Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Napoje dla niemowląt

Avatar placeholder
07.09.2021 14:48
Napoje dla niemowląt
Napoje dla niemowląt (adobestock)

Co pije niemowlę? Na to pytanie szukają odpowiedzi rodzice, szczególnie w okresie dużych upałów. Karmienie niemowlaka wyłącznie piersią powinno zaspokoić wszystkie potrzeby niemowlaka, zarówno te związane z pragnieniem, jak i z głodem. Jeżeli maleństwo ssie jeszcze pierś, to właściwie nie powinno zabraknąć mu picia, jednak może do takiej sytuacji dojść, rozszerzając jego dietę po szóstym miesiącu życia. Co w takiej sytuacji robić, jaki napój nie zaszkodzi dziecku, a który jest kategorycznie wzbroniony? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie picie wybrać dla niemowląt, przeczytaj poniższy artykuł.


spis treści

1. Jakie picie dla niemowlaka będzie najlepsze?

  • Karmienie piersią – niemowlak powinien być karmiony naturalnie. Najlepsze dla jego rozwoju będzie więc mleko matki. Takie karmienie niemowlaka powinno dziecku wystarczyć. Zdarzają się jednak przypadki, gdy dziecko nie czuje się odpowiednio nasycone i jest niespokojne. Rodzic powinien uważać, by nie dopuścić do odwodnienia dziecka. W takim wypadku można dać mu do picia czystej wody. Dziecko należy poić łyżeczką lub z kubka niekapka. Dziecku można podać dodatkowe picie, jeżeli samo się o nie upomina. Przepajanie niemowlaka jest niezdrowe.
  • Karmienie sztuczne – wskazania Światowej Organizacji Zdrowia określają jasno, że karmienie sztuczne mlekiem modyfikowanym do czwartego miesiąca życia nie powinno być łączone z żadnym innym pokarmem. Jednak, gdy to picie dla niemowlaka jest niewystarczające, można podać mu wodę. Nie należy rozcieńczać mieszanki.

2. Co pije niemowlę?

Picie dla starszych niemowląt jest już trochę bardziej urozmaicone.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"
  • Herbatki ziołowe – dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym można podać herbatkę koperkową (niesłodzoną). Wraz z powiększaniem jadłospisu dziecka możesz powoli wprowadzać herbatki ziołowe z suszonych owoców.
  • Soki – najlepiej przecierowe; kupując sok, zwróć szczególną uwagę na napis na etykiecie – sok musi być przeznaczony specjalnie dla niemowląt.
  • Mleko i produkty mleczne – mleko krowie jest jednym z silniej uczulających produktów. Dlatego do dwóch lat należy podawać dziecku mleko modyfikowane. Kefir i jogurty wprowadza się po pierwszym roku życia dziecka.
  • Kompot – niemowlę może pić kompot pod warunkiem, że jest to kompot domowej roboty bez dodatku cukru. Kompot z rabarbaru to nieodpowiednie picie dla niemowląt, ponieważ rabarbar utrudnia przyswajanie wapnia.
  • Herbata – czarna jest niewskazana. Zieloną herbatą możemy poczęstować przedszkolaka.

Każdy rodzić powinien wiedzieć, co pije niemowlę. Nie każda woda, sok czy herbata z ziół są odpowiednie. Woda butelkowana powinna mieć atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Niemowlęta mogą pić wyłącznie przegotowaną wodę. Woda z kranu, nawet ta filtrowana, może zawierać szkodliwe związki i bakterie, które zabija dopiero przegotowanie wody. Herbatki ziołowe powinny być podawane z umiarem. Niektóre działają moczopędnie lub wiatropędnie. Jeśli dziecko ma problemy jelitowe i często po jedzeniu boli go brzuszek, można podawać herbatkę z kopru włoskiego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze