorobach kości, takich jak osteoporoza, choroba Pageta, nowotwory kości.

spis treści

1. Osteokalcyna - charakterystyka

Osteokalcyna wskazuje na aktywność osteoblastów. U ludzi kodowany jest odpowiedni BGLAP gen. Białko może być wykorzystywane w diagnostyce jako czuły marker obrotu kostnego oraz marker kościotworzenia. To niekolagenowe białko wytwarzane jest przez osteoblasty, odontoblasty i tworzy tkankę kostną oraz zębinę. Jej główną funkcją jest formowanie kości (kościotwórcza regulacja metaboliczna). Stymuluje mineralizację kości i homeostazę jonów wapniowych.

Oprócz wpływu na kości osteokalcyna działa także na inne struktury naszego organizmu. Osteokalcyna działa jak hormon - pobudza komórki beta wysp Langerhansa do wydzielania insuliny i jednocześnie, w tym samym czasie, pobudza komórki tłuszczowe do uwalniania adiponektyny, której funkcją jest zwiększanie wrażliwości komórek na działanie insuliny. Obecnie prowadzone są badania wykazujące jej wpływ na płodność mężczyzn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Wykazano bowiem, że osteokalcyna zwiększa wytwarzanie hormonu męskiego – testosteronu. Potwierdzenie takiego działania pozwoliłoby na zastosowanie jej w terapii leczenia niepłodności u mężczyzn.

2. Osteokalcyna - wskazania do badania

Badanie osteokalcyny stosowane jest w celu rozpoznania i monitorowania metabolicznych chorób kości (np. choroba Pageta, adynamiczna choroba kości), osteoporozy (np. u kobiet po menopauzie), zwiększonego obrotu kostnego (np. nadczynność przytarczyc, hiperkalcemia, nadczynność tarczycy) oraz innych zaburzeń układu kostnego, takich jak poważne złamania, deformacje, zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Osteokalcyna jest to marker kościotworzenia, szczególnie u osób, u których występuje osteodystrofia nerkowa.

3. Osteokalcyna - wykonanie badania

Do badania osteokalcyny pobiera się krew z żyły łokciowej. Badanie wykonuje się w surowicy krwi. Badany musi być na czczo przynajmniej 8 godzin przed pobraniem próbki. Wyniki można odebrać już na drugi dzień. Badanie zazwyczaj jest powtarzane. Jeden nieprawidłowy wynik nie musi świadczyć o chorobie.

Koszt badania oksteokalcyny wynosi 39 zł.

4. Osteokalcyna - normy

U kobiet norma osteokalcyny wynosi 5,6 - 6,3 ng/ml, a u mężczyzn 6,3 - 7,3 ng/ml. Fizjologicznie ok. 15% całkowitej osteokalcyny znajduje się w surowicy krwi, która nie została zaabsorbowana w kościach.

4.1. Podwyższony poziom osteokalcyny

Wynik powyżej normy może świadczyć o:

  • pierwotnych nowotworach kości;
  • przerzutach nowotworów do kości;
  • chorobie Pageta;
  • nadczynności przytarczyc;
  • osteoporozie;
  • krzywicy;
  • osteomalacji.

4.2. Obniżony poziom osteokalcyny

Wynik poniżej normy może wskazywać na:

Musisz to wiedzieć

Osteokalcyna będąc markerem stanu tworzenia się kości, stosowana jest do rozpoznania chorób kości. Badanie poziomu osteoklacyny powinno być wykonywane u osób z nowotworami złośliwymi, u których pojawiają się przerzuty. Pomocne jest także u osób starszych, gdzie choroby kości występują dużo częściej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze