Trwa ładowanie...

Picie wina źle wpływa na serce. Wystarczą dwa kieliszki dziennie

Avatar placeholder
30.06.2022 14:43
Wpływ wina na serce
Wpływ wina na serce (123rf.com)

Regularne picie nawet umiarkowanych porcji alkoholu powoduje niekorzystne zmiany w organizmie. Naukowcy sprawdzili, co dzieje się z sercem osoby, która codziennie pije dwa kieliszki wina.

spis treści

1. Nieregularne bicie serca

Lekarze ze szpitala Alfred w Melbourne przebadali 75 ochotników, u których występowało migotanie przedsionków. Grupa została podzielona na trzy mniejsze, w zależności od tego ile alkoholu tygodniowo wypijali badani.

Naukowcy przy pomocy tomografu komputerowego zbadali serca ochotników i porównali ich wygląd na zdjęciach. Serce osoby niepijącej jest na zdjęciu całkowicie różowe, co oznacza, że tkanka jest zdrowa, a impulsy elektryczne mogą płynąć przez nią z pełną mocą.

Zobacz film: "Nietypowe objawy, które wskazują na problemy z sercem"

U osób pijących regularnie umiarkowane ilości alkoholu (od 8 do 21 drinków tygodniowo) pojawiają się duże zielone plamy. To miejsca, gdzie impulsy są przewodzone słabiej. Im więcej alkoholu tym plam jest więcej i tym gorzej przewodzone są impulsy, co przyczynia się do powstawania migotania przedsionków.

U osób pijących regularnie umiarkowane ilości alkoholu dochodzi do zmian w tkance serca.
U osób pijących regularnie umiarkowane ilości alkoholu dochodzi do zmian w tkance serca. (dailymail.co.uk)

Sygnały elektryczne mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania serca, ponieważ wysyłają informację kiedy serce ma się kurczyć i rozkurczać. Zaburzenia w przewodzeniu sygnałów elektrycznych prowadzą do tego, że serca zaczyna bić nieregularnie.

Kierownik badań dr Peter Kistler, powiedział, że regularne, umiarkowane spożycie alkoholu, jest ważnym czynnikiem migotania przedsionków, związanym z niższym napięciem przedsionkowym i spowolnieniem przewodzenia impulsów elektrycznych. Zmiany, które tworzą się w tkankach serca osób regularnie pijących mogą wyjaśniać, skąd bierze się u nich skłonność do arytmii serca.

Według zaleceń NHS tygodniowe spożycie alkoholu nie powinno przekraczać 14 jednostek, co odpowiada dziewięciu lampkom wina lub siedmiu kuflom piwa.

2. Groźnie migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca Polega na bardzo szybkich i nieregularnych skurczach przedsionków serca. To bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ w trakcie migotania przedsionek nie kurczy się, a zalegająca w nim krew może tworzyć skrzepliny.

Skrzeplina może przemieszczać się wraz z krwią aż do naczyń mózgowych i powodować niedokrwienie oraz martwicę części mózgu, czyli udar niedokrwienny.

Migotanie przedsionków powoduje również, że organizm jest niedotleniony i serce musi pracować ciężej by ten stan ustabilizować. Długotrwałe, nieleczone migotanie przedsionków może prowadzić do niewydolności serca.

Według naukowców wystarczy pić dwie lampki wina dziennie, żeby znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Im mocniejszy alkohol spożywamy regularnie i w dużych ilościach tym ryzyko jest większe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze